دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - 25 Sep 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ / ۰۹:۱۵
کد مطلب: 61785
۱

نگرانی والدین از به خطر افتادن سلامت روان فرزندان در پی استفاده از شبکه‌های اجتماعی

نگرانی والدین از به خطر افتادن سلامت روان فرزندان در پی استفاده از شبکه‌های اجتماعی
به گزارش تسنیم، نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد نیمی از والدین معتقدند سلامت روانی فرزندانشان به‌علت استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، تیک‌تاک و اینستاگرام دچار تغییرات نگران‌کننده شده است. این تحقیق که از بیش از 2 هزار بزرگسال آمریکایی انجام شده حاکی از آن است که 50 درصد والدینی که فرزندان کمتر از 18 سال دارند، احساس می‌کنند که سلامت روانی فرزندانشان طی یک سال گذشته به‌دلیل استفاده از شبکه‌های اجتماعی دچار آسیب شده است.

براساس نتایج تحقیقات جدید مرکز پیو، استفاده از رسانه‌های اجتماعی میان کودکان به‌ویژه نوجوانان، طی دو دهه گذشته افزایش چشمگیری یافته است. در سال 2009، تنها حدود نیمی از نوجوانان به‌صورت روزانه از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند اما در سال 2022، حدود 95 درصد از نوجوانان از این رسانه‌ها استفاده می‌کنند، این در حالی است که برخی پلت‌فرم‌ها مانند تیک‌تاک قوانین امنیتی جدیدی را برای کاربران نوجوان خود مانند محدودیت زمانی استفاده 60دقیقه‌ای معرفی کردند.

این رسانه، همچنین برای کاربران نوجوان خود یک جمع‌بندی هفتگی از میزان استفاده آنها را ارسال می‌کند تا بدین ترتیب کاربرانی که بیش از 100 دقیقه در روز را به استفاده از این شبکه اجتماعی اختصاص داده باشند، نسبت به این موضوع دقت کنند. علاوه بر این در برخی ایالت‌ها نیز قانون‌گذاران، قوانینی را برای محدودکردن دسترسی کودکان به رسانه‌های اجتماعی وضع کردند، برای مثال ماه گذشته ایالت یوتا برای نخستین بار لوایحی را با هدف تغییر نحوه تعامل کودکان در برابر رسانه‌های اجتماعی تصویب کرد.

در یکی از این لوایح کودکان در ساعات 10:30 شب تا 6:30 صبح اجازه استفاده از رسانه‌های اجتماعی را ندارند و این امر مستلزم اخذ تأییدیه سنی برای هر فردی است که بخواهد در این ساعات از رسانه‌های اجتماعی استفاده کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
کلمات بیش از آنچه که شما تصور می کنید تاثیر گذارند. همیشه پیش از صحبت کردن فکر کنید.