شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ - 30 Sep 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ / ۰۶:۰۹
کد مطلب: 61806
۰

موبایل باعث افزایش فشار خون می شود

صحبت با موبایل باعث افزایش فشار خون می شود
موبایل باعث افزایش فشار خون می شود
 نیم ساعت  صحبت با موبایل باعث افزایش فشار خون می شود نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که صرف ۳۰ دقیقه یا بیشتر با تلفن همراه برای حرف زدن در هفته با افزایش ۱۲ درصدی خطر ابتلا به فشار خون بالا یا فشار خون بالا مرتبط است.
نتایج یک مطالعه جدید که در مجله قلب اروپایی منتشر شد، نشان دهنده رابطه مستقیم بین صحبت کردن با تلفن همراه و فشار خون است. طی این مطالعات در مجموع اطلاعات ۲۱۲ هزار و ۴۶ نفر فرد بزرگسال ۳۷ تا ۷۳ ساله بدون فشار خون بالا بررسی شد. در طول این مطالعه از شرکت ‌کنندگان خواسته شد میزان استفاده از تلفن همراه خود را از جمله سال ‌های استفاده، ساعت‌ های مورد استفاده در هفته و این که آیا از هندزفری یا بلندگو استفاده کرده‌ اند یا خیر را گزارش دهند.
طی یک پیگیری متوسط ۱۲ ساله،  مشخص شد ۱۳ هزار و ۹۸۴ شرکت کننده (۷%) دچار فشار خون بالا شدند. محققان همچنین دریافتند کاربران تلفن همراهی که حداقل یک بار در هفته از تلفن همراه برای برقراری و دریافت تماس تلفنی استفاده می کردند، در مقایسه با افراد غیرکاربر، ۷ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون قرار داشتند.
افرادی که ۳۰ دقیقه یا بیشتر در هفته با تلفن همراه خود صحبت می‌کردند، ۱۲ درصد بیشتر از شرکت‌ کنندگانی که کمتر از ۳۰ دقیقه را صرف تماس‌های تلفنی می‌کردند، در معرض ابتلا به فشار خون بالا بودند.

نتایج برای زنان و مردان مشابه بوده و زمان استفاده هفتگی ۳۰ تا ۵۹ دقیقه، یک الی ۳ ساعت، ۴ تا ۶ ساعت و بیش از ۶ ساعت به ترتیب با ۸٪، ۱۳٪، ۱۶٪ و ۲۵٪ افزایش خطر فشار خون همراه بود.
این مطالعه همچنین نشان داد: تعداد دقایقی که افراد صرف صحبت با تلفن همراه می‌کنند برای سلامت قلب مهم بوده و دقایق بیشتر به معنای خطر بیشتر است. باید توجه داشت که استفاده از هندزفری یا بلندگو تاثیری بر احتمال ابتلا به فشار خون بالا نداشت.
به گزارش سیناپرس، تجزیه و تحلیل خطر ژنتیکی نشان داد که احتمال ابتلا به فشار خون بالا در افرادی که در معرض خطر ژنتیکی بالا هستند و حداقل ۳۰ دقیقه با تلفن صحبت می کنند، ۳۳ درصد بیشتر از افرادی است که خطر ژنتیکی پایینی داشته و کمتر از ۳۰ دقیقه با تلفن صحبت می کنند.

بر اساس این مطالعه، تلفن های همراه سطوح پایینی از انرژی فرکانس رادیویی منتشر می کنند که با افزایش فشار خون پس از قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت مرتبط است. فشار خون بالا یک عامل خطر اصلی برای حمله قلبی و سکته مغزی و عامل اصلی مرگ زودرس در سطح جهان است.
ژیان هوی جین (Xianhui Qin) از دانشگاه پزشکی جنوبی، گوانگژو، چین، که نویسنده اصلی این مطالعه است، در رابطه با موضوع فوق گفت: برای تکرار نتایج به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما تا آن زمان عاقلانه به نظر می رسد که تماس های تلفن همراه را برای حفظ سلامت قلب به حداقل برسانیم.
این یافته ‌ها نشان می ‌دهد که تقریباً سه چهارم جمعیت جهانی ۱۰ ساله و بالاتر که دارای تلفن همراه هستند، باید مدت زمانی را که صرف صحبت با آن می ‌کنند، در نظر بگیرند تا خطر ابتلا به فشار خون بالا کاهش یابد.


 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
زندگی درس حساب است، خوبیها را جمع، بدیها را کم ، خوشی ها را ضرب و شادیها را تقسیم کنیم