کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

هورمون استرس در مو به پیش بینی ریسک بیماری قلبی کمک می کند

خبرگزاری مهر , 13 خرداد 1402 ساعت 6:27

استرس را می‌توان با عوامل سبک زندگی مانند خواب، ورزش و مدیتیشن کاهش داد


هورمون استرس موجود در مو ممکن است نشانگر خطر بالاتر بیماری قلبی عروقی باشد.محققان گزارش می‌دهند که هورمون استرس که در نمونه‌های مو یافت می‌شود ممکن است به پیش بینی افرادی که در معرض خطر بیماری‌های قلبی عروقی هستند کمک کند به نظر می‌رسد که این ارتباط در میان بزرگسالان جوان قوی‌تر باشد، یافته‌ای که برخی از کارشناسان را شگفت زده کرد.
کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که استرس را می‌توان با عوامل سبک زندگی مانند خواب، ورزش و مدیتیشن کاهش داد.در این مطالعه، دانشمندان از ۶۳۴۱ نمونه مو از ۱۶۷۰۰۰ شرکت کننده بزرگسال از جمعیت شمالی هلند استفاده کردند.
محققان نمونه‌های مو را مورد آزمایش قرار دادند و شرکت‌کنندگان را به‌طور متوسط ۵ تا ۷ سال دنبال کردند تا رابطه بلندمدت بالقوه بین هورمون‌های استرس و سلامت قلب و عروق را ارزیابی کنند نویسندگان خاطرنشان کردند که مو دارای گلوکوکورتیکوئیدهای طولانی مدت از جمله کورتیزول مو و کورتیزون مو است که در گذشته با چاقی و پارامترهای متابولیک قلبی مرتبط بوده است.
به گفته محققان، کورتیزول کلسترول، قند خون و فشار خون را افزایش می‌دهد که همه اینها خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.
در طول دوره پیگیری، ۱۳۳ مورد رویداد قلبی عروقی وجود داشت. مهم‌ترین ارتباط برای کورتیزون مو و در افراد جوان بود.
افرادی که سطوح کورتیزون بالاتری در درازمدت داشتند، دو برابر بیشتر در معرض حوادث قلبی عروقی مانند سکته مغزی یا حمله قلبی بودند.
این خطر برای افراد بالای ۵۷ سال سه برابر بیشتر بود. با این حال، در افراد ۵۷ سال و بالاتر، سطح هورمون با بیماری قلبی عروقی ارتباط قوی ای نداشت.
به گفته محققان، تحقیقات بیشتری برای تایید نتایج از طریق تحقیقات مستقل و کشف مکانیسم‌های اساسی مورد نیاز است.
 


کد مطلب: 61972

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/61972/هورمون-استرس-مو-پیش-بینی-ریسک-بیماری-قلبی-کمک-می-کند

میگنا
  https://www.migna.ir