چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 24 Apr 2024
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ / ۲۲:۵۱
کد مطلب: 62057
۰

«الکل» ویرانگر جسم و روان

«الکل» ویرانگر جسم و روان
دیر زمانی است که از مصرف مشروبات الکلی به عنوان «اختلال شخصی» و «مسئله اجتماعی» یاد می شود، چه آنگونه که انبوه شواهد نشان داده اند این ماده مضر نه تنها اثرات منفی ریز و درشتی بر زندگی شخص مصرف کننده برجای می گذارد بلکه عوارض آزاردهنده و اغلب شدیدی نیز برای جامعه در پی دارد. در این مجال تنها برخی از آن دو نوع اثر مصرف الکل مرور می شود.

اثرات منفی شخصی مصرف الکل
محققان در پژوهش های خود نشان داده اند که اثرات شخصی مصرف الکل بسیار بیشمارند. «سندرم کورساکوف» یکی از نخستین اثرات الکل بر مغز است، این سندرم موجب «زوال تدریجی حافظه» و افزایش میزان فراموشی در فرد مصرف کننده الکل می شود.

دومین تاثیر مخرب ذهنی-مغزی مصرف الکل«کاهش ذخیره شناختی» است، به همین سبب افراد الکلی به ویژه آنانی که در باتلاق می¬بارگی گرفتار می‌شوند بسیار بیش از افراد عادی دچار «زوال عقل» و دیگر اختلالات شناختی_عصبی می‌شوند.

سومین تاثیر ویرانگر الکل، «افزایش شدید خطر مرگ» است، به ویژه این خطر زمانی دو چندان می شود که افراد موادی نظیر اتانول یا مواد نا شناخته دیگری به الکل مصرفی خود اضافه نمایند، از آن گذشته الکل همچون «یک بی حس کننده عمومی»، افراد الکلی را به شدت مستعد آسیب های جسمانی ناشی از حوادث می سازد. افزایش شانس ابتلا به «فشارخون» و انواع «سرطان ها من جمله کبد » نیز از جمله دیگر عوارض مصرف مشروبات الکلی است؛ همچنین مطالعات عصب شناختی نشان داده است که ۵۰ تا ۷۰ درصد الکلی ها دچار «بدکارکردی» و حتی آسیب ماندگار مغزی می شوند.

آثار اجتماعی مصرف الکل
آثار مصرف الکل در سطح «اثرات شخصی» محدود نمی ماند بلکه پیامدهای مخربی را نصیب اطرافیان و جامعه می سازد، به عنوان مثال یکی از عوامل موثر بر «رفتار پرخطر رانندگی» مصرف الکل است، اینگونه افراد حین مصرف الکل و حتی بعد از آن، مهارتِ «خود مهارگری» خود را از دست می دهند و در حین رانندگی خطراتی را برای خود و دیگران ایجاد می نمایند، همچنین آنگونه که از شواهد پیداست مصرف الکل موجب افزایش «رفتارهای ضد اجتماعی»(anti social) و «خشونت های بین فردی» می شود. این افراد بی محابا به دیگران آسیب می رسانند و سلامت آنان را به خطر می‌اندازند، به ویژه افراد الکلی اغلب اعضای خانواده خود را آماج خشم و خشونت قرار میدهند. «قانون گریزی» نیز در میان افرادی که الکل مصرف می کنند، بسیار شایع است.

خلاصه آنکه مصرب الکل موجب «اتلاف عمر» وکاهش امید به زندگی میشود و ذهن و جسم و مغز آنان را به تدریج دچار عوارض وخیم (و اغلب غیر قابل بازگشت) می نماید . علاوه بر آن مصرف الکل، جامعه را دستخوش آسیب و ناامنی می سازد، به همین سبب اغلب کشورها حتی آنهایی که مصرف الکل را در برخی سنین مجاز دانسته¬اند، قوانین سختگیرانه ای برای مقابله با پدیده شوم «الکلیسم» و مصرف انواع مواد الکلی، وضع کرده اند.
مرجع : پارسینه
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ایجاد هر خاطره جدید به مغز آسیب می‌زند!
مطالعه نشانگر عصبی بالقوه برای آسیب اجتماعی در اختلالات روانی را نشان می دهد!
۱۰ شگرد رسانه‌ای برای اثرگذاری بر باورهای مخاطب
پنج اقدامی که والدین باید در مواجهه با کودکان کابوس زده انجام دهند!
«آلیس در سرزمین عجایب»؛ اختلال روانی عجیب
سندروم مسأله با پدر / آسیب‌های بی‌مهری پدران به دختران
روانشناسی که دنیای سرمایه گذاری را ۱۸۰ درجه تغییر داد
چرا گاهی نمی‌توان بخشید و فراموش کرد؟!
مغز چطور خاطرات ماندگار می‌سازد؟
روانشناسی جمع‌آوری اشیا و یا کلکسیونر شدن
دربارۀ تاثیرات عجیب «ترس از پشیمانی»
چگونه با ذهن آگاهی حواس کودکان مان را جمع کنیم؟
ز باغ رعيت، گر مَلك خورد سيبي / برآرند غلامان، درخت از بيخ