سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ - 28 Nov 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۴ تير ۱۴۰۲ / ۲۱:۱۷
کد مطلب: 62110
۰

افسردگی و غمگین بودن چه تفاوتی دارند؟

افسردگی و غمگین بودن چه تفاوتی دارند؟
غم و اندوه یک واکنش طبیعی‌است در برابر فقدان، ناامیدی، مشکلات یا سایر شرایط دشوار. احساس غم گاه به گاه، تنها بخشی از انسان بودن است و هر فردی بارها آن را در طول زندگی‌اش تجربه می‌کند. احساس غمگینی، واکنشی در برابر یک شرایط دشوار و ناراحت‌کننده است. در اینجور مواقع، این احساسات زود تمام می‌شود و شما به زندگی عادی خود برمی‌گردید. البته گاهی اوقات این غم‌های گذرا با اصطلاح افسردگی شناخته می‌شوند. اما سوال این است که آیا حس غم با افسردگی برابر است.
 
غمگینی یک حالت روانی است که فرد با احساس خود، دفاعی روانی در برابر عامل غم بروز می‌دهد و معمولا وقتی فاکتور غم از بین می‌رود زندگی به حال عادی برمی‌گردد.

 زمانی حالت غم از خودمان نشان می‌دهیم که چیزی یا شخص عزیزی را از دست داده باشیم. مثلا فردی که همسر، والدین یا فرزندش را از دست می‌دهد یا مثلا فرد میانسالی که توانایی‌اش برای رانندگی را از دست داده یا فردی که در اثر سانحه‌ای دچار نقص عضو می‌شود.اما افسردگی، یک حالت خلقی، شامل بی‌حوصلگی و گریز از فعالیت، بی‌علاقگی و بی‌میلی است و می‌تواند بر روی افکار، رفتار و احساسات و حتی سلامت و تندرستی فرد تاثیر بگذارد.

گاهی اوقات ناراحتی همراه با بی‌انرژی بودن، احساس ضعف، احساس ناراحتی همراه است. در پاره‌ای موارد فرد شاید بگوید که افسرده شده اما اگر این حس بعد از مدتی خودش برطرف شد و روی زندگی عادی، تاثیری نگذارد یعنی با بیماری افسردگی مواجه نیستیم.

مهدیه گلستانی، متخصص روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی درباره تفاوت‌های غم و اندوه با افسردگی توضیحاتی داد و اظهار کرد: توانایی تشخیص تفاوت بین غم و اندوه عادی و افسردگی ممکن است شما را تشویق کند که دست به کار شوید و به دنبال منابعی برای بهبود خلق و خوی خود باشید.

وی افزود: غم و اندوه یک حالت عاطفی است که با احساس ناراحتی و خلق و خوی بد مشخصمی‌شود و یکی از احساسات اساسی انسان به حساب می‌‌آید، این احساس یک واکنش طبیعی به موقعیت‌هایی است که ناراحت کننده، دردناک یا ناامید کننده هستند، گاهی اوقات این احساساتمی‌توانند شدیدتر باشند، در حالی که در موارد دیگر ممکن است، نسبتا خفیف درک شوند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر اینکه اگر از علامت‌های تبدیل غم واندوه به افسردگی آگاه باشید و چنانچه متوجه شدید این نشانه‌ها به مدت دو هفته یا بیشتر بر زندگی شما تاثیر داشته باید کمک حرفه‌ای بگیرید، به علامت‌های افسردگی اشاره کرد.

این متخصص دانشگاه گفت: حالت غمگین، مضطرب یا اصطلاحا خالی بودن مداوم، احساس ناامیدی یا بدبینی، احساس گناه، بی ارزشی و درماندگی، از دست دادن علاقه یا لذت به سرگرمی‌‌ها و فعالیت‌هایی که زمانی از آنها لذت می‌بردید، از جمله رابطه جنسی، کاهش انرژی، خستگی، مشکل درتمرکز، بی‌خوابی، بیدار شدن صبح زود یا پرخوابی، از دست دادن اشتها، کاهش وزن و یا پرخوری ویا افزایش وزن، افکار مرگ یا خودکشی حتی اقدام به خودکشی، بی قراری و تحریک پذیری،علامت‌های فیزیکی مداوم که به درمان پاسخ نمی‌دهند مانند سردرد، اختلالات گوارشی و درد مزمن اگر اینها راتجربه کردید، ممکن است تمایل داشته باشید که فقط “آن را سخت کنید” و صبر کنید تا از بین برود، با این حال، هر چه زودتر این علائم را تشخیص دهید، زودتر می‌توانید کمک بگیرید و وضعیت خود راتغییر دهید.


چه زمانی از پزشک کمک بگیریم؟
وی خاطرنشان کرد: اگر برخی (یا چند مورد) از علامت‌های بالا را تجربه کردید بدانید، تنها نیستید،چنانچه بیش از چند هفته است که نشانه‌های غم و اندوه یا افسردگی را تجربه کرده‌اید، برای تعیین علت و اقداماتی که می‌توانید در مورد آن انجام دهید، با پزشک خود تماس بگیرید، گاهی اوقات احساس افسردگی نتیجه ابتلا به اختلالات مربوط به روان نیست.

گلستانی توضیح داد: برای مثال، ممکن است یک وضعیت پزشکی مانند کم کاری تیروئید باشد که می‌تواند باعث علائم افسردگی شود، هنگامی که پزشک شما علل بالقوه پزشکی را رد کرد، می‌تواندگزینه‌های دیگری را برای افسردگی شما ارایه دهد یا شما را به روانپزشک یا درمانگری ارجاع دهد که می‌تواند به شما کمک کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه متخصصان از تعدادی تکنیک برای تعیین اینکه آیا آنچه شما احساس می‌کنید غم و اندوه یا افسردگی طبیعی است استفاده می‌کنند،ادامه داد: این تکنیک‌ها معمولا شامل پرسیدن سوال یا تکمیل پرسشنامه در مورد نوع علامت‌هایی استکه تجربه می‌کنید، مدت زمانی است که آنها را احساس کرده‌اید و شدت آنها چقدر است، پزشک شما همچنین می‌خواهد در مورد زندگی شما و تاثیری که این نشانه‌ها بر توانایی شما برای عملکرد درخانه، محل کار، دانشگاه یا مدرسه داشته‌اید بیشتر بداند.

اگر دارویی مصرف می‌کنید، پزشک را مطلع کنید
متخصص روانپزشکی دانشگاه با بیان اینکه پزشک شما همچنین ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد، تاکید کرد: به خاطر داشته باشید که در مورد هر دارو یا مکملی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید؛ زیرا برخی داروها نیز می‌توانند احساس افسردگی را تشدید کنند.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از عوامل می‌توانند در ایجاد افسردگی نقش داشته باشند، ادامه داد: برخی از عوامل خطر افسردگی عبارتند از سابقه خانوادگی بیماری روانی، مصرف مواد مخدر، سابقه ابتلا به سایر اختلالات روان، سیستم حمایت اجتماعی ضعیف، تجربه یک تروما، شرایط سلامت مزمن، عزت نفس ضعیف، رویدادهای استرس زای زندگی، ترومای دوران کودکی می‌تواند از عوامل زمینه‌ساز افسردگی باشد.

 گلستانی درباره درمان‌های افسردگی متداول افسردگی توضیح داد: افسردگی معمولا با استفاده ازداروهایی به نام داروهای ضد افسردگی یا از طریق روان درمانی درمان می‌شود، معمولا بهترین رویکرد درمانی ترکیبی از دارو درمانی و روان‌درمانی است.

عضو هیأت علمی دانشگاه ادامه داد: شناخت درمانی، درمانی مفید برای مبتلایان به افسردگی است،این نوع درمان به افراد می‌آموزد که فکرهای منفی خود را در نظر بگیرند و الگوهای مثبت‌تری راجایگزین آن کنند، این مفید است؛ زیرا افکار ما و آنچه به خود می‌‌گوییم بر روحیه و انگیزه ما تاثیرمی‌گذارد.

کنترل تمام ابعاد افسردگی امکان پذیر است؟
وی خاطرنشان کرد:اگر مرتبا چیزهای منفی بگوییم، در حال ایجاد یک محیط روانی مرتبط با افسردگی هستیم، از سوی دیگر، مثبت اندیشی باعث ایجاد احساسات مثبت می‌شود و در حالی که کنترل همه جنبه‌های افسردگی امکان پذیر نیست، این یکی از جنبه‌هایی است که ما بر آن قدرت داریم.

گلستانی تاکید کرد: ممکن است پزشک تغییراتی را در شیوه زندگی به شما توصیه کند که می‌تواند به شما در مقابله با علامت‌ها کمک کند، انجام کارهایی مانند ورزش منظم، رژیم غذایی سالم، خواب کافی و ارتباط با عزیزان می‌تواند به شما در مدیریت شرایط کمک کند.

 احساسات خود را انکار نکنید
متخصص روانپزشکی دانشگاه توصیه کرد: در بحران‌ها، تروما و یا سوگ عزیران به خودتان اجازه غمگین بودن بدهید؛ انکار چنین احساساتی ممکن است بیشتر شما را تحت فشار قرار دهد، اگر احساس غم و ناراحتی دارید، هرگز مقاومت نکنید.

وی ادامه داد: درباره احساسات خود فکر کنید یا آنها را بنویسید، مثلا آیا به دلیل از دست دادن یا یک اتفاق ناخوشایند ناراحت هستید؟ معمولا کشف علت غم و اندوه ساده نیست، اما درک دلیل غمگینی وبررسی آن احساسات می‌تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

قدم زدن در هوای تازه، تماس با دوستان نزدیک و یا اعضای خانواده و کمی خلوت توصیه دیگر دکتر گلستانی برای بهبود شرایط است.

با خودتان مهربانتر باشید
وی به افرادی که شرایط تلخی از غم و اندوه را تجربه می‌کنند، گفت: با خودتان کمی مهربان‌تر باشید ،این کار ممکن است شامل یک حمام کردن، مطالعه کتاب، مشاهده یک کمدی مورد علاقه، چرت زدن یا خوردن غذای محبوبتان باشد.

گلستانی ادامه داد: به‌یاد داشته باشید که غم و اندوه می‌تواند ناشی از تغییری باشد که انتظارش را نداشتید یا می‌تواند نشان دهنده نیاز به تغییر در زندگی شما باشد، تغییر معمولا استرس زا، اما برای رشد ضروری است، اگر به دلیل نیاز به تغییر چیزی ناراحت هستید، به مراحلی فکر کنید که می‌توانید برای شادتر کردن زندگی خود تغییر دهید.

غم و اندوه معمولی در بیشتر اوقات موقتی است
به گفته این متخصص روانپزشکی دانشگاه یافتن راه‌هایی برای غلبه بر غم و اندوه یا افسردگی می‌تواند شما را به حالت عادی بازگرداند، در حالی که غم و اندوه معمولی در بیشتر اوقات موقتی است و اغلب با اصلاح سبک زندگی قابل تسکین است.

گلستانی در خاتمه خاطرنشان کرد: اگر علامت‌های غم یا افسردگی شما بیش از دو هفته طول بکشد، باید با پزشک خود مشورت کنید و از درمان‌های حمایتی برای بهبود اوضاع استفاده کنید.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود