يکشنبه ۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 21 Apr 2024
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲ شهريور ۱۴۰۲ / ۱۷:۵۵
کد مطلب: 62661
۰
نرگس قاسمی پناه

کلسترول بالا پنهان است یا آشکار ؟!! مساله این است

کلسترول بالا پنهان است یا آشکار ؟!!  مساله این است
کلسترول بالا پنهان است یا آشکار ؟  فردی که سطح کلسترول بالایی دارد اغلب هیچ علامت یا نشانه ای ندارد، اما غربالگری و آزمایش خون منظم می تواند به تشخیص سطوح بالا کمک کند. فردی که تحت آزمایش قرار نمی‌گیرد ممکن است بدون هشدار دچار حمله و حالاتی مثل نارسایی احتقان قلب شود، زیرا از سطح کلسترول بالای خود اطلاع ندارد.

مساله این است اگر کلسترول بالا برای شما پنهان است علت آن میتواند متنوع باشد محدود کردن چربی‌های اشباع شده و چربی‌های ترانس که هر دو LDL را افزایش می‌دهند، مهم است.

کلسترول نوعی چربی و از مواد مهم غشای سلولی بشمار می آید کلسترول در خون هم وجود دارد. کلسترول خون از دو منبع اصلی تأمین می‌شود که عبارتند از رژیم غذایی و تولید در کبد.

در حالی که تغییرات سبک زندگی برای کمک به مدیریت کلسترول بالا بسیار مهم است، اما همیشه برای همه کافی نیست. به علاوه ممکن است دلایل شگفت‌انگیزی وجود داشته باشند که تلاش‌های شما را تضعیف می‌کنند.
شما در معرض خطر ژنتیکی کلسترول بالا هستید: اگر فردی هستید که سبک زندگی نسبتاً سالمی دارید و سطح کلسترول شما بالاست، احتمالاً برخی از مولفه‌های ژنتیکی دارید که منجر به آن می‌شود.
از یک رژیم غذایی مرسوم پیروی می کنید: افرادی که کلسترول بالایی دارند باید از رژیم کتو پرهیز کنند، رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدراتی که برای کاهش وزن تبلیغ می‌شود.


چربی‌های پنهان در رژیم غذایی خود دارید:
اگرچه کاهش کلسترول منطقی است، اما این تنها جنبه یک رژیم غذایی سالم برای قلب نیست. محدود کردن چربی‌های اشباع شده و چربی‌های ترانس که هر دو LDL را افزایش می‌دهند، مهم است.

انتظار دارید رژیم غذایی شما به تنهایی کلسترول بالا را درمان کند:
یک رژیم غذایی سالم ضروری است، اما ممکن است کافی نباشد، به خصوص اگر از نظر ژنتیکی مستعد کلسترول بالا هستید یا اگر تشخیص داده شده است که کلسترول خونی خانوادگی دارید.
با تغییرات رژیم غذایی، می‌توانید انتظار کاهش 5 تا 10 درصدی در میزان کاهش کلسترول را داشته باشید، اما نتایج متغیر است. ورزش و احتمالاً دارو نیز مهم است.
غذای خودتان را آماده نمی‌کنید. وقتی بیرون غذا می‌خورید، کنترل کاملی بر رژیم غذایی خود ندارید، حتی اگر سعی می‌کنید انتخاب‌های سالمی داشته باشید، نمی‌دانید غذایتان چگونه پخته می‌شود یا از چه موادی استفاده می‌شود. به علاوه، کنترل حجم می‌تواند چالش‌برانگیزتر باشد.


نوع ورزش را درست انجام نمی‌دهید:
در حالی که هر فعالیت بدنی خوب است، ورزش هوازی یا قلبی عروقی چیزی است که ثابت شده است به کاهش LDL و افزایش HDL کمک می‌کند. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا، رقصیدن یا سایر فعالیت‌های قلبی را که می‌توانید با شدت متوسط انجام دهید، در نظر بگیرید. همانطور که در تحقیقات ذکر شده است، می‌توانید تمرینات تناوبی با شدت بالا را نیز امتحان کنید.

داروهایی مصرف می‌کنید که در واقع کلسترول را افزایش می‌دهند: داروهای خاصی که برای درمان سایر بیماری‌ها استفاده می‌شوند از جمله استروئیدها، رتینوئیدها و پروژسترون‌ها می‌توانند سطح کلسترول را افزایش دهند.

طبق تجویز استاتین مصرف نمی کنید:
استاتین‌ها تاثیر فوق‌العاده‌ای در نجات جان افراد دارند اما برای موثر بودن، باید دقیقاً طبق دستور مصرف شوند.
استاتین‌ها به طور بالقوه برای شما موثر نیستند: زیر‌مجموعه‌ای از افراد وجود دارند که قادر به تحمل داروهای استاتین نیستند و باید داروهای دیگری مصرف کنند.

خیلی زود منتظر نتایج هستید: اگر اخیراً تغییری در سبک زندگی ایجاد کرده‌اید یا شروع به مصرف دارو کرده‌اید، ممکن است برای دیدن نتایج خیلی زود باشد. به یاد داشته باشید، یک شبه کلسترول بالا نداشتید، بنابراین ممکن است مدتی طول بکشد تا آن را به سطوح سالم برگردانید.

کلسترول بالا پنهان است یا آشکار ؟در حالی که تغییرات سبک زندگی برای کمک به مدیریت کلسترول بالا بسیار مهم است، اما همیشه برای همه کافی نیست.

بدون ایجاد تغییر در شیوه زندگی، به دارو متکی هستید: اگرچه استاتین‌ها و سایر داروهای کاهش‌دهنده کلسترول بسیار موثر هستند، اما قرار نیست آنها تنها راهی برای کنترل کلسترول بالا باشند.
 
 
مرجع : سلامتی آی آر
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

مطالعه نشانگر عصبی بالقوه برای آسیب اجتماعی در اختلالات روانی را نشان می دهد!
۱۰ شگرد رسانه‌ای برای اثرگذاری بر باورهای مخاطب
پنج اقدامی که والدین باید در مواجهه با کودکان کابوس زده انجام دهند!
«آلیس در سرزمین عجایب»؛ اختلال روانی عجیب
سندروم مسأله با پدر / آسیب‌های بی‌مهری پدران به دختران
روانشناسی که دنیای سرمایه گذاری را ۱۸۰ درجه تغییر داد
چرا گاهی نمی‌توان بخشید و فراموش کرد؟!
مغز چطور خاطرات ماندگار می‌سازد؟
روانشناسی جمع‌آوری اشیا و یا کلکسیونر شدن
دربارۀ تاثیرات عجیب «ترس از پشیمانی»
چگونه با ذهن آگاهی حواس کودکان مان را جمع کنیم؟
تقاضا برای سلب اختیار تشخیص اختلال اسکیزوفرنی توسط روانشناسان بالینی!
چه سكوتی دنیا را فرا می‌گرفت اگر هركس به اندازه عملش صحبت می‌كرد