دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - 17 Jun 2024
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۴۰۲ / ۰۷:۱۱
کد مطلب: 62773
۱
در مورد اینکه آیا استاتین ها بر حافظه تأثیر می گذارند یا خیر، تردید وجود دارد.

استاتین‌ها چیست؟

استاتین ها یک درمان موثر برای کاهش کلسترول بالا و بهبود سلامت قلب هستند، اما همچنان خطراتی دارند
استاتین‌ها چیست؟
استاتین‌ها و از دست دادن حافظه موضوعی که مدتها پژوهشگران سلامت و به ویژه مغز پژوهان را بخود مشغول کرده است .استاتین‌ها (Statins) یکی از رایج‌ترین داروهایی هستند که برای کلسترول بالا در ایالات متحده تجویز می‌شوند. با این حال، اخیراً نگرانی‌هایی در مورد عوارض جانبی آنها وجود دارد. برخی از مصرف‌کنندگان استاتین گزارش کرده‌اند که در حین مصرف دارو دچار از دست دادن حافظه شده‌اند.از دست دادن حافظه می تواند یکی از عوارض جانبی انواع مختلف داروها باشد. به احتمال زیاد با داروهایی که با انتقال دهنده های عصبی مغز شما تداخل دارند، رخ می‌دهد.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اطلاعات ایمنی خود را برای استاتین‌ها به روز کرد تا شامل از دست دادن حافظه (memory loss)، فراموشی (forgetfulness) و سردرگمی (confusion) به عنوان خطرات احتمالی یا عوارض جانبی (side effects) مصرف استاتین‌ها باشد. اما آیا واقعاً ارتباطی بین مصرف استاتین ها و از دست دادن حافظه وجود دارد؟

استاتین‌ها چیست؟
استاتین‌ها یک داروی تجویزی هستند که ماده ای را در کبد شما که بدن برای ساختن کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) استفاده می کند، که اغلب به آن “کلسترول بد” می گویند، مسدود می کند. بدن شما به مقداری کلسترول نیاز دارد، اما داشتن سطوح بالای کلسترول LDL سلامت شما را به خطر می‌اندازد.

اگر سطح کلسترول LDL بالا باشد، می تواند باعث انسداد رگ های خونی شما شود که ممکن است منجر به حمله قلبی یا سکته شود. برخی از انواع استاتین ها به بدن شما کمک می کنند تا میزان کلسترول بدی را که قبلاً در دیواره های شریان انباشته شده است کاهش دهد.

استاتین‌ها به شکل قرص هستند. اگر سطح کلسترول LDL شما بالاتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است و نمی توانید این سطوح را با تغییر سبک زندگی کاهش دهید، ممکن است پزشک استاتین تجویز کند.

همچنین اگر شما در معرض خطر بالاتر بیماری قلبی هستید یا اگر قبلاً حمله قلبی یا سکته داشته اید، معمولاً پزشک شما یک استاتین تجویز می‌کند.

انجمن قلب آمریکا و کالج قلب و عروق آمریکا به تازگی دستورالعمل‌های جدیدی را در مورد استفاده از استاتین منتشر کرده اند. دستورالعمل های جدید نشان می دهد که افراد بیشتری نسبت به آنچه قبلاً تصور می شد می توانند از استاتین ها بهره مند شوند.

آنها درمان با استاتین را برای افراد ۴۰ تا ۷۵ ساله بدون بیماری قلبی توصیه می کنند که در ۱۰ سال آینده خطر حمله قلبی یا سکته مغزی ۷.۵ درصد (یا بالاتر) دارند.

پزشک شما به احتمال زیاد استاتین ها را در موارد زیر تجویز می کند:

    سابقه حمله قلبی، سکته مغزی یا بیماری قلبی داشته باشید
    خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته در عرض ۱۰ سال زیاد است
    ۲۱ سال یا بیشتر با سطح کلسترول LDL 190 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر
    ۴۰ تا ۷۵ ساله هستند و دیابت دارند

پزشک شما ممکن است آزمایشاتی را برای تعیین اینکه آیا شما در یکی از این گروه ها قرار دارید یا خیر انجام دهد. این آزمایش ها ممکن است شامل اندازه گیری سطح کلسترول، فشار خون یا سایر عوامل خطر باشد.

انواع استاتین‌ها
هفت نوع استاتین در ایالات متحده موجود است:

    آتورواستاتین (لیپیتور)
    فلوواستاتین (لسکول)
    لوواستاتین (Altoprev)
    پراواستاتین (پراواچول)
    روزوواستاتین (کرستور)
    سیمواستاتین (Zocor)
    پیتاواستاتین (لیوالو)

این انواع مختلف استاتین ها از نظر قدرت متفاوت هستند آتورواستاتین یکی از قوی ترین استاتین ها است. از سوی دیگر، در صورت نیاز به کاهش سطح LDL خود با درصد کمتری، لواستاتین و سیمواستاتین ممکن است تجویز شوند.

ارتباط بین استاتین‌ها و از دست دادن حافظه
در حالی که مصرف کنندگان استاتین از دست دادن حافظه را به FDA گزارش کرده اند، مطالعات شواهدی برای حمایت از این ادعاها پیدا نکرده اند. تحقیقات در واقع برعکس این موضوع را پیشنهاد کرده است – که استاتین ها ممکن است به پیشگیری از بیماری آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل کمک کنند.

در یک بررسی در سال ۲۰۱۳، محققان پزشکی جانز هاپکینز به ۴۱ مطالعه مختلف روی استاتین ها پرداختند تا ببینند آیا ارتباطی بین مصرف دارو و از دست دادن حافظه وجود دارد یا خیر. در مجموع، این مطالعات ۲۳۰۰۰ مرد و زن را بدون سابقه مشکل حافظه تا ۲۵ سال مورد بررسی قرار دادند.

محققان هیچ مدرکی مبنی بر اینکه استفاده از استاتین ها باعث از دست دادن حافظه یا زوال عقل شود، پیدا نکردند. در واقع، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده طولانی‌مدت استاتین ممکن است از زوال عقل محافظت کند.

دانشمندان بر این باورند که این به این دلیل است که انواع خاصی از زوال عقل به دلیل انسدادهای کوچک در رگ های خونی ایجاد می شود که خون را به مغز می رساند. استاتین ها ممکن است به کاهش این انسداد کمک کنند.
در مورد اینکه آیا استاتین ها بر حافظه تأثیر می گذارند یا خیر، تردید وجود دارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که گروه کوچکی از بیمارانی که استاتین مصرف می کردند فراموشی را تجربه کردند. با این حال، این یافته ممکن است ناچیز بوده باشد. درصد افرادی که استاتین مصرف می‌کنند و مشکلات حافظه را گزارش کرده‌اند، تفاوت چندانی با افرادی که سایر داروهای کاهش دهنده کلسترول مصرف می‌کنند، ندارد.

علیرغم تحقیقات زیادی که نشان می‌دهد استاتین‌ها باعث از دست دادن حافظه نمی‌شوند، برخی از افراد ممکن است همچنان این وضعیت را تجربه کنند. اگر استاتین مصرف می کنید و عوارض جانبی ناخوشایندی را تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. شما نباید به تنهایی مصرف دارو را قطع کنید.

آیا خطرات دیگری وجود دارد؟
مانند بسیاری از داروها، استاتین ها دارای عوارض جانبی هستند. سایر خطرات و عوارض جانبی گزارش شده عبارتند از:

    درد و ضعف عضلانی
    آسیب عضلانی
    آسیب کبدی
    مشکلات گوارشی (تهوع، گاز، اسهال، یبوست)
    راش یا گرگرفتگی
    افزایش قند خون و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲


چه چیز دیگری بر حافظه تأثیر می‌گذارد؟
انواع دیگر داروها و شرایط می توانند باعث از دست دادن حافظه شوند. اگر به خاطر سپردن چیزها برایتان سخت است، دلایل احتمالی را در نظر بگیرید. حتی اگر استاتین مصرف می کنید، ممکن است دلیل دیگری برای از دست دادن حافظه شما وجود داشته باشد.

داروها
از دست دادن حافظه می تواند یکی از عوارض جانبی انواع مختلف داروها باشد. به احتمال زیاد با داروهایی که با انتقال دهنده های عصبی مغز شما تداخل دارند، رخ می‌دهد.

برای مثال، یک مطالعه نشان داد که برخی از داروهایی که با انتقال دهنده عصبی استیل کولین تداخل دارند، ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری‌های مرتبط با کاهش حافظه مانند بیماری آلزایمر را افزایش دهند. استیل کولین یک انتقال دهنده عصبی است که در حافظه و یادگیری نقش دارد.

داروهایی که می توانند بر حافظه تأثیر بگذارند عبارتند از:

    داروهای ضد افسردگی
    داروهای ضد اضطراب
    داروهای فشار خون
    وسایل کمک خواب
    آنتی هیستامین ها
    متفورمین، دارویی که برای دیابت استفاده می شود


گاهی اوقات ترکیب چندین نوع دارو می تواند منجر به واکنش های نامطلوب از جمله سردرگمی یا از دست دادن حافظه شود. علائم مرتبط با از دست دادن حافظه عبارتند از:

    گیجی
    مشکل در تمرکز
    فراموشی
    مشکل در انجام فعالیت های روزانه

شرایط سلامتی
شرایطی که می تواند بر حافظه تأثیر بگذارد عبارتند از:

    کم خوابی، افسردگی و استرس
    جراحت سر
    کمبودهای تغذیه ای، به ویژه در ویتامین های B-1 و B-12
    سکته های مغزی
    تیروئید کم کار یا پرکار
    زوال عقل یا بیماری آلزایمر

جلوگیری از از دست دادن حافظه
عادات سبک زندگی خاصی وجود دارد که ممکن است به جلوگیری از کاهش حافظه کمک کند. اگر می خواهید خطر از دست دادن حافظه خود را کاهش دهید، تغییرات سالمی را در نظر بگیرید. مراحلی که می توانید بردارید عبارتند از:

    فعال ماندن از نظر جسمی و ذهنی
    معاشرت منظم
    منظم ماندن
    خواب کافی
    پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل

این اقدامات سالم ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سایر بیماری ها مانند بیماری قلبی نیز کمک کند.


درمان از دست دادن حافظه
درمان از دست دادن حافظه بسته به علت آن متفاوت است. به عنوان مثال، از دست دادن حافظه ناشی از داروهای ضد افسردگی با از دست دادن حافظه ناشی از زوال عقل متفاوت درمان می‌شود.
در برخی موارد، از دست دادن حافظه با درمان قابل برگشت است. هنگامی که داروها مقصر هستند، تغییر در نسخه ها اغلب می تواند از دست دادن حافظه را معکوس کند. اگر کمبودهای تغذیه ای دلیل آن باشد، مصرف مکمل می تواند مفید باشد.

مزایا و معایب استاتین‌ها
استاتین ها یک درمان موثر برای کاهش کلسترول بالا و بهبود سلامت قلب هستند، اما همچنان خطراتی دارند.

بهترین راه برای بهبود سلامت قلب از طریق تغییرات سبک زندگی مانند ورزش و خوردن یک رژیم غذایی متعادل است. حتی اگر پزشک شما استاتین ها را تجویز کند، این داروها جایگزینی برای عادات سالم نیستند. 
مرجع : آینده نگار مغز
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

بحث سیاسی در خانواده هیچ برنده‌ای ندارد
چرا برخی از زنان جذب ویژگی‌های شخصیتی تاریک مردان می‌شوند؟
ازدواج روانشناس با درمان‌جو در طول مدت مشاوره تخلف است
آیا در مغز میکروب وجود دارد یا نه؟
نکات مهمی که هنگام مصرف داروهای روانپزشکی به شما نمی‌گویند!
بوتاکس، روشی کم‌هزینه اما اعتیادآور برای زیبایی
چاقوی روانشناسی  بر پیکره فیلم غریزه مادران؛ اثری به سبک هیچکاک
نوجوانی پل عبور از کودکی به بزرگسالی
این خوراکی خوشمزه شما را افسرده می‌کند
تاثیر میکروبیوم‌های روده بر تصمیم‌گیری اجتماعی
به خاطر توهین‌های همسرم اعتماد به نفس ندارم
نظریه ویگوتسکی به زبان ساده
یک رابطه خوب زمانی است که کسی پذیرای گذشته، پشتیبان امروز و مشوق فردایتان باشد.