پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ - 28 Sep 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۲ / ۰۷:۳۴
کد مطلب: 62822
۰

تمام افراد نه گفتن را یاد بگیرند

تمام افراد نه گفتن را یاد بگیرند
لیلا شقاقی روانشناسی بالینی کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: برخی از افراد نمی‌توانند به راحتی از نه گفتن استفاده کنند و باعث مشکلات عجیب و غریبی در زندگی‌شان می شود. زمانی که اهداف و خواسته‌های خود را شناسایی کنیم آن وقت برایمان نه گفتن راحت‌تر می‌شود. همین امر باعث می‌شود که افراد با مشکلات سخت و زیادی رو به رو شوند. بهتر است تمام افراد روش نه گفتن را یاد بگیرند.
 
او افزود: موافقت کردن و گفتن بله خیلی راحت‌تر از نه گفتن است. همه ما می‌دانیم نه گفتن برای همه افراد آسان نیست البته گاهی همه جا گفتن نه جواب نیست و ممکن است پیامد داشته باشد. بیشتر اوقات همه دوست ندارند بله بگویند به همین دلیل با گفتن آن عواقب بدی برایشان به همراه دارد.

شقاقی بیان کرد: مهمترین نکته‌ای که در نه گفتن به ما کمک می‌کند این است که بدانیم هدف زندگی‌مان چیست؟ به طور مثال شغل، زندگی مشترک، موقعیت اجتماعی، تحصیل. زمانی که نه گفتن را یاد بگیریم می‌تواند کمک کننده در مراحل تمام زندگی باشد. در واقع هر چقدر افراد خود را بهتر بشناسند، راحت‌تر تصمیم می‌گیرند که چه چیز‌هایی به رویاهایشان نزدیک‌تر است. در این بین همه نیاز به آموزش دارند تا بتوانند با این مهارت رو به رو شوند.

بیشترین دلیل این است که فکر کنیم با این کارمان کسی از دستمان ناراحت شده یا از نظر او آدم خوبی به نظر نمی‌رسیم حتی دلایل دیگری هم برای نه نگفتن می‌تواند وجود داشته باشد. این افکار نشان دهنده خیرخواهی و حسن نیت افراد محسوب می‌شود، اما خیلی از این ترس‌هایی که وجود دارد، فقط زاده ذهن ما هستند. اگر طرف مقابل فردی با ملاحظه‌ای باشد و از نه گفتن به موقع استفاده کند، حتما دلیل نه گفتن او برای دیگران معقول‌تر خواهد بود.

این روانشناس بالینی تصریح کرد: کمک کردن به دیگران در صورتی خوب است که به کار‌ها و برنامه‌های خود بیشتر توجه کنیم. امور شخصی و مراقبت از خود، بهترین بهانه برای نه گفتن است. تصور کنید که برای حل یک مشکل در مدت زمان کوتاه درخواستی می‌شود، در این مواقع انجام این درخواست‌ها دو تا سه ساعت از وقت شما را اشغال خواهند کرد. در چنین وضعیتی متوجه عقب افتادن بسیاری از امور روزانه‌مان می‌شویم، در حالی که با یک «نه» گفتن ساده می‌توانیم آن را به زمان دیگری موکول کنیم.

شقاقی گفت: اگر بدون توضیح دادن موضوعی درخواستی را رد کنید، به طرف مقابل نشان خواهید داد که درخواست غیرمنطقی و مشکل داری را خواستار بوده است. بهترین کار این است که راه و روش نه گفتن را از همه جهات یاد بگیریم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی