شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - 9 Dec 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ / ۱۶:۱۲
کد مطلب: 62904
۱

جدی و با محبت به کودک خود «نه» بگویید

جدی و با محبت به کودک خود «نه» بگویید
به گزارش میگنا دکتر احمد قره‌خانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: باید به کودک بیاموزید، هر جایی قوانینی دارد که لازم است به آنها احترام گذاشته شود، هر چند همیشه هم نباید با خواسته‌های فرزندان مخالفت شود چراکه در این صورت ممکن است دچار سرخوردگی و ناامیدی شوند. 

کودکان معمولاً با شنیدن واژه «نه» واکنش منفی نشان می‌دهند، مخالفت با کودک روش‌های دیگری هم دارد، هر چند بعضی از کودکان به راحتی این کلمه را نشنیده می‌گیرند اما بعضی هم از شنیدن این کلمه خشمگین می‌شوند البته باید توجه داشت گفتن بیش از حد «نه» به کودک باعث می‌شود این کلمه اثربخشی خود را از دست بدهد بنابراین والدین باید راه‌های بهتری برای قرار دادن محدودیت‌های منطقی برای فرزندشان پیدا کنند و از کودکی حد و مرزها را برای فرزند تعیین کرده و از همان دوران کودکی به طور مستقیم به فرزندشان «نه» بگویند.

قره‌خانی خاطرنشان کرد: اگر والدین در مواقع مناسب به طور جدی، محکم و با محبت به فرزندشان «نه» بگویند و با آنها مخالفت کنند، هیچ‌گونه آسیبی به شخصیت او وارد نمی‌شود و به مرور زمان با این محدودیت‌ها آشنا خواهند شد.

بهتر است علت «نه» گفتن را به کودک توضیح داد، هرچند برخی والدین اعتقاد دارند کودک به طور کامل متوجه منظور آنها نمی‌شود و دلایل آنها را درک نمی‌کند اما این امر در تربیت کودک لازم است.

این روانشناس اعلام کرد: کودک معمولاً مفهوم کلمه «نه» را از حالت چهره والدین می‌فهمد بنابراین والدین می‌توانند به جای استفاده از کلمه «نه» تنها حالت چهره را تغییر دهند؛ به طور مثال اخم کرده یا چند دقیقه سکوت کنند و با کودک حرف نزنند چراکه تغییر حالت چهره بسیار تأثیرگذار از مخالفت‌های کلامی است.

هیچ‌گاه والدین نباید نظر خود را سریع تغییر دهند چراکه برخی کودکان آنقدر خواسته خود را تکرار می‌کنند تا والدین خسته شده و «بله» را بگویند.

قره‌خانی بیان کرد: در هنگام «نه» گفتن، والدین باید به کودک خود فرصت انتخاب بدهند و پیشنهاد جایگزین مطرح کنند چراکه برخی از کودکان نمی‌توانند کاری را که در حال انجام آن هستند، متوقف کنند و نمی‌دانند پس از آن باید به چه کاری مشغول شوند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
اعتماد به نفس ضرورتاً تضمین کننده موفقیت نیست ولی عدم اعتماد به نفس مطمئناً باعث شکست می‌شود./ آلبرت بندورا