دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - 4 Dec 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ / ۰۸:۳۰
کد مطلب: 62909
۳

مدیر و موسس خانه تاب آوری: تاب آوری توانایی مهربانی است

مدیر و موسس خانه تاب آوری: تاب آوری توانایی مهربانی است
مدیر وموسس خانه تاب آوری ایران: تاب آوری توانایی مهربانی و یک رویکرد توسعه گراست مدیر خانه تاب آوری ایران با بیان اینکه تاب آوری توانایی مهربانی و یک رویکرد توسعه گراست و به معنای خوگیری با عامل مزاحم نیست گفت که تاب آوری از رشد و انطباق و پیشرفت حمایت می کند.

به گزارش خبرنگار کردپرس، «محمدرضا مقدسی» با بیان اینکه مهربانی بر خوبی تمرکز می کند و نقطه مقابل افکار و رفتار منفی است، عنوان کرد: نمی توان روی کار خوبی متمرکز شد و در همان حال هم منفی گرا بود. این دور از یک جنس نیستند مهربانی مسری بوده و شایسته است که مدنظر داشته باشیم وقتی با دیگران مهربان می شویم، در عوض دیگران هم با ما مهربان خواهند بود.
او با اشاره به این جمله که «کار خوب یک نفر را با خوبی به دیگری جبران کن» افزود: این جمله به این معنی است که اعمال محبت‌آمیز می‌تواند مسری باشند مهربانی برای شخصی که محبت را ابراز و شخصی که آن را دریافت می‌کند، مفید است.
به گفته «مقدسی» راه‌های زیادی برای مهربان بودن وجود دارد؛ از صحبت کردن و مونس و هم کلام اوقات تلخ تنهایی دوستان شدن یا  از نقاط قوت آنان تعریف کردن گرفته تا کمک به مادر یا پدرتان در انجام کارهای خانه و با پدربزرگ یا مادربزرگتان تلفنی تماس گرفتن و به همسایه کمک کردن و یا بدون دلیل خاصی به کسی هدیه دادن.

مطابق سخنان او یک مطالعه تحقیقاتی نشان داده که مهربانی می‌تواند سه باره منتقل شود. به‌ عبارت ‌دیگر، این امکان وجود دارد که مهربانی شما به دوستِ دوست ِدوستتان هم سرایت کند! درباره این موضوع لحظه‌ای فکر کنید. مهربانی ساده شما می‌تواند موجی مثبت از نوعدوستی ایجاد و برای بسیاری از افرادی که حتی هرگز ندیده ‌اید مفید باشد.
آن طور که مدیر خانه تاب آوری می گوید در مطالعه‌ای که روی کودکان ۹ تا  ۱۱ ساله صورت گرفت از کودکان خواسته شد که هر روز سه عمل محبت‌آمیز انجام دهند. گروهی که ابراز محبت داشتند، در مقایسه با گروه شاهد، بهزیستی و همچنین تأیید بیشتری از سوی همسالان خود تجربه کردند.
«محمدرضا مقدسی» معتقد است که مهربانی را هر طور که افراد می خواهند باید ابرازش کنند و نباید زیاد سخت گرفت و تنها کاری که باید انجام داد این است که روی دیگران متمرکز شد، به خودشان و آنچه ممکن است نیاز داشته باشند گوش داد و برای کمک به آنان اقدامات لازم را انجام دهند.
او تبدیل کردن مهربانی را به یک روال معمول ضروری دانسته و گفت که نیازی نیست هر روز کار خیلی بزرگی انجام دهید. اعمال محبت‌آمیز را با یکدیگر ترکیب کنید؛ چه کارهایی که در لحظه پیش می آیند و چه کارهایی که از قبل برنامه ریزی شده اند. این روش های ترکیبی باعث می شود مهربانی صادقانه باشد و نه چیزی از روی اجبار انجام شود.
علاقه مندان به تاب آوری می توانند برای مطالعه بیشتر به رسانه و مرجع تاب آوری کشور به آدرس: www.resiliency.ir مراجعه نمایند.


 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
در نهان به آنان دل می بندیم ؛ که دوستمان ندارند و در آشکار از آنان که دوستمان دارند غافلیم شاید این است دلیل تنهایی ما... دکتر علی شریعتی