جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ / ۱۵:۵۹
کد مطلب: 62915
۲

دکتر سیاوش شهشهانی برنده جایزه انجمن ریاضی ایران شد.

دکتر سیاوش شهشهانی برنده جایزه انجمن ریاضی ایران شد.
دکتر سیاوش شهشهانی، استاد پیشکسوت دانشگاه شریف و از شخصیت‌های مؤثر در ارتقای دانش ریاضی در کشور بعنوان برنده «جایزه انجمن ریاضی ایران برای خدمات برجسته» معرفی شد.
انجمن ریاضی ایران با بیش از ۵۰ سال سابقه یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین نهادهای علمی و متولی اصلی ریاضیات کشور است.
این انجمن به منظور تقدیر از فرهیختگانی که در طول زندگی توانمندی خود را در ساماندهی و راهبری خلاق در پهنه گسترده ریاضیات نشان داده و تأثیرات عمیق و ماندگاری در اعتلای ریاضیات کشور داشته‌اند، جایز ه‌ای با عنوان «جایزه انجمن ریاضی ایران برای خدمات برجسته – بنیانگذار: دکتر مهدی بهزاد» مشتمل بر لوح تقدیر، تندیس و هدیه نقدی هر سه سال یکبار اعطا می‌کند. 

حامی مالی این جایزه که معتبرترین جایزه در میان ۱۰ جایزه انجمن ریاضی ایران است، دکتر مهدی بهزاد، اولین رئیس انجمن ریاضی ایران است. بر اساس آیین‌نامه مدون این جایزه، معیارهای انتخاب برنده عبارتند از:
* بنیانگذاری یا هدایت تشکل‌های تاثیرگذار در گسترش و ترویج ریاضیات کشور.
* نقش تاثیرگذار در پیشبرد اهداف انجمن ریاضی ایران.
* راه‌اندازی و مدیریت نشریه‌های ادواری یا غیرادواری معتبر در ارتباط با گسترش یا عمومی کردن ریاضیات.
* نهادینه‌سازی فرهنگ تالیف، ترجمه، واژه‌گزینی و نشر آثار ماندگار.
* راه‌اندازی یا هدایت مسابقات ریاضی در سطح ملی یا بین‌المللی.
* فعالیت پژوهشی شاخص منجر به نظریه‌پردازی در سطح بین‌المللی.
* هرگونه اقدام شایسته دیگری که دانش ریاضیات را در کلیه سطوح از مدرسه تا دانشگاه گسترش دهد یا سطح آن را ارتقاء بخشد.

بر اساس اعلام انجمن ریاضی ایران، هیات امنای جایزه متشکل از دکتر سعید اعظم، دکتر شیرین حجازیان، دکتر  محمدعلی دهقان، دکتر رحیم زارع نهندی و دکتر رشید زارع نهندی، امسال دکتر سیاوش شهشهانی، استاد پیشکسوت دانشگاه شریف را که از شخصیت‌های مؤثر در ارتقای دانش ریاضی در کشور بوده است، به عنوان برنده این جایزه از بین پنج نامزد معرفی کرد. 

دکتر شهشهانی که دکترای خود را تحت راهنمایی پروفسور استیو اسمیل، دارنده جایزه فیلدز از دانشگاه برکلی آمریکا دریافت کرده، از اعتبار و مقبولیت عمومی در سطح ملی و بین‌المللی برخوردار است. دکتر شهشهانی ریاضی‌دان و معلمی توانمند، اثرگذار و کمال‌گرا با مطالعاتی گسترده در چندین شاخه از ریاضیات با انتشار مقالات و کتاب‌های متعدد است و در سال ١٣٨٢ نیز به‌ عنوان چهره ماندگار ریاضیات کشور برگزیده شد.

دکتر شهشهانی از بنیان‌گذاران مرکز فیزیک نظری و ریاضیات بوده است و از بدو تاسیس آن در سال ١٣٦٨ تا سال ١٣٧٣ قائم‌مقام مرکز و مدتی نیز رئیس‌ بخش ریاضی آن بوده است. وی نقشی فعال در برقراری اولین اتصال اینترنت در ایران و مسئولیت ثبت دامنه ir را از همان آغاز یعنی سال ١٣٦٨ داشته است. وی از شروع فعالیت کمیته برنامه‌ریزی ریاضی مسؤول این کمیته بوده است. 

با وجود اینکه شخصا با برنامه‌ریزی متمرکز موافق نبوده، با هدایت وی یکی از پر محتواترین و اثرگذارترین برنامه‌های دوره کارشناسی ریاضی کشور تهیه شد که شاخص‌ترین دانشجویان ریاضی به‌ویژه از دانشگاه شریف و دانشگاه تهران مانند شادروان پروفسور مریم میرزاخانی و پروفسور کوچر بیرکار، برندگان جایزه فیلدز، محصول آن برنامه درسی بوده‌اند.

در افتتاحیه پنجاه و چهارمین کنفرانس سالانه ریاضی کشور که در شهریور ۱۴۰۲ در دانشگاه زنجان برگزار شد، پس از شرح خدمات دکتر شهشهانی توسط دکتر محمدعلی دهقان، رئیس هیات امنای این جایزه، لوح تقدیر، تندیس و هدیه نقدی ۳۰ میلیون تومانی توسط دکتر محمد صال مصلحیان، رئیس انجمن ریاضی ایران به وی اهدا شد.


 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...