جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ / ۰۶:۵۵
کد مطلب: 62967
۰

روز جهانی ناشنوایان ۸ مهر ماه برابر با ۳۰ سپتامبر است.

هر ساله دوم تا هشتم مهر ماه هر سال به عنوان هفته جهانی ناشنوایان نامگذاری شده است.
روز جهانی ناشنوایان ۸ مهر ماه برابر با ۳۰ سپتامبر است.
روز جهانی ناشنوایان ۸ مهر ماه برابر با ۳۰ سپتامبر است روز جهانی ناشنوایان برای رشد و تقویت تاب آوری و نیز بهبود کیفیت زندگی ناشنوایان است هدف از این نام گذاری، ارتقاء فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته‌هایی از زبان اشاره و آگاهی سیاست مداران و همچنین عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر توانخواه با آن رو به رو هستند.
هر ساله دوم تا هشتم مهر ماه هر سال به عنوان هفته جهانی ناشنوایان نامگذاری شده است.
دلیل نامگذاری این هفته مصادف با هفته آخر سپتامبر، گرامیداشت سالروز فوت «دکتر شرایر» است. وی اولین رئیس ناشنوای فدراسیون ناشنوایان و دانشگاه گالوت بود.  روز جهانی ناشنوایان هر سال در آخرین یکشنبه ماه سپتامبر  گرامی داشته شده تا توجه عموم مردم، سیاستمداران و مقامات را نسبت به دستاورد‌های ناشنوایان جلب کند. در طول  این رویداد، سازمان‌های ناشنوا در سراسر جهان به شدت تشویق می‌شوند تا علاوه بر توجه به خواسته‌ها و نیاز‌های افراد ناشنوا به افزایش حقوقشان در سراسر جهان نیز کمک کنند.

تاریخچه روز جهانی ناشنوایان
از سال ۱۹۵۷ میلادی همه ساله هفته آخر سپتامبر به عنوان هفته جهانی ناشنوایان نامگذاری شده است وبه کشور‌ها اختیار داده شده یکی از روز‌های هفته مذکور را در کشور خود به نام روز جهانی ناشنوایان نام گذاری کنند.
نخستین بار در سال ۱۹۵۱ و در شهر رم ایتالیا بود که فدراسیون جهانی ناشنوایان به عنوان نهادی غیر دولتی برای حمایت از ناشنوایان تشکیل شده و به رسمیت شناخته شد. هدف از تشکیل این فدراسیون که بیش از ۱۳۰ کشور جهان در آن عضو هستند، احقاق حقوق ناشنوایان، شناسایی و بهبود مشکلات و موانع بر سر زندگی روزانه آن‌ها و نیز فراهم آوردن شزایط تحصیل، اشتغال و زندگی برابر با سایر افراد جامعه است.
فدراسیون جهانی ناشنوایان همواره بر برابری، حقوق بشر و احترام برای همه افراد، فارغ از رنگ و نژاد، ملیت، جنسیت، سن و سال و عواملی از این دست تاکید ورزیده و در راه تحقق این امر گام بر می‌دارد.
از اهداف تعریف شده توسط فدراسیون جهانی ناشنوایان برای برگزاری جشن‌های این روز می‌توان به ارتقای سطح دانش مردم عادی از مشکلات ناشنوایان در سراسر جهان، انگیزه بخشی به ناشنوایان برای یادگیری زبان اشاره به عنوان یک ضرورت، آماده سازی و تهیه بستر‌های مناسب برای ناشنوایان و حمایت از آن‌ها برای دسترسی به حق تحصیل و فناوری‌های مدرن لازمه است.
 
روز ناشنوایان در ایران
در ایران نیز از سال ۱۳۸۰ که شورای فرهنگ عمومی، با پیشنهاد روز ۸ مهرماه به عنوان روز جهانی ناشنوایان در ایران موافقت کرد، تا کنون این مراسم برگزار می‌شود. در این هفته مراسم و جشن‌هایی از سوی انجمن بین‌المللی ناشنوایان با همکاری فدراسیون اتحادیه‌های ناشنوایان و همچنین اتحادیه اروپایی ناشنوایان در سراسر جهان برگزار می‌شود.
در تمامی کشور‌های دنیا از جمله ایران، از دیر باز اقداماتی برای رشد و آموزش کودکان و  تقویت تاب آوری ناشنوایان و نیز بهبود کیفیت زندگی آن‌ها انجام شده است که از آن جمله می‌توان به ابداع زبان اشاره، اختراع دستگاه‌ها بهبود شنوایی از جمله سمعک، ایجاد شرایط مناسب برای آموزش و تعلیم و تربیت ناشنوایان و نیز ایجاد زمینه اشتغال و نیز برخورداری از سایر حقوق مدنی اشاره کرد.

روش‌های درمانی کمک به ناشنوایان
برای کمک و درمان به مشکل ناشنوایان روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می شود
۱. زبان اشاره
سیستم قراردادی خاص منظم و پیشرفته زبانی است که برای انتقال معنا، به جای الگو‌های صوتی یا نوشتاری در زبان، از الگو‌های علایم دیداری (ترکیب همزمان شکل، جهت و حرکت دستان، بازو‌ها یا بدن و حالات صورت برای بیان سلیس افکار گوینده) در یک کلمه اشاره استفاده می‌کند.
این نوع زبان اشاره می‌تواند بصورت متنوع باشد. اما امروزه یک زبان اشاره بین‌المللی در سطح جهان قرارداد شده‌است که البته در هر منطقه عناصر بومی زبان نیز به آن افزوده می‌شود.
۲. سمعک
سمعک وسیله‌ای است جهت تقویت صدا به مقداری که فرد کم شنوا بتواند از باقیمانده شنوایی خود به بهترین شکل ممکن استفاده کند و تا حد ممکن با افراد به شنوایی طبیعی نزدیک شود.
۳. کاشت حلزون شنوایی
دستگاه کاشت حلزون شنوایی یک دستگاه الکترونیکی است که بخشی از شنوایی را به افراد ناشنوا برمی‌گرداند. این دستگاه با عمل جراحی در گوش داخلی گذاشته می‌شود و به کمک دستگاهی که خارج از گوش قرار می‌گیرد فعال می‌شود.
بر خلاف سمعک، این دستگاه صدا را بلندتر و آشکار‌تر نمی‌کند. در عوض دستگاه بدون نیاز به قسمت‌های آسیب دیده سیستم شنوایی مستقیما عصب شنوایی را تحریک می‌کند و به اشخاصی که ناشنوائی شدید دارند اجازه می‌دهد که اصوات را دریافت کنند.
کاشت حلزون شنوایی فقط برای اشخاصی طراحی شده که از سمعک نتیجه خوبی نمی‌گیرند و یا دچار ناشنوایی مادرزادی هستند. این افراد باید ۲ سال به بالا باشند.

هدف از روز جهانی ناشنوایان
هدف از این نام گذاری، ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته‌هایی از زبان اشاره و آگاهی سیاست مداران و همچنین عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر با آن رو به رو هستند.

اهداف روز جهانی ناشنوایان
 ترویج درک مشکلات افراد ناشنوا در جامعه در سراسر جهان.
افزایش  انگیزه  افراد ناشنوا به یادگیری زبان اشاره به عنوان یک حق انسانی ضروری
 تهیه منابع مورد نیاز در جامعه برای افراد ناشنوا
 ارتقای حقوق بشر افراد ناشنوا  در مورد دسترسی برابر به آموزش و پرورش و فن آوری‌های مدرن
شناسایی ناشنوایان در جامعه
اختصاص مساعدت‌هایی بعنوان امتیاز به جامعه ناشنوایان با کمک سازمان‌ها و موسسات مربوطه
ارایه امکانات رایگان برای این قشر
آگاهی عموم مردم از طریق پوستر، جزوه، اعلامیه، سمینار‌های مفید ونصب علائم نسبت به خطراتی که این قشر را تهدید می‌کند. 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
مردم هرگز خوشبختی خود را نمیشناسند اما خوشبختی دیگران همیشه جلو دیدگان آنهاست به داشته هاي خود عميق تَر نگاه كنيم