دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - 4 Dec 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲ / ۰۶:۰۰
کد مطلب: 63305
۱

چگونه می‌توانید با رتبه 10 هزار رشته پزشکی قبول شوید؟

پزشکی و پزشک شدن رویای بسیاری از دانش‌آموزان است اما مسیر قبولی در آن چندان سهل و آسان نیست. از طرفی دانشجویان پزشکی دوره طرح اجباری دارند به این معنی که بعد از اتمام تحصیلات باید در مناطق محروم، مدت زمان مشخصی خدمت کنند. در این بین پزشکی با شرایط جدیدی ارائه شد که دانش‌آموان علاقه‌مند بتوانند در ازای قوانین تعهدی متفاوت، پزشکی بخوانند. اما بسیاری از دانش‌آموزان فقط به نام واژه جذاب پزشکی دقت می‌کنند و خیلی ساده از کنار شرط تعهد این نوع پذیرش می‌گذرند.
 
رشته پزشکی از رشته‌های پرطرفدار در کشور ماست که بسیاری از جوانان علاقمند به تحصیل در این رشته هستند و تمام تلاش خود را می کنند تا با کسب رتبه خوب در این رشته تحصیل کنند، اما آیا با رتبه های پایین هم می توان در رشته پزشکی تحصیل کرد؟

باید بگوییم بله، داوطلبان کنکور می‌توانند با رتبه‌های پایین هم در رشته پزشکی قبول شوند اما باید شرایطی را قبول کنند.

«پزشکی تعهدی» راه حل قبولی با رتبه پایین در رشته پزشکی است. می‌خواهید بدانید پزشکی تعهدی چیست؟
پزشکی تعهدی به این معناست که داوطلب با رتبه های ۳-۴ برابر حالت عادی می تواند در رشته پزشکی تحصیل کند به شرط اینکه یک و نیم برابر سنوات تحصیلش در مناطق کم برخوردار کار کند. پزشکی تعهدی برای تمام رشته های پزشکی از جمله دندان پزشکی و داروسازی که از رشته های پرطرفدار هستند، وجود دارد.

پزشکی تعهدی چیست؟
همانطور که می‌دانید برخی از رشته‌های شاخه تجربی مانند رشته پزشکی، تعهد خدمت اجباری دارند. به این معنی که دانشجویان بعد از اتمام دوران تحصیل، باید تا سه برابر مدت تحصیل خود را به خدمت در محلی که توسط وزارت بهداشت مشخص می‌شود، به خدمت بگذراند. تعهد در این رشته‌ها با طرح نیروی انسانی کاملا متفاوت است. دوره طرح فقط ۲ سال خدمت در مناطق محروم است و بعد از آن، پزشکان می‌توانند در آزمون تخصص شرکت کنند یا مطب شخصی داشته باشند. اما هدف از ارائه رشته پزشکی تعهدی، آموزش و تأمین نیروی انسانی بومی لازم برای مناطق محروم کشور است. البته این تعهد فقط مختص به دانشجویان پزشکی تعهدی دوره روزانه در دانشگاه‌های دولتی است. در دانشگاه آزاد رشته پزشکی تعهدی ارائه نمی‌شود. بنابراین دانشجویانی که به صورت شهریه پرداز تحصیل می‌کنند، هیچگونه تعهد خدمت به این میزان، در مناطق محروم ندارند.

نحوه پذیرش پزشکی تعهدی
به دلیل تعهد خدمت در مناطق محروم و بومی بودن پذیرش، داوطلبان فقط می‌توانند در منطقه بومی مربوط به خودشان این رشته را انتخاب کنند. اما این رشته دو روش پذیرش دیگر هم دارد. دانشگاه علوم پزشکی ارتش و بقیه‌الله نیز به صورت جداگانه پذیرش پزشکی به صورت نیمه متمرکز دارند که پس از قبولی در آزمون کتبی و انتخاب رشته، باید مراحل مصاحبه را طی کنند. در این دانشگاه‌ها پزشکان تا ۸ سال بعد از اتمام تحصیلات، به ارتش یا سپاه متعهد هستند. پزشکی قانونی نیز زیر نظر قوه قضاییه، دانشجوی پزشکی تعهدی می‌پذیرد که شرایط کاری و تعهدی ویژه خود را دارند.

مزیت‌های تحصیل در رشته پزشکی تعهدی
با توجه به مدت زمان تعهد خدمت این نوع پذیرش، رتبه‌های بالاتر هم شانس قبول دارند. این شاید بزرگترین مزیت پزشکی تعهدی باشد که در کنار دانشجویانی که رتبه‌های بسیار بهتری کسب‌کرده‌اند، به صورت رایگان و با همان شرایط امکان تحصیل در رشته پزشکی وجود دارد. شاید بتوان گفت امکان قبولی آن هم در رشته پزشکی، برای داوطلبان آقا که در صورت عدم قبولی مشمول طرح می‌شوند و برای افرادی که فقط به دنبال رشته پزشکی هستند اما چند سال پشت کنکور بوده‌اند، امکان خوبی است. نکته دیگر اینکه، دانشجویان از همان ابتدا تضمین شغلی دارند و می‌دانند باید در کدام شهر خدمت کنند. از طرفی حقوق آن‌ها با پزشکان سهمیه عادی تفاوتی ندارد. توجه به تعداد نسبتا بالای پزشکان بیکار، موضوع اشتغال حتمی نیز یکی دیگر از مزایای رشته پزشکی تعهدی محسوب می‌شود. همچین داشنجویان سهمیه تعهدی، در طول دوره تحصیل، حقوق ماهانه دریافت می‌کنند، که البته به اندازه شاغلین نیست.

 معایب تحصیل در رشته پزشکی
با تعهد خدمت مدرک تحصیلی تا پایان دوره تعهد به فرد تحویل داده نمی‌شود.
باید تا پایان خدمت در محل مشخص‌شده توسط وزارت بهداشت خدمت کرد.
امکان تأسیس مطب شخصی وجود ندارد.
تا گذراندن نیمی از مدت تعهد خدمت (۱۰ سال)، نمی‌توان در آزمون تخصص شرکت کرد.
تعهد خدمت به هیچ عنوان قابل خرید یا کم کردن نیست.
پزشکان تعهدی تا پایان دوره تعهد فقط وابسته به درآمد خدمت در منطقه محروم هستند و اجازه کار شخصی ندارند.
امکان انصراف از پزشکی تعهدی، تغییر رشته یا انتقالی وجود ندارد.

شرایط پذیرش در رشته پزشکی تعهدی
مانند سایر رشته‌های گروه پزشکی، انتخاب رشته نهم تجربی ضرورت دارد. ضمنا داوطلبان این پزشکی با تعهد خدمت باید حتما مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی (برای داوطلبان نظام قدیم) علوم تجربی داشته باشند. درباره شرایط پذیرش در رشته پزشکی تعهدی، نکات زیر را فراموش نکنید: اولویت با داوطلبان بومی است. اگر در دانشگاه غیر بومی تحصیل کنید، باید برای خدمت به استان بومی خودتان برگردید. پذیرش هر شهر ۱ تا ۳ نفر است. پروانه اشتغال تنها در شهر محل قبولی صادر می‌شود. تعهد محضری در ترم ۱ برای انجام خدمت در منطقه محروم ضرورت دارد.

شرایط جدید پزشکی تعهدی
با توجه به قانون وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور در راستای تامین نیروی انسانی، ۳۰ درصد از ظرفیت رشته پزشکی مورد نیاز باید از طریق جذب دانشجوهای بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با نیاز هر استان باشد. پذیرش پزشکان تعهدی از طریق گزینش بومی در هر استان انجام می شود. اﺳﺘﻔﺎده از اﻳﻦ سهمیه ها مستلزم دادن تعهد سه برابر طول دوره تحصیل به صورت غیرقابل خرید و جابجایی می باشد.

ثبت نام از ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ شدگان اﻳﻦ ﺳﻬﻤﻴﻪ، ﺑﺼﻮرت ﻣﺸﺮوط ﺻﻮرت ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ و اﻳﻦ اﻓﺮاد ﻣﻮﻇﻔﻨﺪ ﺗﺎ ﭘﺎﻳﺎن ﺗﺮم اول ﺗﺤﺼﻴلی، ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺳﭙﺮدن ﺗﻌﻬﺪ ﻣﺤضری ﺑـﻪ داﻧشگاه ﻣﺤﻞ ﻗﺒﻮلی ﺧﻮد اﻗﺪام ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ. در غیر این صورت قبولی شخص پذیرفته نیست.

مواردی نیز وجود دارد که به علت نزدیک نبودن یک رشته در یک استان، ﺳﻬﻤﻴﻪ ﺑﻮمی در استان های همجوار ایجاد شده است، در این مورد داﻧﺸﮕﺎه ﻣﺤﻞ ﻗﺒﻮلی یک تعهد از داوطلب گرفته که داوﻃﻠﺐ ﭘﺲ فارغ اﻟﺘﺤﺼﻴلی به استان بومی خودش برگشته و خدمات را در همان استان ارائه بدهد. با توجه به نکات ذکر شده مشخص است که مهم ترین شرط ثبت نام، پذیرش تعهد ضمن خدمت برای هر دانشجو است.

کلیه شرایط ثبت نام برای رشته پزشکی تعهدی در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری قید شده، تا فرد متقاضی با مطالعه آن و آگاهی کامل، این رشته را انتخاب کند.داوطلبانی که قصد خرید صندلی دانشگاه های دولتی برای تحصیل در رشته پزسکی را دارند، برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانند با مرکز مشاوره آرکا تماس حاصل نمایید.


قوانین انصراف از پزشکی تعهدی
گاهی در میانه راه به دلیلی سختی مشکلات یا تغییر در شرایط زندگی و وضعیت جامعه، دانشجویان به فکر انصراف از تحصیل می‌افتند. مهمترین قانون انصراف از پزشکی تعهدی پرداخت مبلغی به عنوان جریمه است که بر اساس دانشگاهی که تحصیل کرده‌اید، کمی تفاوت دارد. در سال گذشته این مبلغ به اندازه ۳ سال تحصیل در رشته پزشکی یعنی چیزی حدود ۶۰ میلیون تومان بود که با افزایش شهریه‌ها، هر سال کمی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است از همین حالا به جز پزشکی تعهدی شرایط سایر رشته‌های مرتبط با پزشکی مانند معرفی رشته مدارک پزشکی و معرفی رشته مهندسی پزشکی را هم مطالعه کنید و نسبت به انتخاب رشته خود آگاهانه و بدون پشیمانی تصمیم بگیرید. توجه داشته باید هیچ راهی برای دور زدن، خرید یا انصرف از دوره تعهد وجود ندارد. با تمام شدن تحصیل ملزم به گذراندن دوره تعهد هستید.

پزشکی تعهدی را انتخاب کنم؟
در نهایت با توجه به همه آنچه درباره قوانین و شرایط تحصیل در این رشته گفتیم، اگر یک یا چند مورد از شرایط زیر را دارید شاید فکر کردن به این رشته یک گزینه باشد: اگر در صورت عدم قبولی، مشمول طرح سربازی هستید. اگر فقط رویای پزشک شدن دارید و چند سال پشت کنکور مانده‌اید. اگر ساکن یکی از شهرهای نزدیک به محل پذیرش پزشکی تعهدی هستید. اگر می‌توانید حداقل ۲۰ سال در یک شهر کوچک و منطقه محروم زندگی کنید. اگر درآمد کارمندی به عنوان یک پزشک، برای شما کافی است.

سخن پایانی
در این مطلب در کنار شرایط و مزایای تحصیل در رشته پزشکی با تعهد خدمت، از معایب رشته پزشکی تعهدی نیز صحبت کردیم. چراکه سختی‌های این مسیر کم نیست و باید قبل از ورود تصمیم نهایی خودتان را بر اساس فاکتورهای مختلف گرفته باشید. دانشجویان بسیاری بعد از گذراندن چند سال، با فکر الزام به خدمت ده تا ۲۰ ساله، دلسرد شده و به فکر انصراف می‌افتند.

اگر رویای شما سریع به درآمد رسیدن، تاسیس مطب شخصی یا کار در شهر خاصی نیست پزشک بودن و خدمت به مردم نیازمند می‌تواند برایتان راضی کننده باشد، به شرط اینکه تمام جوانب آن را به درستی سنجیده باشید. در غیر این صورت شاید بد نباشد نیم نگاهی به سار رشته‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی مانند رشته پزشکی هسته‌ای و رشته فوریت‌های پزشکی داشته باشید. برخی از رشته‌های پیراپزشکی درآمد بالاتری از رشته پزشکی دارند و شاید با اهداف و توانمندی‌های شما همخوانی بالاتری داشته باشند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.