يکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - 10 Dec 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ / ۰۶:۴۸
کد مطلب: 63432
۰
عبور سلامت از دوره وحشت

چگونه اندیشه اعتیاد را از ذهن نوجوانان پاک کنیم ؟

مریم طالشی
چگونه اندیشه اعتیاد را از ذهن نوجوانان پاک کنیم ؟
از روزی که به قول خودش پشت لب پسرش سبز شده، ترس به جانش افتاده است. همیشه درباره اعتیاد و مسائل مربوط به آن شنیده بود اما این بلا را آنچنان از خانواده خودش دور می دید که هیچ وقت احساس نگرانی نکرده بود. حق هم داشت چون پسرش هنوز خیلی کوچک بود و نگرانی در این باره کاملا بی مورد به نظر می رسید، اما خب بچه ها همیشه کوچک نمی مانند و با قد کشیدن آنها مسائل مختلفی هم قد می کشد که تا پیش از آن پدر و مادر هیچ مواجهه ای با آنها نداشته اند.
شنیدن کلمه اعتیاد برای هر پدر و مادری به قدر کافی نگران کننده است، حالا حساب کنید بشنوید در میان همکلاسی های فرزندتان کسانی به سمت مصرف مواد مخدر گرایش پیدا کرده اند؛ اینجاست که خطر نزدیک می شود و ترس و نگرانی بیشتر.«ما از طریق جلسه مدرسه متوجه شدیم که چند نفر از بچه ها به این سمت متمایل شده اند. در واقع هنوز چیز جدی اتفاق نیفتاده بود و گویا فقط گفت و گوهایی بین بچه ها رد و بدل شده بود که نشان می داد علاقه دارند چیزی مصرف کنند. این مساله مرا بشدت ترساند. گرچه پیش خودم فکر می کنم پسر من اهل این حرف ها نیست اما باز هم نگران می شوم چون می دانم بچه ها بشدت از هم تاثیر می گیرند.»
این را مادر یک دانش آموز 15 ساله می گوید و بسیار متاسف است که به گواه آنچه شنیده گرایش به اعتیاد در میان دانش آموزان وجود دارد و برخی از آنها را نیز درگیر می کند.
این مادر تنها کسی نیست که نگران است فرزندش به سمت و سوی اعتیاد گرایش پیدا کند. بسیاری از خانواده هایی که فرزندی نوجوان در خانه دارند مدام با این افکار درگیر هستند و گاهی راه درستی برای حل مشکل پیدا نمی کنند. آنها نمی دانند آیا باید با رفتار قهری فرزند خود را از خطر اعتیاد نهی کنند یا سکوت پیشه کنند و در خفا مراقب او باشند.
دکتر سیما برون، روانشناس تربیتی و مشاور آموزش و پرورش در این باره گفته های جالب توجهی دارد که می تواند به والدین کمک کند. او می گوید: «برای اینکه بدانیم چگونه باید فرزندان خود را از آسیب اعتیاد دور نگه داریم، ابتدا باید با ویژگی های دوره نوجوانی آشنا شویم. نوجوانان علاقه مند هستند اعتماد به نفس خود را به رخ دیگران بکشند. آنها با رفتار و اعمال خود می کوشند ثابت کنند دارای اعتماد به نفس بالایی هستند و گاهی در این زمینه دست به رفتارهای جسورانه می زنند.
یکی دیگر از ویژگی های مهم دوران نوجوانی سازگاری اجتماعی است، نوجوان در این دوران با حقوق اجتماعی خود آشنا شده، فعالیت اجتماعی خود را گسترش می دهد. نوجوان در بعضی موارد به منظور پیشگیری یا مقاومت در برابر سلطه جویی بخصوص در بازی های گروهی و دسته جمعی از خود ناسازگاری هایی نشان می دهد. همچنین از ویژگی های مثبت دوران نوجوانی اطاعت کردن از سنت ها، ارزش های اجتماعی، پیروی از مراسم مذهبی و انجام اعمال و وظایف دینی است. تقلید از دیگران بخصوص ورزشکاران و قهرمانان نیز از خصلت های نوجوانی است.

تقلید از این گونه رفتار ها معمولا برای اثبات شخصیت و موقعیت نوجوان است ولی معاشرت با همسالان نامناسب امکان دارد که موجبات بروز پرخاشگری و رفتار های خشونت آمیز در آنها شود.»
اما چه عواملی در رشد اجتماعی نوجوان موثر است و می تواند او را در پیدا کردن راه درست کمک کند؟ دکتر برون در این باره می گوید: «عوامل مهم موثر در رشد عبارت اند از ارتباط نوجوان با خانواده، فضای موجود در زندگی خانوادگی، محیط مدرسه و اثر همسالان. وابستگی شدید نوجوان به خانواده از اعتماد به نفس او می کاهد و مقاومت نوجوان را در برابر مشکلات زندگی از بین می برد.
این وابستگی شدید نوجوان بر اثر رفتار های والدین ایجاد می شود. برخی از این رفتار ها عبارت اند از مراقبت های بیش از حد و برآوردن نیازمندی های غیرضروری نوجوان، تعریف و تمجید بی حد از نوجوان، دفاع از نوجوان در مقابل رفتار ناشایست، در اختیار گذاردن پول بیش از نیازمندی نوجوان و پشتیبانی از نوجوان در مواقع غیرضروری. رشد اجتماعی نوجوان از فضای حاکم بر خانواده و ارتباط بین افراد خانواده نیز متاثر می شود.
همان گونه که قبلا اشاره شد، ویژگی های نوجوان در مورد اعتماد به نفس، سازگاری، ناسازگاری، تقلید یا اطاعت از دیگران اغلب منتج از فضای موجود و روابط خواهران، برادران و والدین است. همچنین نوجوان از وضع آزادمنشی و احترام متقابل در خانواده از شخصیت سالم برخوردار شده، برای رشد طبیعی در محیط خارج از خانه آماده می شود. محیط خانواده در تعیین فعالیت های اجتماعی و تحصیلی تاثیر فراوانی دارد.
سطح تحصیلات والدین و برادران و خواهران به نوبه خود ارتباط نزدیکی با میزان فعالیت های اجتماعی و برخورداری از ارزش های اجتماعی دارد.»
این مشاور تربیتی ادامه می دهد: «محیط مدرسه نیز تاثیر بسیاری روی نوجوانان باقی می گذارد. محیط مدرسه مانند پلی است که بین خانواده و جامعه برقرار است و گذشتن از روی آن پل موقعیت نوجوان را در آن طرف پل تعیین می کند. به عبارت دیگر، آینده نوجوان بستگی به نحوه عبور از این محل آینده ساز دارد. آموزگاران و مربیان نقش بسیار سازنده ای را در عبور از این پل ایفا می کنند.
نوجوان در رشد اجتماعی خود از چگونگی علاقه و ارتباط خود با مربیان و آموزگاران می تواند بهره مند و غنی شود. این ارتباط مسلما باید متقابل باشد، شخصیت و ایمان آموزگار در انجام وظایف خویش و پرورش نوجوان موجبات اعتماد به نفس او را فراهم می کند.
نوجوان در این دوره دچار نوعی تعجب و اضطراب و تشویش می شود، بخصوص اگر نوجوان در مورد دوران نوجوانی و تغییرات آنها اطلاعات و آگاهی لازم را دریافت نکرده باشد. این دوره از لحاظ روانی دوره نگرانی ها و از لحاظ عاطفی «دوره ترس و وحشت» نامیده شده است.
چنانچه فشارها و ناراحتی های درونی با ناراحتی ها و شکست هایی که از جانب محیط وارد می شود توام شود، ممکن است نوجوان بیمار یا بزهکار شود. نوجوانان در این دوره به ظاهر و جسم خود زیاد توجه می کنند و برای خود و دیگران عیوب تصوری و خیالی قائل هستند و به تبع آن عیب خیالی و تصوری که به گمان خود نوجوان واقعی است، احساس حقارت و خودکم بینی در نوجوان به وجود می آید. از طرف دیگر نوجوان هویت واقعی خود را در مواجهه با خانه و مدرسه و نیز جامعه پیدا نکرده و ممکن است خود را شکست خورده و تنها ببیند و برای رها شدن از این احساسات ناخوشایند، آغوشی جز اعتیاد پیدا نکند.»
با دانستن ویژگی های دوران نوجوانی و نیازهای یک نوجوان، خیلی بهتر می توان الگوی رفتاری با او را تنظیم کرد و از روشی درست برای حل بحران های دوره نوجوانی کمک گرفت.
خیلی وقت ها مشکل والدین این است که نمی دانند چگونه باید با فرزند نوجوان خود رفتار کنند. گاهی او را هنوز کودکی ناآگاه می دانند که برای جزئی ترین امور به آنها وابسته است و گاهی گمان می کنند فرزندشان دیگر بزرگ و به اصطلاح عاقل شده و می تواند به راحتی خوب و بد را تشخیص دهد.
هردو این مواجهه ها با نوجوان می تواند بشدت آسیب زننده باشد ضمن اینکه تاثیر محیط را نیز باید بشدت بااهمیت دانست. به عبارتی حتی اگر فضای داخل خانه فضایی امن و مطابق با خلق و خوی نوجوان باشد، باز هم تاثیر محیط مدرسه و همسالان را نمی شود نادیده گرفت.
با این احوال بهتر است در این زمینه از نظر کارشناسان استفاده کرد تا مسیر نوجوانی برای فرزندان ایران راحت تر طی شود و گرایش به اعتیاد در ذهن آنها کمرنگ و کمرنگ تر شود.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احتمال افزایش اختلالات تغذیه ای در نوجوانان مبتلا به صرع
تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
نبود اضطراب مسئله ساز است،کمی اضطراب ارزش انطباقی دارد و اضطراب فراوان خرابی به بار می آورد.