يکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - 25 Feb 2024
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۳ بهمن ۱۴۰۲ / ۰۸:۲۸
کد مطلب: 63893
۲

تاثیر فشار مالی بر سلامت افراد؛ شایعه یا واقعیت؟

تاثیر فشار مالی بر سلامت افراد؛ شایعه یا واقعیت؟
دانشمندان در تحقیق جدیدی اعلام کرده‌اند. فشار مالی علاوه بر سلامت روان، می‌تواند تأثیرات منفی دیگری را نیز برای افراد به همراه داشته باشد. براساس این مطالعه که توسط محققان بریتانیایی انجام شده‌. استرس ناشی از پول با تغییرات طولانی‌مدت در نشانگرهای سلامت مهم همراه است. از جمله مواردی که با سیستم ایمنی، سیستم عصبی و سیستم هورمونی افراد در ارتباط هستند.
 
محققان کالج دانشگاهی لندن (UCL) و کالج کینگز در بریتانیا می‌گویند. مطالعه آن‌ها اولین تحلیلی است که نحوه ارتباط انواع مختلف استرس مزمن با نشانگرهای سلامتی در گروه‌های مسن‌تر را بررسی می‌کند. برای انجام آن از داده‌های نزدیک به ۵۰۰۰ بزرگسال بالای ۵۰ سال استفاده شده است.
از بین تمام شش عامل استرس‌زای رایجی که در این مطالعه بررسی شده (از جمله فشار مالی، مراقبت، ناتوانی، سوگ، بیماری و طلاق)، فشار مالی با پرخطرترین تغییرات سلامتی در درازمدت همراه بوده است.

خطر فشار مالی
میزان احتمالی خطرناک‌بودن فشارهای اشاره‌شده با استفاده از چهار نشانگر زیستی خون بررسی شده‌اند. هورمون کورتیزول که در پاسخ به استرس تولید می‌شود، پروتئین واکنش‌گر C (CRP) و فیبرینوژن که به‌عنوان عوامل ایمنی به التهاب پاسخ می‌دهند و پروتئین فاکتور رشد شبه انسولین ۱ (IGF-1) که با پیری و طول عمر مرتبط است.

شرکت‌کنندگان در این تحقیق ادعا کرده‌اند که اغلب تحت استرس هستند و افرادی که صرفاً از نظر مالی مشکل داشته‌اند، تقریباً ۶۰ درصد بیشتر احتمال داشت که چهار سال بعد یکی از تغییرات پرخطر را تجربه کنند. همچنین به ازای هر استرس اضافه، مانند طلاق، این احتمال ۱۹ درصد افزایش می‌یابد.

همچنین باید به این نکته توجه کرد که در این تحقیق عوامل ژنتیکی، اجتماعی-اقتصادی، سن جنسیت یا شیوه زندگی در نظر گرفته نشده است. در این مطالعه، استرس مال، سوگ و ابتلا به بیماری طولانی مدت بیشتر از سایر عوامل باعث ایجاد تغییرات طولانی‌مدت در نشانگرهای ایمنی و عصبی شده است. به گفته دانشمندان، این امر اثر فیزیکی مداوم استرس مزمن را نشان می‌دهد.

 
منبع: دیجیاتو
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

متوجه رابطه شوهرم با خواهرم شدم. چه کار کنم؟
بیمارستان روانپزشکی امین آباد تهران
سه گام مهم برای تقویت تاب آوری کودکان
راه‌های درمان آسیب روانی کودکان کدام است؟
مهربان هستید یا مهرطلب؟
«تتو»؛ هیجان زودگذر، هزار دردسر
یک خطر بزرگ در کمین بیماران قلبی
عقل سلیم مشترک میان انسان‌ها چندان هم مشترک نیست
برای آن که «باکلاس» باشید این ۱۰ رفتار را کنار بگذارید
اختلال دیکته نویسی و راه‌های درمان آن
۸ نشانه روانشناسی که به شما می‌گویند شریک زندگی خوبی دارید
اگر این نشانه‌ها را دارید از نظر روحی انسان قوی هستید
زندگی درس حساب است، خوبیها را جمع، بدیها را کم ، خوشی ها را ضرب و شادیها را تقسیم کنیم