يکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - 25 Feb 2024
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ / ۰۶:۴۹
کد مطلب: 63919
۰
عرضه قرص برنج آزاد است ؟

عرضه قرص برنج ممنوع است

عرضه این ترکیب، قاچاق محسوب می‌شود
عرضه قرص برنج ممنوع است
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره عرضه غیرقانونی و عوارض استفاده از فسفید آلومینیوم که در ایران به نام قرص برنج شناخته می‌شود، توضیح داد.

جندقی - رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: فسفید آلومینیوم که در ایران به نام قرص برنج شناخته می‌شود، آفت کش خطرناکی است و در صورت سوء مصرف و اشتباه در مصرف آن یا استشمام گاز حاصل از آن عوارض حادی را ایجاد می‌کند که منجر به مرگ می‌شود. این ترکیب در مجاورت هوا یا تماس با ترشحات دستگاه گوارش، در واقع در واکنش با آب موجود در محیط، گاز بسیار سمی فسفین را متصاعد می‌کند که به سرعت وارد مخاط ریه یا دستگاه گوارش می‌شود و به محض ورود به بدن به سیستم زنجیره تنفسی حمله می‌کند. در نتیجه بدن دیگر نمی‌تواند از اکسیژن استفاده کند و در این صورت مرگ سلولی اتفاق می‌افتد.

وی افزود: معمولا عوارض ایجاد شده در اثر مسمومیت با این ماده خطرناک شامل عوارض قلبی عروقی، تنفسی، گوارشی و عصبی است. برخی از شایع‌ترین علایم و نشانه‌های بالینی مسمومیت با قرص برنج نیز عبارتند از بی‌اشتهایی، بی‌قراری، تحریک‌پذیری، سرگیجه، لرزش، دوبینی، عدم تعادل، تنگی نفس، دردهای شکمی، افت شدید فشار خون، کاهش برون‌ده قلبی و اختلال در ضربان قلب.

جندقی گفت: علائم مسمومیت نیز معمولا نیم ساعت پس از سوء مصرف ظاهر می‌شود و سه تا چهار ساعت بعد سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می‌کند. بیشتر مرگ و میرها در خلال ۱۲ تا ۲۴ ساعت اولیه مسمومیت اتفاق افتاده و معمولا ناشی از ایست قلبی است. مرگ‌ومیر نیز بعد از ۲۴ ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، جندقی اعلام کرد: در حال حاضر عرضه این سم خطرناک در کشور ممنوع است. لذا ضروری است مردم بدانند که عرضه این ترکیب، قاچاق محسوب می‌شود و همچنین بدانند که استفاده از آن نیاز به تخصص دارد. لذا نباید در امور روزمره زندگی نظیر جلوگیری از آلودگی برنج و غیره از آن استفاده کنند.

وی گفت: همچنین نباید اجازه دهند تا افرادی به بهانه مبارزه با آفات در منازل و محل‌های کارشان از این ترکیب استفاده کنند. مردم می‌توانند هر گونه تخلف در استفاده از این ترکیب را به شماره ۱۹۰ گزارش دهند تا دانشگاه‌های علوم پزشکی به آن رسیدگی کنند.
 
 
منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

متوجه رابطه شوهرم با خواهرم شدم. چه کار کنم؟
بیمارستان روانپزشکی امین آباد تهران
سه گام مهم برای تقویت تاب آوری کودکان
راه‌های درمان آسیب روانی کودکان کدام است؟
مهربان هستید یا مهرطلب؟
«تتو»؛ هیجان زودگذر، هزار دردسر
یک خطر بزرگ در کمین بیماران قلبی
عقل سلیم مشترک میان انسان‌ها چندان هم مشترک نیست
برای آن که «باکلاس» باشید این ۱۰ رفتار را کنار بگذارید
اختلال دیکته نویسی و راه‌های درمان آن
۸ نشانه روانشناسی که به شما می‌گویند شریک زندگی خوبی دارید
اگر این نشانه‌ها را دارید از نظر روحی انسان قوی هستید
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.