شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 18 May 2024
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ / ۱۵:۰۵
کد مطلب: 64330
۲

تاثیر مغز در ایجاد حال خوب

تاثیر مغز در ایجاد حال خوب
در برنامه حال خوب شبکه سلامت سیما مورخ ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ مجری برنامه میزبان دکتر محمدرضا پیرمرادی روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و در مورد تاثیر مغز در ایجاد حال خوب به گفتگو پرداختند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مهمترین سوال این است که کدام قسمت بدن در حال خوب و بد ما نقش دارد؟ او گفت: سلول‌های عصبی توسط رابط‌هایی به هم اتصال دارند که مواد شیمیایی از آن‌ها خارج می‌شود تا پتانسیل عمل ایجاد شود و به دنبال آن ما یک احساس یا فعل و عمل را تجربه کنیم.

وی گفت: حال خوب و بد ما به دست مغز است و در واقع مربوط به روابطی است که بین سلول‌های مغزی وجود دارد.

دکتر پیرمرادی در مورد عظمت و اهمیت مغز گفت: داده‌های ژنی فرزندان از پدر و مادر منتقل می‌شود بچه‌ها در بدو تولد قسمت هیجانی فعال‌تری نسبت به بزرگسالی دارند. قسمت پیش پیشانی یک قسمت به نام کارکرد اجرایی دارد که منطقی‌ترین قسمت مغز است رفتار‌های منطقی از این قسمت منشا میگیرند. در قسمت غرایز و هیجان دستگاه لیمبیک فعال است. بچه‌ها وقتی حال خوبی دارند که دستگاه لیمبیک خوب کار کند. پس از گذشت دوران کودکی و حرکت به سمت بزرگسالی، قسمت منطق مغز فعال‌تر از قسمت هیجانی مغز می‌گردد. تغییر حرکت از هیجان به منطق توسط پدر و مادر صورت می‌گیرد اگر حال ما خوب نیست یا به دلیل ژنتیک است که پدر مادر آن را به ما انتقال داده اند و یا تاثیرات محیط است، که نشانگر ناتوانی نقش خانواده در هدایت بخش هیجان به بخش منطق است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در مغز ۲ قسمت داریم، قسمت مربوط به منطق و قسمت مربوط به هیجان در این بین هرچه به سمت منطق حرکت کنیم به سمت حال خوب حرکت کرده‌ایم و هرچه به سمت هیجان حرکت کنیم به سمت حال بد حرکت کرده ایم.

این روانشناس منطق را به یک صفحه نقاشی تشبیه کرد که رنگ آمیزی آن با هیجان صورت می‌گیرد هرچه به سمت بزرگسالی می‌رویم، منطق بر هیجان غالب است.

این روانشناس از اپی ژنتیک به عنوان علم نوینی نام برد که اگر یک ژن معلول را ناخواسته به کودک انتقال دهیم، می‌توانیم با ترمیم از انتقال این ژن معیوب به نسل بعدی جلوگیری کنیم. برای مثال اگر کودک بیش فعالی، در کودکی تحت درمان قرار گیرد، از انتقال این ژن به نسل بعدی جلوگیری خواهد شد.


منبع: خبرگزاری مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نظریه ویگوتسکی به زبان ساده
۷ شبهه غیرواقعی درباره تعطیلی پنجشنبه ها و پاسخ صحیح به آن
سوگ بعد از سقط و غمی‌ بی‌پایان
نقش تمایز یافتگی در رضایت زناشویی
مشکلات بلوغ در پسران
پرتناقض‌ترین سن کودک کدام است؟
تاثیر مخرب تجربه آزار در دوران کودکی بر سلامت روان
اینفلوئنسرهای نوجوان چگونه بر کودکان تاثیر روانی می گذارند؟
بعضی دفترخانه‌ها با دریافت پول بیشتر،صیغه عقد را برای پسر معتاد جاری می‌کنند!
چرا فنلاند «شادترین مردم جهان» را دارد؟
علت پرحرفی کودکان؛ چطور رفتار کنیم؟
چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.