شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 18 May 2024
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ / ۰۶:۱۷
کد مطلب: 64336
۰
انحطاط جامعه غربی:

وقتی ارزش‌های خانوادگی خود را از دست می‌دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی ارزش‌های خانوادگی خود را از دست می‌دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟
در دنیای امروزی که به سرعت در حال تغییر است، مفهوم ارزش‌های خانواده و هنجارهای اجتماعی دستخوش دگرگونی‌های چشمگیری شده است. این فروپاشی خانواده هسته‌ای ما را به وضعیت فعلی کودکان از هم پاشیده، خانه‌های از هم پاشیده و خانواده‌های از هم پاشیده سوق داده است. اما، در حالی که جامعه غربی کاهش ارزش‌های سنتی خانواده را تجربه می‌کند، جوامع خانواده‌گرا همچنان به حفظ و اولویت دادن به این اصول ادامه می‌دهد. فقدان «ارزش‌های سنتی خانواده» (مانند خانواده‌های دو والد، پایه‌های مذهبی قوی، و تجربیات پیوند خانوادگی) منجر به فشار شدید استرس می‌شود.

این بار این واقعیت مشهود است که کودکان خانواده‌های تک والدی 50 درصد بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات سلامتی هستند. همچنین، زنانی که والدینشان در دوران کودکی طلاق گرفته‌اند، 83 درصد بیشتر از زنانی که والدینشان ازدواج کرده‌اند، افکار خودکشی را تجربه می‌کنند. این بدان معنا نیست که ماندن در یک ازدواج ناراضی یک راه حل است. برعکس، مقاله ما در زیر بر اهمیت ارزش‌های خانواده سالم بر اساس احترام متقابل، کمک، تحسین و ارزش‌های اخلاقی مشترک تأکید می‌کند. آشفتگی سیاسی، زوال اقتصادی و مسائل بین فردی برای خانواده‌ای که بر اساس اصول تنظیم خانواده و عشق بنا شده است چیزی جز چالش‌های زودگذر نیست.

رسانه‌های اجتماعی، گوشی‌های هوشمند و سایر عوامل حواس‌پرتی دیجیتالی باعث کاهش تعاملات چهره به چهره در خانواده‌ها شده است. به جای درگیر شدن در مکالمات معنی دار و زمان با کیفیت، افراد اغلب ارتباطات مجازی را در اولویت قرار می‌دهند. علاوه بر این، تأکید بر آزادی شخصی و تمایلات فردی اهمیت ایثار و فداکاری را در روابط خانوادگی تضعیف کرده است.


شناخت جامعه غربی
جامعه غربی با ماهیت فردگرایانه خود مشخص می‌شود، جایی که آزادی‌های شخصی و ابراز وجود ارزش زیادی دارد. با این حال، در سال‌های اخیر، تغییر محسوسی در ارزش‌های خانواده در غرب رخ داده که منجر به فرسایش ساختارهای سنتی خانوادگی شده است. تاکید بر ارضای لذت‌های خود، مادی گرایی و رضایت آنی بر رفاه و ثبات جمعی که توسط واحدهای خانواده قوی ارائه می شود، اولویت دارد.

افزایش آمار طلاق، پذیرش ساختارهای غیرسنتی خانواده و اولویت دادن به شغل بر مسئولیت‌های خانوادگی، همگی نقش داشته‌اند. نقش‌های جنسیتی سنتی به چالش کشیده شده‌اند که منجر به تعریف مجدد انتظارات و نقش‌های خانوادگی در خانواده‌ها شده است. مفهوم خانواده هسته‌ای متشکل از مادر، پدر و فرزندان کمتر رایج شده است. علاوه بر این، پیشرفت تکنولوژی در کاهش ارزش‌های خانواده نقش داشته است.

رسانه‌های اجتماعی، گوشی‌های هوشمند و سایر عوامل حواس‌پرتی دیجیتالی باعث کاهش تعاملات چهره به چهره در خانواده‌ها شده است. به جای درگیر شدن در مکالمات معنی دار و زمان با کیفیت، افراد اغلب ارتباطات مجازی را در اولویت قرار می‌دهند. علاوه بر این، تأکید بر آزادی شخصی و تمایلات فردی اهمیت ایثار و فداکاری را در روابط خانوادگی تضعیف کرده است.


برخورد دیدگاه‌ها
دیدگاه‌های متضاد در مورد ارزش‌های خانواده بین دنیای غرب و خاورمیانه پیامدهای عمیقی بر ساختارهای اجتماعی دارد. در جوامع غربی، افول ارزش‌های خانوادگی منجر به جامعه‌ای بیشتر فردگرا و پراکنده شده است. تاکید بر آزادی و استقلال شخصی به قیمت انسجام جامعه و هماهنگی بین نسلی تمام شده است. با تضعیف پیوندهای خانوادگی، افراد احساس می‌کنند که ارتباطشان قطع شده و برای یافتن حس اجتماعی تلاش می‌کنند. این می‌تواند اثرات مضری بر سلامت روان و بهزیستی کلی داشته باشد.

در مقابل، تعهد جوامعی با ارزش‌هایی نظیر خانواده‌های دو والد، پایه‌های مذهبی قوی، و تجربیات پیوند خانوادگی، پیوندهای اجتماعی را تقویت می‌کند و حس تعلق را تقویت می‌کند. برخلاف باورها، آزادی‌های فردی را محدود نمی‌کند یا مانع از کشف خواسته‌های شخصی خارج از واحد خانواده نمی‌شود. پیوندهای خانوادگی قوی فرهنگ غیر غربی انسجام اجتماعی را تقویت کرده و یک شبکه حمایتی برای افراد فراهم می‌کند. در این جوامع حس وحدت، ارزش‌های مشترک و مسئولیت متقابل را ترویج می‌کند.


تأملاتی در مورد آینده
لغو ارزش‌های خانواده در جهان غرب منجر به تغییر جهت به سمت فردگرایی و فرسایش پیوندهای بین نسلی شده است. در همین حال، تعهد به سبک زندگی سنتی، ارزش‌های خانواده و انسجام اجتماعی را تقویت می‌کند و احساس تعلق را ایجاد می‌کند. هر دو دیدگاه بینش‌های ارزشمندی را در مورد تأثیر ارزش‌های خانواده بر ساختارهای اجتماعی و رفاه فردی ارائه می‌دهند. با تصدیق و درک این تفاوت‌ها، می‌توانیم با همدلی و قدردانی بیشتر از دیدگاه‌های فرهنگی متنوع، پیچیدگی‌های دنیای در حال تغییر خود را مرور کنیم.

همانطور که ما در مورد رویکردهای متضاد ارزش‌های خانواده فکر می کنیم، ضروری است که بدانیم هنجارهای اجتماعی ثابت نیستند و می‌توانند در طول زمان تکامل یابند. جهان غرب ممکن است از کشف مجدد اهمیت خانواده و یافتن راه‌هایی برای ادغام پیوندهای خانوادگی در سبک زندگی مدرن سود ببرد.

صرف نظر از اینکه خانواده‌ای را به معنای سنتی تصور می‌کنید یا چیزی متفاوت، بسیار مهم است که بدانید همه خانواده‌ها به اساسی‌ترین و جاودانه‌ترین ارزش خانوادگی بیش از همه نیاز دارند: عشق.


نویسنده: یوانا کنستانتین
منبع: وبسایت امور دیپلماتیک، ژنو، سوئیس
ترحمه: ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نظریه ویگوتسکی به زبان ساده
۷ شبهه غیرواقعی درباره تعطیلی پنجشنبه ها و پاسخ صحیح به آن
سوگ بعد از سقط و غمی‌ بی‌پایان
نقش تمایز یافتگی در رضایت زناشویی
مشکلات بلوغ در پسران
پرتناقض‌ترین سن کودک کدام است؟
تاثیر مخرب تجربه آزار در دوران کودکی بر سلامت روان
اینفلوئنسرهای نوجوان چگونه بر کودکان تاثیر روانی می گذارند؟
بعضی دفترخانه‌ها با دریافت پول بیشتر،صیغه عقد را برای پسر معتاد جاری می‌کنند!
چرا فنلاند «شادترین مردم جهان» را دارد؟
علت پرحرفی کودکان؛ چطور رفتار کنیم؟
چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟
آنكه مدام از كمبودها و ناراستي هاي زندگي خويش سخن مي گويد دوست خوبي براي تو نخواهد بود .