شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 18 May 2024
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ / ۱۵:۰۸
کد مطلب: 64349
۱

نسل Z تاب آوری قابل توجهی نشان می دهد

نسل Z تاب آوری قابل توجهی نشان می دهد
نسل Z تاب آوری قابل توجهی را در مواجهه با چالش ها نشان می دهد.
نسل Z تاب آوری قابل توجهی را در مواجهه با چالش ها نشان می دهد و از سازگاری و تفکر نوآورانه خود برای حرکت در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است استفاده می کند.
 این نسل بین سال های 1376 تا 1391 و به تقویم میلادی به متولدین سالهای 1997 تا 2012 اطلاق میشود. 
نسل زد تاب آوری و توانایی منحصربه فردی در پذیرش تغییر، استفاده از فناوری و تبدیل چالش ها به فرصت از خود نشان داده است.
نسل زد دیدگاهی جهانی دارند، همدلی و درک ویژه ایی نسبت به مسائل بین المللی دارند، و در خط مقدم حمایت از سلامت روان هستند، آشکارا به چالش ها می پردازند و بر اهمیت تاب آوری روانی و بهباشی روانشناختی تمرکز دارند.
تاب اوری نسل زد فقط برای بقا و یا پایداری بشمار نمی آید، تاب آوری برای نسل زد ایجاد تغییراتی مثبت و شکل دادن به آینده ای روشن تر برای خود و نسل های تعریف شده است.

نسل Z تاب آوری را به عنوان توانایی انطباق، نوآوری و تبدیل چالش ها به فرصت در مواجهه با تغییرات سریع و شرایط پیش بینی نشده تعریف می کند.
ابعاد بسیار مهم در تاب آوری نسل زد قابل توجه است که در اینجا مرور خواهیم کرد :

نسل زد پذیرای تحولات و آماده جذب و ایجاد تغییرات است 
نسل Z در دنیایی با پیشرفت های تکنولوژیکی و عدم قطعیت های جهانی رشد کرده است. آنها تاب آوری و توانایی قابل توجهی برای انطباق سریع با شرایط در حال تغییر و استفاده از فناوری به نفع خود نشان می دهند.

تبدیل چالش ها به فرصت ها
به عنوان بومی دیجیتال، ژنرال Z در استفاده از نوآوری برای غلبه بر موانع ماهر است. آنها چالش ها را فرصتی برای رشد و ایجاد تغییرات مثبت می دانند.

نسل زد از دیدگاهی جهان شمول برخوردار است 
آگاهی نسل Z از مسائل بین المللی و به هم پیوستگی جهان، حیرت انگیز است گاهی ممکن است این را مرتبط با سواد رسانه ایی تفسیر کنیم همدلی، بهرحال این دغدغه مندی و آگاهی فراگیر تفاهم و تلاش جمعی را برای توجه به چالش های جهانی را هر چه بیشتر تقویت کرده است.

نسل زد به سلامت روان و بهباشی توجه ویژه دارد.
این نسل در خط مقدم تلاش برای سلامتی روح و روان آدمی است از این جهت است که تاب آوری روانی و اجتماعی را بسیار مورد توجه و محترم میداند زومرها یا همان زد نسلی تربیت یافته برای عبور و شکستن انگ ها بشمار می آیند که خودگامی موثر در توسعه و تقویت تاب آوری بشمار می آید
.
تاب آوری به عنوان یک فرآیند پویا
بر اساس مشاهدات زومر ها یا همان نسل Z تاب آوری را بعنوان یک ویژگی نوسان پذیر درک کرده است که بر اساس موقعیت تغییر می کند. آنها تشخیص می دهند که سطوح تاب آوری می تواند در طول زمان و در پاسخ به چالش های مختلف متفاوت است( آنگ و همکاران ، 2021).

تاب آوری به عنوان یک مهارت آموخته شده
در حالی که برخی از دانش آموزان Gen Z تاب آوری بالای خود را به ژنتیک و یا دوران کودکی خود قبلی می دهند،اما اغلب دریافته اند که تاب آوری را می توان از طریق پیمایش چالش های زندگی و یادگیری توسعه داد.

جمه بندی و خاتمه کلام اینکه نسل Z تاب آوری را به عنوان رویکردی سازگار، نوآور و همدلانه برای غلبه بر موانع در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است، تعریف می کند. آن ها تاب آوری را فرآیندی پویا می دانند که می توان آن را از طریق پذیرش تغییر، استفاده از فناوری و حمایت از یکدیگر پرورش داد.
نکته قابل توجه اینکه اولین کارگاه تاب آوری نسل زد را سازمان بهزیستی کشور در کرمانشاه و با تدریس دکتر محمدرضا مقدسی مدیر و موسس خانه تاب آوری در کرمانشاه برگزار کرده است .
 
مرجع : سیویلیکا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نظریه ویگوتسکی به زبان ساده
۷ شبهه غیرواقعی درباره تعطیلی پنجشنبه ها و پاسخ صحیح به آن
سوگ بعد از سقط و غمی‌ بی‌پایان
نقش تمایز یافتگی در رضایت زناشویی
مشکلات بلوغ در پسران
پرتناقض‌ترین سن کودک کدام است؟
تاثیر مخرب تجربه آزار در دوران کودکی بر سلامت روان
اینفلوئنسرهای نوجوان چگونه بر کودکان تاثیر روانی می گذارند؟
بعضی دفترخانه‌ها با دریافت پول بیشتر،صیغه عقد را برای پسر معتاد جاری می‌کنند!
چرا فنلاند «شادترین مردم جهان» را دارد؟
علت پرحرفی کودکان؛ چطور رفتار کنیم؟
چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟
یک رابطه خوب زمانی است که کسی پذیرای گذشته، پشتیبان امروز و مشوق فردایتان باشد.