شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 18 May 2024
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ / ۰۶:۱۲
کد مطلب: 64358
۱
برخی سرطان‌ها اختصاص دارد که با رنگ‌های خاص شناخته می‌شوند.

تاب آوری و زندگی ربان های رنگی

ربان نمادی برای تاب آوری بیماران مبتلا به سرطان
تاب آوری  و زندگی ربان های رنگی
اگر تا دیروز روبان‌ها به عنوان یک وسیله کاربردی برای تزیینات لباس زنان و کودکان شناخته می‌شد، چند سالی است که به نمادی برای مبارزه با سرطان و تاب آوری بیماران سرطانی تبدیل شده است و هر رنگی استعاره از یک نوع از این بیماری مهلک است.

اگر تا دیروز روبان‌ها به عنوان یک وسیله کاربردی برای تزیینات لباس زنان و کودکان شناخته می‌شد، چند سالی است که به نمادی برای مبارزه با سرطان و تاب آوری بیماران سرطانی تبدیل شده است و هر رنگی استعاره از یک نوع از این بیماری مهلک است.
اگر به مناسب‌های تقویمی در موتور‌های جست و جوگر اینترنت دقت کرده باشید، ممکن است برخی از روز‌های سال از روبان‌های رنگی برای معرفی آن روز خاص استفاده کنند؛ این روز‌های خاص به برخی سرطان‌ها اختصاص دارد که با رنگ‌های خاص شناخته می‌شوند.
سرطان از جمله بیماری‌های شایع است در سراسر جهان است که ابتلا به آن کوچک و بزرگ و فقیر و غنی نمی‌شناسد؛ چه بسیار چهره‌های مشهوری که بر اثر پیشرفت این بیماری چشم از این جهان فرو بستند و چه بسیار انسان‌هایی که در مبارزه سهمگین با سرطان تاب آورده اند. سرطان از آن دسته بیماری‌هایی است که از یک نقطه در بدن آغاز شده و در صورت تشخیص دیرهنگام، می‌تواند تمامی بدن فرد را درگیر نماید.
امروزه برای شناخت بیشتر سرطان‌ها، برخی از انواع آن را با رنگ‌ها و نماد‌های خاصی معرفی می‌کنند؛ به نوعی روبان سرطان را می‌توان نماد و استعاره‌ای از تاب آوری بیماران سرطانی در مسیر پرتلاطم سرطان دانست.
طراحان روبان سرطان قصد دارند که آگاهی اجتماعی و عمومی را نسبت به بیماری سرطان افزایش دهند؛ به طور کلی بیش از ۵۰ رنگ مختلف روبان وجود دارد که هر یک مختص به یک سرطان هستند، اما تنها تعداد خاصی از آنها شناخته شده و بیش از سایرین دیده شده‌اند.
صورتی نماد سرطان سینه
روبان صورتی که نمادی از زنانگی است، به عنوان نماد سرطان سینه شناخته می‌شود؛ بازماندگان سرطان سینه نیز برای تزریق روحیه به بیماران سرطانی و یادآوری دوران سختی که پشت سر گذاشته‌اند، از روبان‌های صورتی استفاده می‌کنند.
متخصصان و همچنین انکولوژیست‌ها نیز با به کار بردن این روبان‌ها، مردم را به انجام آزمایشات غربالگری جهت پیشگیری از سرطان سینه تشویق می‌کنند.
آبی نماد سرطان پروستات
سرطان پروستات یکی از رایج‌ترین سرطان‌ها در بین به شمار می‌رود که ابتلا به آن در سال‌های اخیر روند صعودی داشته است، زیرا مردان در مقایسه با زنان کمتر نسبت به انجام آزمایشات پزشکی و تست‌های غربالگری تن می‌دهند.
روبان سرطان آبی روشن، برای افزایش آگاهی و شناخت نسبت به سرطان پروستات طراحی شده است که سرطانی قابل درمان است.
روبان سفید نماد سرطان ریه
سرطان ریه از آن دسته سرطان‌هایی است که سالیانه جان بسیاری از انسان‌ها را می‌گیرد؛ استفاده از روبان سرطان سفید، نماد امید و تلاش در کسانی است که با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند و یا اشاره به افرادی دارد که یکی از عزیزانشان به سرطان ریه مبتلا شده است.
از روبان‌ها، لباس‌ها و یا اقلام سفید در برخی موارد به منظور افزایش آگاهی نسبت به سرطان ریه نیز استفاده می‌شود.
روبان آبی تیره نماد سرطان روده
سرطان روده در رده دوم مرگ‌آورترین سرطان‌ها قرار دارد و هر سال جان تعداد زیادی از مبتلایان را می‌گیرد؛ زمانی که این بیماری زود تشخیص داده شود، به احتمال ۹۰ درصد درمان خواهد شد. از طرف دیگر سرطان روده تا زمانی که به بافت‌ها و غدد لنفاوی اطراف متاستاز ندهد، قابل تشخیص نخواهد بود.
روبان آبی تیره که نشان دهنده شناخت و آگاهی نسبت به سرطان روده است، به عنوان مشوقی برای افراد بالای ۴۵ سال استفاده می‌شود تا غربالگری‌های منظمی داشته باشند.
روبان بنفش نماد سرطان لوزالمعده
سرطان لوزالمعده از سرطان‌های شایع نیست، اما جزو کشنده‌ترین سرطان‌های شناخته شده، به شمار می‌رود از این رو نیاز است مردم درباره این بیماری بیشتر آگاه شوند؛ به همین دلیل گروه‌ها و حتی افراد مطلع با استفاده از روبان سرطان بنفش، از مبتلایان حمایت کرده و سایر افراد را به انجام تست‌های غربالگری تشویق می‌کنند.
در صورتی که به واسطه زمینه‌ی ارثی احتمال بروز این سرطان در بعضی افراد بالا باشد، انجام تست‌های ژنتیکی و غربالگری می‌تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از بروز آن داشته باشد.
روبان سبز نماد سرطان تخمدان
سرطان تخمدان از جمله بیماری‌های نسبتا شایع در میان خانم‌ها است. به باور پزشکان، خانم‌هایی که دچار یائسگی شده‌اند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند؛ اگر چه عوامل دیگری مثل اختلالات ژنتیکی، اندومتریوز و مشکلات باروری نیز می‌توانند میزان ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.
از آنجایی که ممکن است این سرطان در مراحل اولیه خود هیچ علائمی از خود بروز ندهد، بهتر است بانوان سالیانه چکاپ‌های لازم مثل معاینات لگن، سونوگرافی واژینال و آزمایش خون انجام دهند تا از عدم بروز این بیماری اطمینان حاصل کنند.
از روبان‌های سبز به منظور افزایش آگاهی، تشویق خانم‌ها به انجام معاینات منظم و همچنین حمایت از مبتلایان به این سرطان استفاده می‌شود.
روبان سیاه نماد سرطان پوست
سرطان پوست هر ساله بالای ۱۰ میلیون نفر را در جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. گروه‌های مختلف از روبان سیاه که نشان دهنده همه‌ی انواع سرطان پوست است، استفاده می‌کنند تا حمایت خود از مبتلایان به این بیماری را اعلام کنند. البته انواع مختلف سرطان پوست نیز رنگ روبان سرطان مختص به خود را دارند که شامل:
ملانوم که با روبان سیاه نشان داده می‌شود.
سرطان سلول‌های سنگ فرشی که روبان‌های سفید و قرمز را علامت خود می‌دانند.
سرطان سلول‌های بازال که با روبان‌های نارنجی شناخته می‌شود.
روبان خاکستری نماد سرطان مغز
روبان خاکستری به منظور حمایت از بازماندگان و مبتلایان به سرطان مغز استفاده می‌شود، همچنین گروه‌های خاص با استفاده از روبان خاکستری، آگاهی جامعه را نسبت به این سرطان افزایش می‌دهند.
خاتمه کلام اینکه روبان‌ چند سالی است که به نمادی برای مبارزه با سرطان و تاب آوری بیماران سرطانی تبدیل شده است.
مرجع : ایرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نظریه ویگوتسکی به زبان ساده
۷ شبهه غیرواقعی درباره تعطیلی پنجشنبه ها و پاسخ صحیح به آن
سوگ بعد از سقط و غمی‌ بی‌پایان
نقش تمایز یافتگی در رضایت زناشویی
مشکلات بلوغ در پسران
پرتناقض‌ترین سن کودک کدام است؟
تاثیر مخرب تجربه آزار در دوران کودکی بر سلامت روان
اینفلوئنسرهای نوجوان چگونه بر کودکان تاثیر روانی می گذارند؟
بعضی دفترخانه‌ها با دریافت پول بیشتر،صیغه عقد را برای پسر معتاد جاری می‌کنند!
چرا فنلاند «شادترین مردم جهان» را دارد؟
علت پرحرفی کودکان؛ چطور رفتار کنیم؟
چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود،همان فرصت هایی است که توسط افراد عجوا رها می شود