يکشنبه ۳ تير ۱۴۰۳ - 23 Jun 2024
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۶:۴۰
کد مطلب: 64478
۲

شایستگی های فردی و حرفه ای برای موسسان کودکستان

ایده ای نو برای توانمندسازی در تعلیم و تربیت
شایستگی های فردی و حرفه ای برای موسسان کودکستان
کودکستان ها باید توسط متخصصان دارای تحصیلات علوم تربیتی یا روانشناسی تاسیس و اداره شوند و با تجربه ترین افراد در حوزه کودک و نوجوان باشند اما می بینیم گاهی کم تجربه ترین و کم مهارت ترین افراد به کار در این حوزه مشغول می شوند. با راه اندازی سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک، قرار شد دوره های توسعه شایستگی های فردی و حرفه ای موسسان کودکستان ها برگزار شود. به گفته مجتبی همتی فر، رئیس این سازمان، از تیر تا اسفندماه 1402 دو دوره «توسعه شایستگی های فردی و حرفه ای موسسان» برای مجموع 30800 متقاضی دریافت مجوز تطبیق و هفت دوره برای مجموع 12 هزار و 342 متقاضی دریافت مجوز تاسیس جدید برگزار شده است که از مجموع 43 هزار و 142 نفر شرکت کننده، تعداد 31 هزار و 886 نفر موفق به قبولی در دوره ها و اخذ گواهینامه مربوطه شده اند.
راه اندازی کودکستان نیاز به دو مجوز دارد.
 
به گفته رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک، متقاضیان راه اندازی کودکستان نیاز به اخذ دو مجوز دارند؛ ابتدا باید «مجوز تاسیس» را از سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک دریافت کنند و سپس «مجوز فعالیت» کودکستان صادر می شود.

همتی فر می گوید: از زمان صدور مجوز تاسیس کودکستان، افراد تا دو سال مهلت دارند برای دریافت مجوز فعالیت اقدام کنند، چراکه هدف ما این است که مجوز تاسیس ختم به فعالیت کودکستان شود.وی خاطرنشان می کند: مجوز تاسیس کودکستان مربوط به خود فرد موسس، با زمان و اعتباری مشخص است و اگر تا آن زمان مشخص، موسس اقدام به دریافت مجوز فعالیت نکرده باشد، خودبه خود مجوز تاسیس باطل می شود و فرد باید مجددا برای دریافت مجوز تاسیس اقدام کند.
 
شرایط دریافت مجوز کودکستان
رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک با اشاره به اینکه از جمله شرایط مدنظر برای اعطای مجوز تاسیس کودکستان در نظر گرفتن صلاحیت های عمومی موسسان است، توضیح می دهد: کسی که می خواهد به عنوان موسس برای تاسیس یک کودکستان اقدام کند باید دارای صلاحیت های عمومی و اختصاصی باشد.
 
تجربه، مهم‌تر از مدرک
همتی فر در پاسخ به این سوال که آیا مدرک دانشگاهی هم در تاسیس کودکستان لحاظ می شود، با بیان اینکه صلاحیت اختصاصی افراد برای صدور مجوز تاسیس مدنظر قرار می گیرد، می گوید: مدرک تحصیلی افراد و مرتبط بودن رشته ها را مدنظر قرار می دهیم، اما مدرک گرا نیستیم و این امر نیز برای ما پذیرفته شده است که فردی مدرک مرتبط ندارد اما دارای تجربه و سوابق مورد تایید یا مدرک کارشناسی فنی و حرفه ای در زمینه تربیت کودک است؛ بنابراین شرایط افراد مورد ارزیابی قرار گرفته و معادل سازی می شود.
در واقع باید برای ما مشخص شود که آیا این فرد در زیست بوم فرهنگی و تربیتی کشور کار کرده و با فضای فرهنگی و تربیتی حوزه اوان کودکی آشناست یا خیر.
 
پوشش 100درصدی مشمولان پیش دبستانی در دستور کار
رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک، افق سازمان را پوشش 100 درصدی مشمولان دوره پیش دبستانی دانست و گفت: برای پوشش 100درصدی در دوره پیش دبستانی نیازمند توسعه مراکز استاندارد و همچنین اعتبارات حمایتی برای پوشش مخاطبان و مناطقی که نیاز به توجه بیشتری دارند هستیم که اقتضا می کند دستگاه های ذیربط در این باره توجه ویژه ای داشته باشند تا بتوانیم ثمرات آموزشی و تربیتی آن را در دوره های تحصیلی آتی بویژه دوره ابتدایی مشاهده کنیم.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساس حرکت حشره روی بدن نشانه ابتلا به این بیماری است
بحث سیاسی در خانواده هیچ برنده‌ای ندارد
چرا برخی از زنان جذب ویژگی‌های شخصیتی تاریک مردان می‌شوند؟
ازدواج روانشناس با درمان‌جو در طول مدت مشاوره تخلف است
آیا در مغز میکروب وجود دارد یا نه؟
نکات مهمی که هنگام مصرف داروهای روانپزشکی به شما نمی‌گویند!
بوتاکس، روشی کم‌هزینه اما اعتیادآور برای زیبایی
چاقوی روانشناسی  بر پیکره فیلم غریزه مادران؛ اثری به سبک هیچکاک
نوجوانی پل عبور از کودکی به بزرگسالی
این خوراکی خوشمزه شما را افسرده می‌کند
تاثیر میکروبیوم‌های روده بر تصمیم‌گیری اجتماعی
به خاطر توهین‌های همسرم اعتماد به نفس ندارم
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.