شنبه ۲ تير ۱۴۰۳ - 22 Jun 2024
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ / ۱۴:۳۷
کد مطلب: 64507
۲
۱

چرا برخی از زنان جذب ویژگی‌های شخصیتی تاریک مردان می‌شوند؟

نویسنده: همایون بشارت
چرا برخی از زنان جذب ویژگی‌های شخصیتی تاریک مردان می‌شوند؟
سه‌گانه تاریک یک مفهوم روانشناختی است که به گروهی از سه ویژگی شخصیتی اشاره دارد:
خودشیفتگی،
روان‌پریشی و
ماکیاولیسم.


خودشیفتگی با بزرگواری، استحقاق و نیاز به تحسین مشخص می‌شود. روان‌پریشی شامل تکانش‌گری، فقدان همدلی و رفتار ضد اجتماعی است. ماکیاولیسم با دستکاری، تمرکز استراتژیک بر منفعت شخصی و نگاه بدبینانه به طبیعت انسان تعریف می‌شود.

این ویژگی‌ها اغلب با رفتارهای استثمارگرانه و خودخواهانه مرتبط هستند، و باعث می‌شوند افرادی که این ویژگی‌ها را نشان می‌دهند در روابط بین فردی مضر باشند.

از سوی دیگر، کنجکاوی بیمارگونه، خصیصه‌ای است که افراد را به جست و جو و درگیر شدن با پدیده‌های خطرناک یا وحشتناک سوق می‌دهد. این کنجکاوی می‌تواند به صورت علاقه به فیلم‌های ترسناک، داستان‌های جنایی واقعی، یا سایر محتوایی که شامل مرگ، خشونت یا سایر موقعیت‌های تهدیدکننده است، ظاهر شود. افرادی که سطح بالایی از کنجکاوی بیمارگونه دارند به درک و تجربه این جنبه های تاریک زندگی کشیده می شوند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که زنان ممکن است مردانی را با این ویژگی‌ها در شرایط جفت‌گیری کوتاه‌مدت جذاب بیابند، علی‌رغم خطرات بالقوه استثمار.

مطالعه جدید با هدف بررسی اینکه آیا کنجکاوی مرضی بر این جذابیت تأثیر می‌گذارد یا خیر، باعث می‌شود زنان به دلیل هیجان و فرصت‌های یادگیری که ارائه می‌دهند، به شخصیت‌های تیره علاقه بیشتری نشان دهند یا خیر.
 
برای بررسی رابطه بین کنجکاوی بیمارگونه و جذابیت به ویژگی های شخصیتی تاریک، محققان مطالعه ای را با 210 زن در مقطع کارشناسی از یک دانشگاه دولتی بزرگ در جنوب شرقی ایالات متحده انجام دادند. همه شرکت‌کنندگان دگرجنس‌گرا و در یک سن معمولی باروری بودند.

از شرکت کنندگان خواسته شد تا پروفایل های فرضی مردان را که در سطوح ویژگی های شخصیتی تاریک آنها متفاوت بود، ارزیابی کنند. هر نمایه شامل شرح مفصلی از رفتارهای معمولی مرد بود. برای مثال، یک پروفایل شخصیتی تاریک مردی را توصیف می‌کند که از دستکاری استفاده می‌کند و به دنبال انتقام است و ویژگی‌های مرتبط با خودشیفتگی، روان‌پریشی و ماکیاولیسم را نشان می‌دهد. در مقابل، یک نمایه شخصیتی کم تاریک، فردی بخشنده و صادق را به تصویر می‌کشد که از دستکاری و انتقام اجتناب می‌کند.

شرکت کنندگان این مردان را بر اساس مطلوبیت آنها برای جفت گیری کوتاه مدت و بلند مدت ارزیابی کردند. علاوه بر این، محققان دو نوع جاذبه را اندازه‌گیری کردند: جاذبه عاطفی (گرمای عاطفی) و جاذبه رفتاری (علاقه به یادگیری بیشتر در مورد شخص). آنها همچنین سطوح کنجکاوی بیمارگونه شرکت کنندگان را با استفاده از یک مقیاس 24 ماده ای که علاقه به محرک های خطرناک یا ترسناک را اندازه می گیرد، ارزیابی کردند.

به‌طور کلی، زنان مردانی را ترجیح می‌دهند که دارای سطوح پایینی از ویژگی‌های شخصیتی تیره باشند، مخصوصاً برای روابط طولانی‌مدت. با این حال، در زمینه جفت گیری کوتاه مدت، تفاوت در مطلوبیت بین شخصیت های پر تاریکی و کم تاریکی کمتر مشخص بود. این نشان می‌دهد که اگرچه زنان در مورد هزینه‌های بلندمدت تعامل با مردانی که دارای ویژگی‌های تیره هستند، محتاط هستند، ممکن است در برخوردهای کوتاه‌مدت کمتر محتاط باشند.
 
یکی از مهمترین یافته ها نقش کنجکاوی مرضی بود. زنان با سطوح بالاتر کنجکاوی مرضی، جذابیت رفتاری بیشتری نسبت به مردان با شخصیت تیره نشان دادند. این نشان می‌دهد که کنجکاوی بیمارگونه ممکن است زنان را وادار به تعامل با شرکای بالقوه خطرناک کند، احتمالاً برای کسب اطلاعات یا تجربه بیشتر، علی‌رغم احتمال بهره‌کشی بین فردی.
مرجع : مکتوب نامه
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
فقط یه اسکل جذب میشه اگه معطلی کردن بدون کارپمن هوو دار شدی بذار برو
احساس حرکت حشره روی بدن نشانه ابتلا به این بیماری است
بحث سیاسی در خانواده هیچ برنده‌ای ندارد
چرا برخی از زنان جذب ویژگی‌های شخصیتی تاریک مردان می‌شوند؟
ازدواج روانشناس با درمان‌جو در طول مدت مشاوره تخلف است
آیا در مغز میکروب وجود دارد یا نه؟
نکات مهمی که هنگام مصرف داروهای روانپزشکی به شما نمی‌گویند!
بوتاکس، روشی کم‌هزینه اما اعتیادآور برای زیبایی
چاقوی روانشناسی  بر پیکره فیلم غریزه مادران؛ اثری به سبک هیچکاک
نوجوانی پل عبور از کودکی به بزرگسالی
این خوراکی خوشمزه شما را افسرده می‌کند
تاثیر میکروبیوم‌های روده بر تصمیم‌گیری اجتماعی
به خاطر توهین‌های همسرم اعتماد به نفس ندارم
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.