شنبه ۲ تير ۱۴۰۳ - 22 Jun 2024
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۸:۲۲
کد مطلب: 64516
۲
دکتر محمدرضا ایمانی، روانشناس اجتماعی

اثرات تب همستر بر سلامت روان

ما تلاش می کنیم به هر طریقی پول دربیاوریم اما این هر طریقی آیا ما را به پول می رساند؟!
اثرات تب همستر بر سلامت روان
این روزها سرتان را که بچرخانید و بخواهید با کسی حرف بزنید می‌بینید که چشمانش به شماست و دستانش روی صفحات گوشی ضربه می زند. یک همستر کوچک رویای پولدار شدن راحت و بی دردسر را برای خیلی ها ایجاد کرده است اما چه می شود که یک روز همستر ما را از کار و زندگی می اندازد و یک روز یک شبکه اجتماعی جدید؟ اصلا وقتی سودای پولدار شدن راحت را در سرمان می پرورانیم به اثرات بعدی آن فکر می کنیم؟
 
مدام در حال تجربه کردن هستیم
دکتر محمدرضا ایمانی، روانشناس اجتماعی در گفت و گو با «ایران» با اشاره به کنجکاوی ذاتی بشر می گوید: بشر موجود کنجکاوی است و با هر پدیده ای که مواجه می شود بشدت جذب آن می شود و متاسفانه بدون فکر و به صورت ناخودآگاه به سمت آن حرکت می کند و اقداماتی انجام می دهد.

این روانشناس با تاکید بر اینکه برای تحلیل این موضوع باید نگاهی به گذشته خودمان داشته باشیم، ادامه می دهد: اگر مقداری به عقب برگردیم، می بینیم که از دوران کودکی مورد آموزش قرار نگرفته ایم و اصطلاحا به ما یاد نداده اند که با هر چیزی که مواجه می شویم ابتدا باید در آن بررسی و فکر کنیم.

در توضیح بیشتر این پدیده باید ببینیم هر پدیده جدیدی برای چی و از کجا آمده و اصلا قرار است چه کار کند؟ اصلا نقش ما در آن چیست و چه سودی برایمان خواهد داشت! وی در ادامه با بیان آسیب های جسمی چنین بازی هایی توضیح می دهد: بعد از چند وقت می بینیم که انگشتانمان درد گرفته و باید بابت درد انگشت و مچ دست به پزشک مراجعه کنیم، چون دستانمان مرتب روی گوشی کار می کند و به لحاظ فیزیولوژی تاثیراتی بر سلامت دست و گردنمان بر جای می گذارد؛ این تاثیرات جسمی جدا از وقت و انرژی ای است که از دست داده ایم و در ازای آن چه چیزی به دست آورده ایم؟

این سوال اولی است که هر کاربر این بازی باید از خودش بپرسد. سوال دوم این است که این بازی برای چه به وجود آمده است و چه کسانی قرار است از آن سود ببرند؟

بهتر است قبل از جلب شدن به هر پدیده جدیدی در فضای مجازی چند مطلب در مورد آن بخوانیم و بررسی هایی را انجام دهیم. کم نیستند کسانی که در فضای مجازی یا حتی در بازار سرمایه اقدام به سرمایه گذاری های زیاد و اقدامات پرریسک می کنند بدون آنکه سواد مالی و بورسی خاصی داشته باشند یا اصلا آموزش خاصی در این مورد دیده باشند.

صرفا اسیر تب های مختلفی می شوند و می بینیم که در بسیاری از مواقع همین گروه ضرر هم می کنند چون اسیر یک تب شده اند و یاد نگرفته اند مطالعه کنند. بنابراین مدام در حال تجربه کردن هستند و در این تجربه ها زمان، انرژی و سرمایه شان را از دست می دهند هر چند ممکن است چیزهایی را هم به دست بیاورند اما آنقدر کوچک است که تاثیرگذار نیست.
 
چه باید کرد؟
به گفته این روانشناس اجتماعی، در بازی های آنلاین هر وقت احساس کردید از یک بازی یا شبکه اجتماعی خیلی خوشتان آمده به سرعت از آن فاصله بگیرید «توجه داشته باشید که فضای آنلاین کودکان و نوجوانان را درگیر خود می‌کند.

پرخاشگری در کودکانی که فضای آنلاین را تجربه می کنند بشدت افزایش پیدا می کند. برای رهایی از بند بازی های آنلاین باید به بازی پناه ببرید بازی در دنیای واقعی تنها راه نجات کودکان است. زمان هایی که افراد درگیر این موضوع هستند باید آنها را از این فضا خارج و به سمت چیزی که برای آنها جذاب تر است هدایت کرد.

باید فرصت هایی را ایجاد کنیم تا کودکان از آن فضا خارج شده و آرامش پیدا کنند تا خشم از آنها دور شود. ورزش های ضربه ای مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال، بوکس و کاراته خشم و عصبانیت را از آنها دور می کند، در واقع انرژی نوجوان راه درست را پیدا می کند و ذهنشان آرامتر می شود. وقتی درگیر بازی های آنلاین هستند ذهنشان درگیر است و بشدت احساس خستگی می کنند و تحت تاثیر باخت هایی که به دست می آورند ممکن است افسردگی پیدا کنند.»

 
 
چرا اسیر تب می شویم؟
ایمانی در پاسخ به این سوال که چرا اسیر چنین تب هایی می شویم، می گوید: بخش زیادی از این موضوع به رفتارهای ناآگاهانه برمی گردد؛ کسانی که در فضای مجازی هوشمندانه رفتار می کنند وقتی می خواهند اقدامی انجام دهند چند سوال را مکتوب می نویسند و به آنها پاسخ می دهند حتی برای پاسخ شروع به تحقیق می کنند. از خودتان بپرسید اینفلوئنسرها و کسانی که تبلیغ این موضوع را می کنند چرا باید این کار را انجام دهند؟ وقت و انرژی را که می توانید صرف مطالعه یا یادگیری یک مهارت جدید کنید درگیر یک موضوع سطحی کرده اید که معلوم نیست آینده چشمگیری داشته باشد.

ما تلاش می کنیم به هر طریقی پول دربیاوریم اما این هر طریقی آیا ما را به پول می رساند؟! ما نیاز داریم مهارت حل مساله، تفکر عمیق و سواد رسانه ای را یاد بگیریم، این موارد مهارت های لازم برای زندگی کردن در عصر جدید هستند، زیرا دنیای مجازی و کامپیوتر و نرم افزارهای مختلف ما را در هجمه خودشان قرار داده اند. بنابراین در برابر مواردی که در حال آسیب زدن به ماست نیاز به آموزش و کنترل و واکنش داریم. چیزی را به ما نشان می دهند، خوشمان می آید و انگیزه ای در درونمان شکل می گیرد بدون فکر کردن در این حوضچه می پریم فارغ از اینکه اصلا عمق حوضچه چقدر است رفتارهای پخته ای انجام نمی دهیم و تبدیل به تجربه می شود و می رود تا تجربه بعدی، در حالی که با اندکی تفکر و تعمق می توانیم هوشمندانه رفتار کنیم.

این روانشناس با تاکید بر فشارها و استرس های بازی های آنلاین تاکید می کند: این بازی ها یا هر بازی آنلاین دیگری فشارها و استرس های روانی زیادی برای کاربران ایجاد می کند همان هنگ کردن ساده تلفن همراه یا تمام شدن شارژ گوشی یا حتی پاک شدن و پریدن اکانت بازی فشار روانی زیادی ایجاد می کند. از این گذشته مساله یادگیری که برای فرزندانمان ایجاد می کنیم از اهمیت زیادی برخوردار است؛ اینکه کودک می بیند پدر و مادرش مدام روی گوشی ضربه می زنند این انگاره ذهنی در او ایجاد می شود که می تواند به سراغ بازی های آنلاین برود.
 
مرجع : ایران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساس حرکت حشره روی بدن نشانه ابتلا به این بیماری است
بحث سیاسی در خانواده هیچ برنده‌ای ندارد
چرا برخی از زنان جذب ویژگی‌های شخصیتی تاریک مردان می‌شوند؟
ازدواج روانشناس با درمان‌جو در طول مدت مشاوره تخلف است
آیا در مغز میکروب وجود دارد یا نه؟
نکات مهمی که هنگام مصرف داروهای روانپزشکی به شما نمی‌گویند!
بوتاکس، روشی کم‌هزینه اما اعتیادآور برای زیبایی
چاقوی روانشناسی  بر پیکره فیلم غریزه مادران؛ اثری به سبک هیچکاک
نوجوانی پل عبور از کودکی به بزرگسالی
این خوراکی خوشمزه شما را افسرده می‌کند
تاثیر میکروبیوم‌های روده بر تصمیم‌گیری اجتماعی
به خاطر توهین‌های همسرم اعتماد به نفس ندارم
چرا همیشه بدنبال این هستیم که بدانیم چرا گل خار دارد؟ بیایید گاهی بدنبال آن باشیم که بدانیم چرا خار گل دارد؟