يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - 24 Oct 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۷ آذر ۱۳۹۰ / ۲۰:۳۲
کد مطلب: 6482
۰

آیا آموزش و پرورش دیپلم می‌فروشد؟!

این روزها دیگر نداشتن دیپلم کسر شأن محسوب می‌شود و شاید همین موضوع باشد که بازار داغی برای جاعلان دیپلم و دیپلم فروشان فراهم کرده است.
خبرگزاری فارس: آیا آموزش و پرورش دیپلم می‌فروشد؟/برخورد با جاعلان دیپلم سال‌ها پیش گرفتن دیپلم ارج و قرب خاصی داشت و اخذ دیپلم به منزله کلاس اجتماعی و دانش بالا بود اما این روزها دیگر مدرک کارشناسی هم این تعبیر را ندارد و افراد باید برای کسب مدارک بالاتر از کارشناسی تلاش کنند. در این گیر و دار که دانشگاه‌های مختلف در هر شهری ایجاد شده‌اند، غصه‌ای برای گرفتن مدرک کارشناسی وجود ندارد چرا که آن سخت‌گیری‌های دوران مدرسه و آمدن والدین برای موجه کردن غیبت‌ها نیز دیگر مطرح نیست؛ برخی اساتید اصلا حضور و غیابی نمی‌کنند که نیاز به موجه کردن آن باشد.
* دیپلم گرفتن به همین راحتی‌ها نیست اما دیپلم گرفتن به همین راحتی‌ها نیست، به خصوص در رشته‌های نظری که مدارس سفت و سخت بالای سر دانش‌آموز قرار دارند؛ و از سویی این روزها دیگر نداشتن دیپلم کسر شأن محسوب می‌شود و شاید همین موضوع باشد که بازار داغی برای جاعلان دیپلم و دیپلم فروشان فراهم کرده است. شاید شما هم از گوشه و کنار شنیده باشید که می‌گویند «فلانی دیپلم هم نداشت معلوم نیست چگونه دکترا گرفته است؟». * امتحانات آموزش از راه دور در مدارس مورد تأیید آموزش و پرورش برگزار می‌شود به سراغ ابراهیم سحرخیز معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش رفتیم و از وی درباره فروش دیپلم و ماجرای جاعلان دیپلم پرسیدیم. سحرخیز درباره فروش دیپلم می‌گوید: البته ممکن است مواردی اتفاق افتاده باشد اما نمی‌توان گفت که اگر تخلف در یکجایی اتفاق افتاد، می‌توان آن تخلف را تعمیم داد. وی ادامه می‌دهد: خوشبختانه مصوبه اخیر شورای عالی آموزش و پرورش که از ابتدای سال تحصیلی جدید ابلاغ شد، از این موارد پیشگیری کرد به دلیل اینکه اولاً امتحانات را خود مراکز آموزش از راه دور برگزار نمی‌کنند و باید در مدارسی که مورد تأیید آموزش و پرورش هستند با سؤالاتی که آموزش و پرورش طرح می‌کند و مصححینی که این وزارتخانه معرفی می‌کند، روند امتحانات آموزش از راه دور طی شود. معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش اضافه می‌کند: این روند شبیه دوره پیام نور است؛ دانشجویان ثبت نام می‌کنند، کلاس‌های رفع اشکال را ممکن است بروند یا نروند ولی آزمون به صورت متمرکز برگزار می‌شود و نتیجه به صورت متمرکز اعلام خواهد شد. * مشکل فروش دیپلم در شاخه کاردانش بود سحرخیز اظهار می‌دارد: مشکل فقط در شاخه کاردانش است چرا که امتحانات دیگر شاخه‌ها نهایی است و در امتحانات نهایی تخلف اتفاق نمی‌افتد اما کاردانش چون مهارت است و امتحان نهایی ندارد، امکان تخلف هست. وی اضافه می‌کند: دانش‌آموزان در خارج از مدرسه و در شرکت‌ها و کارگاه‌ها مهارتی را فرا می‌گیرد و ما تأیید می‌کنیم که آنها این مهارت دارند؛ اینجاست که بعضی‌ها به مراکز غیر معتبر می‌رفتند، مهارت و درسی را می‌گذراندند و دیپلم تلقی می‌شد البته این موضوع پیشگیری شده و به نظر می‌رسد که باز پیشگیری‌های بیشتری خواهد شد. * باید با جاعلان دیپلم برخورد کرد سحرخیز در پاسخ به این پرسش که آیا اکنون در آموزش و پرورش تخلفی به نام فروش دیپلم داریم، می‌گوید: نه، ما فروش به این شکل نداریم بلکه در شاخه کاردانش بود.
 
وی ادامه می‌دهد: در نظر بگیرید در این جمعیت دانش‌آموز و معلم، اگر 2 یا 5 نفر خطا کردند نباید به حساب آموزش و پرورش گذاشت البته اگر موارد نادری در قالب جعل باشد، بالاخره باید برخورد شود. معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که آیا شما مواردی را دیدید؟، بیان می‌کند: اطلاعاتم در این مدت که در معاونت آموزش و پرورش بودم بر اساس شنیده‌هاست؛ شاید در بعضی از نقاط در همین آموزش از راه دور، یک اتفاقات اینچنینی افتاده باشد که وقتی شناسایی شد، به شدت و با قاطعیت برخورد شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«ازدواج درمانی» چیست و چگونه زندگی مشترک را نجات می‌دهد؟
تفاوت دیسک کمر و سیاتیک: بهترین راه تشخیص و درمان
با همسر ایرادگیر و غرغرو چه رفتاری کنیم؟
در ایران کدام الگوی بینی و چانه، جذاب است؟
به این درخواست‌های همسر خود با قدرت «نه» بگویید!
تاثير وابستگی و دلبستگی دركودكی
چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟
با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!
جوان ۳۰ساله‌ای که پدر ۴۰فرزند است!
به من نگوئید روانی/ چگونه با بیماران روحی رفتار کنیم؟
راه حل پرخوری چیست؟
غلظت کورتیزول در موی سر معیار سنجش استرس
اندكي غرور به آدم كمك مي كند كه فاصله اش را حفظ كند. آلبر كامو