سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 5 Dec 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۳ دی ۱۳۹۰ / ۰۹:۰۷
کد مطلب: 7432
۰

اعتیاد به مواد مخدر جرم 58درصد از زنان بزهکار

یک متخصص علوم رفتاری و آسیب شناس اجتماعی گفت: نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد جرم 58 درصد زنان بزهکار اعتیاد به مواد مخدر ، 10 درصد قتل و ضرب و جرح و32 درصد کلاهبرداری، جعل، سرقت، جیب بری، فریب و زورگیری بوده است.
دکتر مجید ابهری در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: 70 درصد از زنان معتاد الگوهای بزهکاری خود را والدین، دوستان و همسر اعلام کرده اند و همچنین زندگی جمعی در مناطق سکونت جرم خیز و محلات حاشیه ای از جمله دلایل جغرافیایی بوده که توسط زنان اعلام شده است. این استاد دانشگاه تاکید کرد: بی سوادی، فقر اقتصادی و ناآگاهی اجتماعی و زندگی خانوادگی متلاشی از دلایل رفتاری بزهکاری زنان بوده است. ابهری با اشاره به اینکه 40 درصد زنان بزهکار متولد تهران و 60 درصد از آنان متولد شهرستان ها بوده اند که قبل از رسیدن به 15 سالگی زادگاه خود را ترک کردند، گفت: 75 درصد زنان بزهکار بین 18 تا 35 سال و بیشتر به جرایم مواد مخدر آلوده بودند. همچنین در جرایم خود فروشی طیف سنی 18 تا 26 سال دارای اکثریت بوده اند. وی افزود: آمارهای بدست آمده حاکی از آن است که نزاع و درگیری بین زنان در 6 ماهه اول امسال در مقایسه با سال گذشته دو و نیم برابر افزایش داشته که در مورد مردان یک و نیم درصد با کاهش درگیری و نزاع روبرو بوده ایم.
این آسیب شناس اجتماعی اظهار داشت: همچنین جرایم منافی عفت، سرقت های مسلحانه و استفاده از سلاح سرد در 6 ماهه اول سال کاهش چشمگیری داشته و اصلی ترین علت آن را نیز می توان نظارت و قاطعیت انتظامی و قوه قضاییه قلمداد کرد.
به گفته ابهری، با توجه به بالا بودن آمار بی سوادی در بین زنان بزهکار که حدود 80 درصد آنها زیر دیپلم بوده اند، افزایش آگاهی های تحصیلی و اجتماعی همراه با افزایش مهارتهای زندگی و پوشش های حمایتی می تواند از بزهکاری زنان پیشگیری و یا از تکرار جرایم توسط آنان جلوگیری کند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
در نگاه کسانی که پرواز را نمی فهمند ، هر چه بیشتر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.