پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - 9 Dec 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۰ / ۱۰:۰۲
کد مطلب: 7799
۰

برگزاري کرسی‌ آزاداندیشی با موضوع"بررسی روابط دختر و پسر" در دانشگاه جامع

کرسی آزاداندیشی با موضوع "بررسی روابط دختر و پسر آزاد...؟" در دانشگاه جامع علمی کاربردی تهران برگزار شد.
 به گزارش فارس، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان تهران و با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه، کرسی آزاد اندیشی با موضوع "بررسی روابط دختر و پسر آزاد...؟"  در مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد 6 تهران برگزار شد.
        
حجت‌الاسلام سرلک به عنوان کارشناس این کرسی، با اشاره به تأکیدات و منویات امام‌خامنه‌ای بر اجرایی شدن کرسی‌های آزاد فکری در سطح دانشگاه‌ها برای ایجاد فضایی دوستانه و صمیمی برای بیان و تحلیل موضوعات گوناگون در سطح جامعه، گفت: این‌گونه جمع‌های دانشجویی موجب می‌شود مهمترین گام که همان شناخت و معرفت است، برداشته شود. وی افزود: همیشه شناخت‌ها مهم‌تر از اقدام‌ها و برنامه‌ریزی‌های ماست. در این جمع‌ها  کسی نمی‌خواهد حرفی را تحمیل کند بلکه این استدلال‌ها است که راهگشا خواهد بود. این تبیین است نه انتخاب، این نوری است که روشن می‌شود تا در جایی که باید راهگشا باشد.   در ادامه جلسه، یکی از دانشجویان در تأیید رابطه احساسی میان دختر و پسر این‌طور استدلال کرد: رابطه میان دختر و پسر پیش از انتخاب برای زندگی مشترک و ایجاد آگاهی نسبت به خصوصیات یکدیگر موجب کاهش درصد شکست در زندگی مشترک می‌شود. از طرفی در دوره‌ای که علم در ثانیه در حال تغییر است و والدینی که گاهاً بی‌خبر از این حجم تغییرات سرگرم زندگی روزمره‌اند، نمی‌توانند نیاز عاطفی فرزندان خود را برطرف کنند و این رابطه احساسی می‌تواند نیاز عاطفی را ارضا کند.
        
در پاسخ به این استدلال، یکی از دانشجویان با اشاره با عدم مستدل بودن این استدلال، گفت: دختر و پسری که ما از آن سخن می‌گوییم چه تعریفی از روابط دارند و آیا حدودی که برای این رابطه چه براساس احکام اسلامی، چه براساس فطرت انسانی تعیین شده را رعایت می کنند؟ آثار منفی این‌گونه روابط به هر دلیل و بهانه‌هایی که ایجاد شود بیشتر از نکات مثبت آن است. اگر بنا به شناخت از ویژگی رفتاری جنس مخالف است، دوران نامزدی بهترین زمان برای این شناخت است.
      
یکی دیگر از موافقان رابطه احساسی میان دختر و پسر، گفت: فضای دانشگاه فضای باز و آزادتری نسبت به دبیرستان است. با توجه به نیازی که در وجود هر انسانی وجود دارد، موجب می‌شود فرد با ورود به این فضای آزاد عرصه را برای برقراری رابطه مناسب پیدا کند و متأسفانه در جامعه ما این نیاز سرکوب شده و سعی می‌شود بر آن سرپوش گذاشته شود.     
        
حجت‌الاسلام سرلک در پاسخ به این نظرات ضمن اشاره به این موضوع که در دنیای مدرن امروز کمپانی‌های بزرگی در پشت همین نیاز وجودی و غریزی انسان پنهان شده‌اند و موجبات تباهی انسان را فراهم آورده اند، گفت: اسلام این رابطه را نه سرکوب می‌کند نه آن را انکار می‌کند بلکه آن را محدود می‌کند و حتی در قالب ازدواج به این نیاز پاسخ گفته است و البته هر محدودیتی دلیل بر شکست و سرکوب نیست که همین کنکور با تمام محدودیت‌های خود نتیجه‌ای بسیار خوب به ارمغان می‌آورد. وی در پایان با اشاره به اینکه باید توجه کنیم ارتباط یک ابزار است و هدف نیست، گفت: انسان رابطه برقرار می‌کند تا نقص خود را برطرف کند. ارتباط احساسی میان دختر و پسر به عنوان جنس مخالف و نامحرم صدماتی به هر دو طرف این ارتباط وارد می‌کند که گاهاً غیرقابل جبران است، چرا که در مشاوره‌ها افراد بسیاری بوده‌اند که به دلیل شکستی که در این رابطه متحمل شده‌اند نگاه و دیدشان تماماً به جنس مخالف تغییر کرده که این حاکی از صدمات روحی و روانی وارد شده به آن فرد است.  
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه درمورد مرگ با کودک صحبت کنیم؟
راهکارهایی برای دیدن نیمه پر لیوان!
آیا اگر در مورد هدفت حرف بزنی به آن نخواهی رسید؟
خود تخریبی یا (impostor syndrome) چیست ؟
۵ گامِ علمی که هر عادتی را در شما نهادینه می‌کند
تاثیرات کتاب‌ در دوران کودکی بر مغز در پیری
چرا شادبودن برای برخی افراد سخت‌تر است؟
چگونه با احساس بی‌ارزشی مبارزه کنیم؟
نقش مشاور در روند تحصیلی دانش آموزان چیست؟
مشاوره پیش از ازدواج در تشخیص «ازدواج پرخطر» تا چه حد موثر است؟
علل تپش قلب، تشخیص آن
13 رفتاری که نشان می دهد مردی از شما متنفر است
زبان هیچ استخوانی ندارد اما آنقدر قوی هست که بتواند قلبی را بشکند. پس مراقب حرف هایتان باشید.