جمعه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 20 May 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۰ / ۲۱:۰۱
کد مطلب: 8047
۰

زيباترين نظريه‌هاي علمي از نگاه برخي دانشمندان

مانند ژانويه هر سال، جان بروكمان، نماينده هنري و مدير سايت Edge.org به پرسش از دانشمندان، نخبگان رايانه‌اي و دانشمندان علوم انساني در مورد موضوعاتي مربوط به سال گذشته پرداخته است.

به گزارش ايسنا، از تكامل دارويني تا تفكر شكل‌گيري تصادفي شخصيت،‌ نظريات مورد علاقه برجسته‌ترين متفكران جهان به اندازه خود علم، التقاطي است. سال گذشته، سوال مطرح شده در مورد شيوه‌هاي تغيير تفكر انسان توسط اينترنت و مهمترين اختراع 2000 سال گذشته بود.

بروكمان امسال به طرح يك سوال باز پاسخ پرداخته و در آن از دانشمندان در مورد توضيح عميق، ‌ظريف يا زيباي مورد علاقه آنها پرسش كرده است.

چندين تن از حدود 200 دانشمند پاسخ‌دهنده به «انتخاب طبيعي داروين» راي دادند كه دربرگيرنده همه‌چيز در مورد زندگي بر اساس ايده انتخاب طبيعي عملي بر روي جهش‌هاي تصادفي ژنتيکي است.

برخي ديگر نيز به نظريه نسبيت انيشتين راي دادند كه به توضيح گرانش به عنوان انحناي فضا پرداخته و نظريات انسانها را در مورد كيهان‌شناسي مدرن و انبساط جهان شكل داده است.

ترنس سجنووسكي، متخصص علوم اعصاب محاسباتي در موسسه سالك، اين کشف را ارائه كرده که ذهن آگاه و مشورتي، تصميم گيري‌هاي مهم مثل آنچه مردم انجام داده يا فردي كه براي ازدواج انتخاب مي‌کنند، ‌نيست؛ بلكه ‌ سيستم کهن مغزي موسوم به عقده‌هاي قاعده‌اي که هشياري به آنها دسترسي نداشته، عهده‌دار اين امور هستند.

براي رابرت ساپولسكي، متخصص علوم اعصاب دانشگاه استنفورد، زيباترين ايده، پيدايش است که در آن پديده‌هاي پيچيده تقريبا به طرزي جادويي از اجزاي بسيار ساده بوجود آمده‌اند. براي مثال انسان از هزاران ژن تشكيل شده است.

استفان كاسلين،‌ رئيس مركز پژوهش پيشرفته علوم رفتاري استنفورد، شرطي‌شدن واكنشي پاولوف را كه در آن يك محرك خنثي مانند صدا با يك جايزه همراه است، ‌يكي از مؤثرترين‌ها خوانده است.

دانشمندان، همچنين از جمله زيباترين نظريه‌ها، به شكل گيري بيشتر شخصيت به شكل تصادفي اشاره كرده‌اند. ديگر موضوع زيبا از نظر محققان، اين بود كه انسانها هر آنچه انجام مي‌دهند، هستند.

از ديگر نظريه‌هايي كه به نظر زيبا و جالب بودند، مي‌توان به قطبش گروهي و پهناور بودن جهان هستي اشاره كرد.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
۴‌ روان‌زخمِ کودکی و پیامدهای بی‌شمارش
در نهان به آنان دل می بندیم ؛ که دوستمان ندارند و در آشکار از آنان که دوستمان دارند غافلیم شاید این است دلیل تنهایی ما... دکتر علی شریعتی