پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - 7 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۰ / ۱۲:۰۶
کد مطلب: 8441
۰

سوداستفاده از دانشجویان ایرانی در مالزی

خبرنامه دانشجویان ایران: ادامه تحصیل در مقاطع بالای علمی یکی از علل گسترش و غنی سازی بستر های فکری و اجتماعی یک جامعه می باشد .یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر تعداد افراد مشغول به تحصیل، پتانسیل موجود دانشگاهی آن جامعه برای جذب افراد می باشد.در ایران بعلت تقاضای بالای موجود برای مقاطع تحصیلی دانشگاهی و ظرفیت محدود دانشگاه ها افراد متقاضی از طریق آزمون های سراسری گزینش می شوند که این موضوع باعث می شود حجم زیادی از شرکت گنندگان در آزمون از ادامه تحصیل باز بمانند. این شرایط باعث می شود که افراد به سمت تحصیل در خارج از کشور سوق داده می شود.
در این میان تبلیغات نقش پر رنگی رادر شکل و جهت دادن به این نیاز ایفا می کند..

انتخاب دانشگاه مناسب در یک کشور خارجی متناسب با نیاز و قدرت اقتصادی افراد همواره یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان و خانواده هایشان بوده است.

در سالهای اخیر کشور مالزی به علت تشابهات مذهبی و تبلیغات رسانه های جمعی و همچنین سهولت دریافت ویزا یکی از گزینه های اول دانشجویان ایرانی مخصوصا آقایانی که در شرف خدمت وظیفه عمومی هستند بوده است.
در خلال این بازار پر بازده بوجود آمده برای دانشگاه های مالزی ،شرکت ها و افراد سودجویی در صدد سواستفاده از فرصت پیش آمده هستند که این یک زنگ خطری جدی را برای دانشجویان ،خانواده هایشان و مسئولان به صدا در آورده است.

این موضوع زمانی اهمیت خاصی می یابد که در طی روزهای اخیر مدیر متاسفانه ایرانی دانشکده ام بی ای یکی از دانشگاه های مالزی بعلت سوء استفاده از سمت خود توسط وزارت علوم مالزی از کار خود برکنار گردید .در ماجرای اخیر یک گروه سود جو با استفاده از ضعف نظارت دانشگاه اصلی و با نظر به خلا آگاهی دانشجویان ایرانی از حقوق و مزایای خود در کشور مالزی اقدام به تاسیس یک دانشکده ام بی ای در ترمینال اصلی شهر کوالالامپور( کی ال سنترال) می نمایند.

سپس با همکاری یکی از موسسات غیرانتفاعی آموزش عالی در تهران (که اقدام به برگزاری دوره های یک ساله ام بی ای می کند و وعده دریافت مدرک کارشناسی ارشد پس از گذراندن دوره یک ساله در موسسه فوق الذکر که قابل ذکر است اسامی تعدادی از مدیران دولتی موفق شده اند با همکاری این موسسه و این دانشگاه مالزی مدرک کارشناسی ارشد دریافت کنند در وب سایت این موسسه موجود بود که پس از اتفاقات اخیر از وب سایت حذف گردیده است) تبلیغات وسیع در وب سایت های فارسی زبان و همچنین دادن پورسانتهای بالا به افراد مشغول در زمینه جذب دانشجو اقدام به هدف قرار دادن دانشجویان ایرانی برای ثبت نام در این دانشگاه می نمایند .متاسفانه با توجه به عدم نظارت دانشگاه اصلی و همچنین عدم اطلاع وزارت علوم مالزی از وجود این دانشکده در طی مدت دو سال بیش از ۱۲۰ فارغ التحصیل مقطع لیسانس دانشگاه های ایران را جذب این دانشکده می نمایند.

با توجه به عدم ارایه خدمات اولیه آموزشی (اساتید تمام وقت - کتابخانه- پایگاه داده و…) و همچنین اجبار دانشجویان به پرداخت مبالغ بیشتر از سقف قرارداد و برخوردهای نا مناسب مدیریت و کارمندان دانشکده با دانشجویان ایرانی و جدا نمودن آنها از دانشجویان ملیت های دیگر تعدادی از دانشجویان تصمیم به پیگیری حقوق خود از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران می نمایند.که این رخداد باعث اطلاع رایزن محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر معماریانی از وجود محل دقیق دانشکده و شرایط دانشجویان می شود. در نتیجه انجمنی متشکل از دانشجویان برای ارتباط با سفارت  و همچنین پیگیری خواسته های دانشجویان تشکیل می گردد. ازآبتدای آغاز بکار این انجمن رییس دانشکده با تهدید و ارعاب دانشجویان دیگر مانع از پیوستن آنان به این تشکل می شود و با کم کردن نمرات اعضای انجمن٬ تهدید به به اخراج آنها و ایجاد شرایط محیطی نامناسب سعی در انحلال انجمن مینماید.

با بالاگرفتن ماجرا و ایجاد فشارهای بیشتر و همچنین پیگیری اعضای انجمن تعدادی دیگر از دانشجویان با پیوستن به این تشکل نارضایتی خودرا از وضع موجود اعلام مینمایند و با در خواست از وزارت علوم مالزی برای حل مشکلات حاد بوجود آمده خواستار رسیدگی به شرایط دشوار موجودمی شوند .لذا با توجه به مداومت در خواستها نشستی برای مشکلات با حضور دانشجویان ایرانی ورییس متاسفانه ایرانی دانشکده و مسولان دانشگاه اصلی و تعدادی از نمایندگان وزارت علوم برگزار میشود.متاسفانه در حین برگزاری جلسه مجری جلسه که از مسولین دانشگاه اصلی بوده است در حالی که قادر به پاسخ گویی به خواسته های بحق دانشجویان نبوده است و همچنین تحت تاثیر رییس ایرانی دانشکده گرفته بوده، لب به توهین به فرهنگ ایرانی میکند.

در این زمان تمام دانشجویان سالن را به نشانه اعتراض به این گستاخی ترک نمودند و با عزیمت به سفارت جمهوری اسلامی ایران خواهان برخورد جدی با این موضوع شده وتصمیم ‬ به عدم شرکت در کلاسها و امتحانات پیش رو گرفتند. بعلت عدم شرکت در کلاسها و پیگیری های اعضای انجمن و شخص جناب آقای معماریانی ( رایزن علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی و جنوب شرق آسیا ) این دانشکده به سرعت از لیست وزارت علوم ایران خارج گردید وبا تداوم اعتراضات و اتحاد دانشجویان ایرانی جلسه ای ویژه باحضور دانشجویان معترض ایرانی که بالغ بر ۱۱۰ نفر بودند در وزارت علوم مالزی و بازرسان این وزارت خانه تشکیل میشود که با توجه به مدارک موثق و اثبات فریفتن ٬ تهدید و ارعاب دانشجویان توسط مدیریت متاسفانه ایرانی دانشکده (آقای علی خطیبی) ، وزارت علوم مالزی رای به اخراج رییس متاسفانه ایرانی میدهد و همچنین با توجه به شواهد و مستندات، دانشگاه اصلی را ملزم به برطرف نمودن مشکلات وبهبود شرایط مینماید.در پایان امیدواریم که همه دانشجویان قبل از عزیمت به مالزی و شروع به تحصیل مطالعه و بررسی کافی نسبت به دانشگاه مورد خود مبذول دارند. تا در آینده شاهد بروز چنین مشکلاتی برای دانشجویان ایرانی نباشیم.
در ضمن کلیه مدارک و مستندات موجود می باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
سلامتي هميشه با دارو بدست نمياد بيشتر اوقات از آرامش خيال آرامش قلب و روح مياد سلامتي با خنده و عشق مياد