جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - 21 Jan 2022
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۰ / ۰۵:۰۱
کد مطلب: 8927
۰

49 دقیقه در روز سهم فرزندان از همکلامی با والدین شاغل

    یک آسیب شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری گفت: نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد زندگی و ارتباطات خانواده‌های امروزی با فرزندانشان که در آن والدین شاغل هستند در طول روز فقط در 49 دقیقه خلاصه می‌شود.
دکتر مجید ابهری در گفتگو با مهر افزود: براساس یک پژوهش که توسط گروه آسیب شناسی اجتماعی در بنیاد علوم رفتاری انجام شده ، مشخص شد که به علت گرفتاریهای شغلی ، مشکلات رفت و آمد ، استفاده از ماهواره و تماشای تلویزیون ، اعضای خانواده های شاغل یعنی افرادی که زن و شوهر هر دو شاغل بوده و یا یکی از آنها مشغول به کار می باشند حدود 49 دقیقه در روز را با فرزندان خود سپری می کنند.

وی  با اشاره به اینکه توجه به فعالیتهای درآمد زا و پیگیری سریالهای ماهواره ای اصلی ترین عوامل کاهش روابط عاطفی می باشد ، گفت: در بررسی بین 4 هزار و 250 پدر و مادر شاغل، مشخص شد که بهترین سرگرمی و اسباب بازی اینگونه خانواده ها، بازیهای الکترونیکی بوده و همین موضوع باعث شده فرزندان نیز علاقه کمتری به حضور در کنار والدین داشته باشند.

به گفته این آسیب شناس اجتماعی، در شهرستانها این زمان خیلی بیشتر بوده و به 4 ساعت نیز می رسد.

ابهری تاکید کرد:همچنین 68 درصد از والدین مشکلات مالی را مهمترین مانع برای گذراندن وقت بیشتر در کنار خانواده تشخیص داده اند و 36 درصد از فرزندان این خانواده ها نیز کمبود حضور والدین را باعث ناراحتی روحی خود اعلام کرده اند.

این استاد دانشگاه افزود: درد و دل با والدین ، بیان مشکلات درس و مدرسه ، مشکلات روابط دوستی و... اصلی ترین مسائلی هستند که فرزندان علاقه مند به طرح آنها با والدین خود هستند.

وی گفت: در این تحقیق مشخص شد که 70 درصد از این خانواده ها فقط روزهای تعطیل در کنار هم غذا می خورند و کمتر از 55 درصد از آنها نیز به مهمانی یا گردشهای دست جمعی با یکدیپگر می روند.

به گفته ابهری، از نگاه آسیب شناسی رفتاری به وجود آمدن گسست عاطفی و فاصله گرفتن نسلها با یکدیگر عوارض اصلی روابط کمرنگ خانوادگی بودند.

وی افزود: در کودکان زیر 6 سال ، قصه گویی هنگام خواب، بازی والدین با فرزندان و همراهی کودکان در گردشها و بازیهای خارج از خانه بزرگترین آرزوهای کودکانی است که دارای والدین شاغلند.


نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فشارهای روانی محیط اطرافتان را کنترل کنید
پنج پرسش برای بازنگری در معنای زندگی
کتاب رضایت جنسی در زنان مبتلا به سرطان منتشر شد
تاثیر استرس در زنان بیشتر است یا مردان؟
چطور صحبت کنیم که دیگران به ما گوش بدهند؟
اینفوگرافی/ خطرات گوشی هوشمند و بازی های آنلاین برای کودکان
منظور ما از به زیستی چیست؟
سبک های ارتباطی بین زوجین
کلینیک تخصصی روانشناسی و مشاورۀ راهیل
گول صفحات و جملات انگیزشی را نخورید
کاربرد نظریه های یادگیری در آموزش
چرا زن ها خیانت می کنند؟ ۸ دلیلی که بیشتر مردها نادیده می‌گیرند
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.