پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - 5 Oct 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۲ / ۲۰:۵۳
کد مطلب: 17594
۱۰
۷۹
قرص شب امتحان!!

تاريخچه ريتالين (اثرات و عوارض مصرف آن)

تاريخچه ريتالين (اثرات و عوارض مصرف آن)
«متيل فنيديت «(MPH: Methylphenidate) با نام تجاري «ريتالين» Ritalin توسط كمپاني داروسازي «نوارتين» در سال 1954 به بازار دارويي دنيا عرضه شد. در ابتدا قرار بود اين دارو براي درمان افسردگي، خواب آلودگي در طول روز و سندرم خستگي مزمن استفاده شود؛ اما بتدريج با پيشرفت علم و تجربه هاي گوناگون مشخص شد مي توان از اين دارو در درمان كودكاني كه دچار اختلال بيش فعالي و كم توجهي هستند (ADHD) نيز استفاده كرد.
در ابتدا تمام ماجرا از كالج هاي آمريكايي و استراليايي شروع شد. قرص «ريتالين» خواصي شبيه آمفتامين (همان قرصي كه به اكستازي مشهور است) دارد. آمفتامين ها گروهي از داروها هستند كه از نظر ساختماني با ناقل هاي عصبي نوراپي نفرين، اپي نفرين و دوپامين مربوطند و به نام «داروهاي مقلد سمپاتيك» يا «محرك سيستم عصبي مركزي» نيز معروفند. آمفتامين ها معمولاً به شکل پودر سفيدرنگ و گاهي سفيد متمايل به قهوه اي روشن يا سفيد چرک مشاهده مي شوند.

چه كساني اين مواد را مصرف مي كنند؟
آمفتامين (ريتالين) اغلب براي بهبود كارآيي، كاهش خواب و ايجاد سرخوشي مورد استفاده قرار مي گيرند. به همين دليل متأسفانه اين ماده به عنوان تقويت کننده حافظه و تسهيل کننده يادگيري توسط دانشجويان و جوانان در موقع امتحانات و همچنين توسط رانندگان کاميون که خواهان بيداري و توجه طولاني مدت هستند مورد سوء مصرف قرار مي گيرد. همچنين به علت اينكه آمفتامين باعث بي اشتهايي مي شود برخي افراد از انواع آن به صورت خودسرانه در درمان چاقي استفاده مي کنند.

اسامي رايج آمفتامين:
 از جمله نام هاي رايج آن مي توان به آيس (ICE)، اسپيد (SPEED)، ميتسي بوشي (Mitsibushi)، شيشه يا کر يستال (Crystal)، اکستازي (Ecstasy) و ترکيبي از آمفتامين هاي جايگزين به نام MDMA تحت نام Ecstasy اشاره کرد.

راه هاي مصرف:
ـ خوراکي: به صورت قرص و گاهي همراه نوشيدني ها.
ـ تدخين: به همراه سيگار.
ـ استنشاقي: از راه بيني ( انفيه)
ـ تزريق: از اين طريق اعتياد بيشتري ايجاد مي گردد.

مصارف پزشکی
قرص هاي ريتالين در وهله اول براي درمان يکي از انواع اختلال بيماري هاي رواني دوران کودکي به نام "بيش فعالي همراه با نقص توجه" استفاده مي شود، در مواقعي نيز توسط پزشکان براي درمان بيماران مبتلا به حمله خواب « ناركولپسي» تجويز مي شود. همچنين ريتالين به عنوان دارويي با اثر سريع در درمان افسردگي كاربرد دارد.

اثرات مصرف :

از آنجا که ريتالين دارويي است که توسط پزشکان تجويز مي شود، مصرف کنندگان تصور مي کنند اين قرص ها بي خطرند و آن «بدنامي» مواد مخدر را ندارند. در حالي که عوارض مصرف خودسرانه اين قرص ها مي تواند در حد مواد ديگر نظير کوکايين و آمفتامين باشد.
پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام مي كنند ترك كردن داروهاي محرك آمفتاميني نظير ريتالين و اكستازي، بسيار سخت تر و پيچيده تر از كراك، هروئين و ساير مواد مخدر است.میگناirاستفاده محدود و كنترل شده ريتالين باعث عادت كردن بدن مصرف كننده به دوزهاي پايين و در نتيجه ايجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهاي بالاتر و حتي مصرف داروهاي سنگين تر و خطرناك تر مي شود. اين دارو به سرعت از راه دهان جذب شده و در عرض يک ساعت علايم آنها شروع مي شود. آثار مصرف ۱ تا ۲ روز طول مي کشد.
اين آثار عبارتند از:
1. ايجاد تحمل و وابستگي شديد
2. مشکلات رفتاري مانند پرخاشگر ي و بي خوابي
3. حالت تهوع و استفراغ
4. احساس سرگيجه و سردرد
5. تغييرات ضربان قلب و فشار خون (که معمولا به صورت افزايش است ولي در مواردي نيز به شکل کاهش ديده مي شود.)
6. خارش و جوش هاي پوست
7. دردهاي شکمي، کاهش وزن و مشکلات معده
8. بروز حالت هاي روان پريشي (جنون) و علائم شبه اسكيزوفرنيا
9. بروز افسردگي پس از قطع مصرف

عوارض مصرف مقادير زياد ريتالين:
 1. از دست دادن اشتها و سوء تغذيه و كاهش وزن
2. لرزش و پرش عضلات
3. تب، تشنج و سردرد
4. نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردي مي تواند به شکل خطرناکي ادامه پيدا کند
5. تکرار حرکات و اعمال بي هدف
6. بروز حالت هاي پارانوييد(سوء ظن)، توهم و هذيان
7. ضايعات پوستي مزمن و احساس حرکت و جنبش حشرات در زير پوست
8. خودکشي و مرگ (تاکنون در چند مورد سوء مصرف ريتالين منجر به مرگ شده است.)

علايم مسموميت:
 خونريزي مغزي در اثر افزايش شديد فشارخون، شوک ناشي از افت شديد فشارخون، افزايش شديد درجه حرارت بدن، بي نظمي در ضربان قلب، اختلال هوش ياري، تشنج، اغماء و مرگ.

راهكارهاي ترك
1. آمفتامين ها به شدت وابستگي ايجاد مي کنند. بيماراني که علايم جنون مثل اسکيزوفرني را نشان مي دهند بايد بلافاصله به روانپزشک معرفي شوند. بيماراني که علايم افسردگي حاد را نشان مي دهند به خاطر امکان خودکشي بايد به شدت تحت نظارت باشند.
2. بايد به مصرف کنندگان اطمينان خاطر داد که علايم ترک آمفتامين مشتمل بر خستگي، اضطراب، اختلال خواب و افسردگي حداکثر تا روز چهارم پس از ترک زياد بوده و در عرض يک هفته فروکش خواهد کرد.
3. معمولاً داروي خاصي براي ترک لازم نمي شود.
4. در هنگام ترک بايد بيماران را تشو يق کرد تا آب کافي بنوشند، روزانه سه وعده غذا مصرف کنند.
5. ورزش هاي آرامش بخش انجام دهند و در هواي آزاد راه بروند. همچنين آمفتامين ها در ادرار ۲ تا ۴ روز پس از مصرف قابل تشخيص است.

منابع:
------------
- روانشناسي مرضي تحولي، پريرخ دادستان
-آسيب شناسي رواني، حسين آزاد
-انگيزش و هيجان، جان مارشال ريو، يحيي سيد محمدي
-انگيزش و هيجان، كريم خداپناهي
-روانشناسي فيزيولوژيك، محمد كريم خداپناهي
نويسنده : حامد محقق زاده
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

صمد
اسم اصلی این دارو Methylphenidate هست که با نام تجاری ریتالین Ritalin توسط شرکت Novartis به فروش می رسه و برای کنترل اختلالات بیش فعالی (ADHD) و Narcolepsy (خواب آلودگی طول روز وحملات ناگهانی خواب) تجویز می شه از دسته ی دارو های محرکه به این معنی این که باعث افزایش فعالیت مغز می شه مکانیزم عمل این دارو شبیه کوکائین هست به این صورت که مقدار یک انتقال دهنده ی عصبی به نام دوپامین رو در مغز بالا می بره. دوپامین در حالت عادی بر اثر فعالیت های لذت بخش بالا می ره . ریتالین از کوکائین و آمفتامین ضعیف تر هست اما گه در دوز بالا و برای طولانی مدت استفاده بشه و یا از راه تزریقی و یااستنشاقی استفاده بشه می تونه اعتیاد و تحمل شدیدی مانند کوکائین ایجاد کنه طوری که ترک اون موحب افسردگی شدید و خستگی و خواب آلودگی بیش از حد بشه .
اگه دارو به صورت خوراکی مصرف بشه اثرش تا نیم ساعت بعد به صورت افزایش توجه و تمرکز و هشیاری و انرژی و حوصله در انجام کار ظاهر می شه و تا دو سه ساعت بعد ادامه داره بعد از اون وقتی که اثر دارو در حال محو شدن هست آثار خستگی و کم شدن حوصله و بعد یک حالت غم انگیز مثل حالتی که تو بچگی آدم وقتی داره از شهر بازی یا مهمونی بر می گرده بهش دست می ده D: به وجود می آد و بعد از چند ساعت از بین می ره و البته بعد از اون باخورن قرص های بعدی نمی شه اثر قرص اول رو ایجاد کرد و اثرشون ضعیف تره.

یک نکته ی مهم دیگه این که اعتیاد به ریتالین می تونه زمینه ی ورود به مواد بسیار قوی تر و خطرناک تری مثل کوکائین و meth (شیشه) رو ایحاد کنه.

توی آمریکا از نظر قانونی ریتالین مانند کوکائین و مرفین جزو دارو های کنترل شده ی Schedule II هست به این معنی که پتانسیل بالایی برای سوء مصرف داره ، و فروش اون بدون نسخه ممنوع و جرمه .

- ریتالین با آمفتامین فرق داره و ضعیف تر از اون هاست ریتالین از دسته ی piperidine هاست اما از شیمیایی شبیه اند
پویا
متاسفانه مجبوریم وباید بخوریمش 18 سالمه و هنوز دکتر برام تجویز میکنه
اگه به خودم بودم لب هم بهش نمیزدم ولی چهار ساله دارم میخورم
امیر
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا اون روزایی که کسی ترامادول نمیشناختن همین چیزارو میگفتن که عوارضی نداره اعتیاد نداره راحت میشه ترک کرد,دوستان من گول حرفای بعضیا رو نخورید که برای دلخوش کردن خودشان میگن ریتالین مشکلی نداره تازشم خوبه واعتیاد نداره,خداا شاهده از ترامادولم ترکش سختره چون شاید زیاد عوارض درد عضلانی نداره ولی کاری با مغزت میکنه که ماهها بعد از سوء مصرفش اثرات بروی مغز میمونه
نیلوفر
پسر منم از 5سالگی شروع کرده نمیدونم تا کی از دستش راحت میشه
Romania
میدونین مشکل از کجاس؟
مشکل اونجاست که وقتی بزرگتر بشیو بفهمی ک این مشکلو داری دیوونه میشی..چون محدودت میکنن چون همه چیزتو ازت میگیرن....همه انرزیت میره............نمیدونم چرامن
Hanie
من از ريتالين برا امتحانم استفاده ميكنم گاهي زير زباني و گاهي استنشاقي. كه الان مصرف طولاني داشتم باعث پرش پلكم شده بعد از امتحان عيبي نداره ناگهاني قطع كنم؟
ارش
من چهار ساله موقع امتحانا مصرف میکنم تازه الان اتفاقی این مطالبو دیدم الان نگرانم باید چیکار کنم . اخه دکتر برام نوشته بود
مریم سادات
با سلام و احترام
از مطالب خوب شما تشکر می کنم
سوال داشتم:
آیا کودکی که با مداخلات بازی درمانی تحرکات اضافی اش کم شده است و آرامش نسبی دارد می تواند ریتالین عصر خود را حذف کند؟ آیا حذف آن منجر به توهم، بی خوابی و یا شب ادراری می شود یا نه؟
اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم
فرشتع
Iran, Islamic Republic of
سلام من کنکوری هستم و دکتر برام تو روز هایی که درسم مهمه نصف قرص تجویز کردن، من خودمم هم میخوام فقط هفته ای 1یا2 بار مصرف کنم آیا باز هم برام خطر ناکه؟ممنون میشم زود جواب بدید،
مونااا
Romania
پیش چه دکتری رفتید که اینو واستون تجویز کرد؟
علی
Iran, Islamic Republic of
واقعا متاسفم که همچنین تجویزی براتو داشتن
تینا
Iran, Islamic Republic of
برا منم تجویز کرده ولی خیلی تاثر نداره چون نیمه عمرش ۴ ساعته
سحر
Iran, Islamic Republic of
چی بگم بچه ننم بیش فعاله والا ترسید از عوارض این قرصا خوب اگه ندمن که بده پس چکار کتم
مهدی
Iran, Islamic Republic of
سلام پسر7 ساله دارم تمرکز نداره.قرص ریتاین. می خوره. چکار کنم نخوره
لا با
Germany
چرا ميخواين نخره بخدا الكي دارن ميترسونن تون از ريتالين من الا ٧ ساله مصرف ميكنم
اگه نكنم نمي تونم نمي كشم
ولي به محظ اينكه ميخورم زندگيم عوض ميشه دانش اموزم بدون اينكه درس بخونم وقتي ميخورم ميتونم گوش بدم
بهترين نمره ها رو بگيرم
Iran, Islamic Republic of
تو ریتالین حدود ۳۵ درصد شیشه داره که باعث بی خوابی میشه و حدودا ۳۰درصد فسفر داره که باعث میشه تمرکزت بره بالا ترکیب شیشه و فسفر باعث از بین رفتن مغز به مرور زمان و لرزش های طولانی زمان خواب میشه
شهریار
United States
وقتی تخصصی تو این زمینه نداری که معلومه نداری چرتو پرت نگی نمیگن طرف لاله
دکتر جی
Iran, Islamic Republic of
دوستان عزیز لطفا انقدر نگران مصرف نباشید.
اگر دکتر تجویز کرده روند درمان رو ادامه بدین و مطمئن باشید مشکلی پیش نمیاد... اثرات بالا فقط در دوزاژ های بالای 50 ظاهر میشن. کودکانی که پیش فعالی دارند باید تا یه سنی این دارو رو مصرف کنند و بعد از 18 و 19 سالگی کم کم علائم بیماری بهبود پیدا میکنه و دکتر خودش برنامه قطع دارو میده بهتون. پس دارو رو به یکبار قطع نکنید چون مشکل ساز خواهد بود. راستی دوستان برای امتحان مصرف نکنید چون دیگه بدون اون نمیتونین مطالعه داشتبه باشین.
حسین
Germany
حاجی از کجا گیر میاری بگو ما هم میخوایم
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
من 6سال ازقرص ریتالین استفاذه می کنم
دکتر سلیمی
Iran, Islamic Republic of
باسلام ریتالین اولا از هر جایی تهیه نکنید چون تقلبیش فراون شده بعد هر داروخونه ای نداره کسی اگر نسخه داشت و دنبالش بود
saman
Iran, Islamic Republic of
arze salam aghaye doctor az koja tashkhis bedim asl ya taghalobisho merci
Fd
Iran, Islamic Republic of
سلام من 17 سالمه و 1 ماهی میشه دکتر اعصاب و روان با مشورت و همکاری یه روانشناس تشخیص دادن من ADHD دارم و ریتالین تجویز کرده روزی سه بار هر بار یه قرص یعنی روزی 3 قرص.میخواستم بدونم روزی 3 تا بد نیست؟!
راستی آزمایشی هست که بطور قطعی و پزشکی اثبات کنه ADHD دارم؟ اخه دکتر و روانشناس با حرف و سوال و سوابق تحصیلی فهمیدن ولی میخوام 100% مطمئن شم آزمایشی هست که باید بدم؟!
علی
Iran, Islamic Republic of
سلام خیلی راخت میشه ازدست این دارو راحت شد اگه دوستان از عوارض این دارو با خبر بودن استفاده نمی کردن با داروهای گیاهی وروانکاوی میشه جلوی وابستگی به این دارو را گرفت ارادتمند غلام بور روانکاو وروانشناتس بالینی
سامان
Germany
salam adrese matabetono lotf mikonid
علی
Iran, Islamic Republic of
بله دوست عزیز از طریق تست میشه متوجه شد ارادتمند غلامبور روانکاو وروانشناس بالینی
someone
Iran, Islamic Republic of
عزیزی که فکر میکنی adhd داری، ببین سر کلاس درس یا موقع حرف زدن با دیگران میتونی حواستو جمع کنی یا نه.
Romania
من برای افسردگی مصرف می کنم و نتیجه عالی داده. البته تمام قرص های ضد افسردگی را دکتر برام تجویز کرده ssri, سه حلقهای. حتی شوک الکتریکی هم دادم ولی جواب نداد. و دکتر روانپزشک برام تجویز کرد و زندگیم واقعا عوض شد و کاملا راضیم. بخورید ولی هفته ای دو روز فاصله بدید تا وابسته نشید.
محمد
اولش همه چی خوب بود، انرژی بهم داده،اعتمادبنفس،تمرکز،فکرخلاق ...تا اینکه بهش بدنم عادت کرد 4تاقرص شد8تا 16تا22تا تعجب نکنید وقتی بدن بهش عادت کرد20تا قرص رو راحت تحمل میکنه، تا ترم 7خوب رفتم جلو ،اما افسردگی بعدبینی بعد این دارو توانم رو ازم گرفت، 1بارخودکشی کردم و ترم 8انصراف دادم ،الانم فقط زمانه که داره میگذره.......
Iran, Islamic Republic of
دیگه انقدم فیلم هندیش نکن! :)
شاید بد باشه!
هرچیزی زیادش بده!
احمد
United States
نه حاجی فیلم هندی نیست من دو سه سال خوردم سر کنکور و اینا
الان که دارم مینویسم افسردگی بعد از ترک دارم ولی سینوسیه الان حالم خوبه ولی پنج شیش بار به خودکشی فکر کردم
هانیه
Iran, Islamic Republic of
سلام
من اصلا تمرکز ندارم؛خوابمم زیاده؛گرفته هستم ؛فشارم پایینه همیشه؛ خستگی مزمن دارم؛بی حوصلم؛قرص تیرویید میخورم.
آیامیتونم ریتالین بخورم؟خانم ۳۲ساله هستم.
نادی
Iran, Islamic Republic of
سلام شما باید از لحاظ کمخونی و ویتامین دی چک خون بدین
هانیه
Iran, Islamic Republic of
من تمرکز افکارندارم، و وسط حرفام ،یاحرفمو گم میکنم،یاکلمه موردنظرم یادم نمیاد؛آیا ریتالین بدردم میخوره؟
سروش
Iran, Islamic Republic of
قرص ماتوراید mg 18 یه بار در روز خوبه برات ولی قبلش با دکتر اعصاب و روان مشورت کن
fatemeh
Iran, Islamic Republic of
سلام.پسر من 6سالشه روانپزشک تشخیص داده بیش فعالی کم توجهی داره ولی زیاد نیست .2هفته ریسپریدون مصرف کرده که همش خواب بودالان چند روزه ریتالین اونم یک هشتم قرص رو مصرف میکنه.دکترش گفته ریتالین رو هروقت دوست داشتی میتونی ترک کنی.ولی ریسپریدون رو نه؟میخوام بپرسم آیا راهی هست که بدون مصرف این داروههامشکل رو حل کرد؟اصلا چه جوری میشه دارو رو ازش بگیرم؟
Iman
Iran, Islamic Republic of
مشکلات شما هیچ ارتباطی به ریتالین نداره .اگه موقع درس خوندن تمرکز ندارید بله بدرتون میخوره
كوروش
Iran, Islamic Republic of
من ٣ ماه به ريتالين وابسته بودم استنشاقى وقتى اثرات منفى خيلى ناجور بهم داد تركش كردم به نظر من تركش از هروئين حتى بدتره با اينكه در رده كوكايين نميرسه وسوسه هم داره پيشنهاد ميكنم دوستان اگر مصرف هم ميكنيد هرگز ريتالين رو اسنيف (از طريق بينى) نكنيد چون هم اثرات بدى داره هم از لحاظ روانى اعتياد شديد مياره ..
امید نوید
Spain
سلام
من 27 سالم هست و به علت بیماری نیستاگوس (لرزش چشم) شکل عدم تمرکز و کارایی لازم و همچنین خواب زودرس در میان کارهاب روزممره خودمم داشتم
الان نزدیک به 3 ماه هست که یک دوم یعنی 5 میلی گرم از 10 میلی گرم این قرص رو صرف میکنم، و بهبود رضایت بخشی رو در طی روز داشتم
الان حدود 3 روزه که بعد از مصرف سرگیجه (احساس خواب و سردرد ) رو به دت یک رب الا 20 دقیقه دارم
خواستم بدون مشکل از کجاست ؟ نکنه مغزم دیگه جواب نمیده ؟
من دوست ندارم که دوباره به حالت های قبل برگردم
ایا قرصم رو باید عوض کنم ؟
ایا مغزم جواب نمیده ؟
ایا قرصه تغلبی بوده ؟ البته من اینو از شخص خاصی میگیرم و اشنا هست و از هر کسی دیگه ای نمیگیرم، و همچنین مزه قرص رو هم به خوبی میشناسم
نمیدونم پس اشکال از کجاست ؟ :(
لطفا شماره دکتر یا شخص متخصص هم اگر دارید به من بدبد.
حامد
Germany
عاغا من خودم الان اکسترنم تو علوم پزشکی تبریز بگوو خوب تو این 4.5 سال اخیر نزدیک 2000 عدد ریتالین و 1000 تا ترامادول ب بدن این حقیر وارد گشته بود ک با عنایات الاهی پااک پاکم الان ولی بعضا فلش بک داریم و استرس در حد مرگ و پانیک و توهم مـل اسید و خلاصه مختون رو رد نکنین ممت آدددم درس بخونین ایشالا بیاین همکار شیم.
Iman
Iran, Islamic Republic of
سرگیجه و سردرد و خشکی دهان از جمله حالتایی که بعد از مصرف پیش میاد
Russian Federation
دمت گرم خيلي مردي 😂
Iran, Islamic Republic of
آقای همکار هم دانشگاهی منم ایشالا این ترم تموم شه ترک میکنم😄😄
United States
خاک تو سرت با پزشکی خوندنت که با زور دارو پزشک شدی
والا مااام پزشکی خوندیم ولی نشستیم تلاش کردیم
محسن
Iran, Islamic Republic of
خوب بود
هدیه
Iran, Islamic Republic of
با سلام.من حدود یک ماهه که ریتالین مصرف میکنم،به خاطر مشکل تمرکزم.،سه چهار روز پیش موقع درس خوندن احساس کردم که صدای اذان همش تو گوشم تکرار میشه،اون موقع این صدا خیلی اذیتم نمیکرد با اینکه حالت بدی بود ولی فکر میکردم که بعد از چند ساعت خوب شه،ولی الان سه چهار روزه که صبحا تا چشمو باز میکنم اون صدارو میشنوم،به نظرم اصلا صدایی وجودنداره و انگار یه صدای ذهنیه که ذهنم صدارو هی تکرار میکنه،هر وقت که مشغول کاری هستم و اصلا حواسم بهش نیست چیزی حس نمیکنم،اما به محض اینکه روش حساس میشم واقعا دیوونم میکنه،لطفا راهنماییم کنید،میتونه عوارض این قرص باشه?اگه هست میتونم خودم قطعش کنم یا حتما بای زیر نظر دکتر قطع بشه? 
هدیه
Iran, Islamic Republic of
نظرات کجا ثبت میشن?لطفا یه نفر بگه
محمد جواد
Germany
سوال داستم میشه واسه کنکور یه مدت استفاده کرد
سروش
United States
نه برو ورزش کن خواهش میکنم
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
مطمئن باشید وقتی که دکتر این دارو رو تجویز میکنه، میدونه که سودش برای شما بیشتر از ضرره، پس دیگه به نظرات غیر تخصصی دیگران( مثلا من خوردم خوب نبود.... میگن از هروئین هم بدتره و .....) توجه نکنید، مطمئنا اگه شما یه مقاله در موردش خوندین، دکتر ها سال ها در مورد این جور چیزا درس خوندن!
علی
United States
سلام‌دوستان.باید خدمتون عرض کنم ریسپیریدون مکمل ریتارین است چرا که ریتارین اشتها را کم میکند وپزشک برای جبران ان ریسپیریدون تجویز میکند تاجبران شود.باید بگم ماچندساله به فرزندمون میدیم وشکر خدا خیلی خوب شده وباید تا سن ۱۲سالگی مصرف کنه.اینم بگم که‌من تحقیقات زیادی در مورد مصرف این دارو‌کردم و فقط برای بچه‌ها خوبه وجای هیچ نگرانی نیست چراکه عدم‌مصرف ان میتونه ضررهای جبران ناپذیری رو بر زندگی فرزندمون داشته باشه.اگه میخای وضعیت فرزند منو بدونید باید بگم از زنگ اول کلاس پشت در بود تا زنگ اخر .هرکجا مدرسه میرفت بعد از یک هفته پرونده زیر بغل اخراج میشد ولی الان شکر خدا دانش اموز مرتب ومنظمی شده ومصرف ان برای کودکان بیش فعال جای هیچ نگرانی نیست (حتما با تجویز پزشک متخصص)پایدار باشید .علی از قم
بهزاد
Romania
باسلام فرزند من اکنون سال اخردبیرستان است یکسال است دکتر اعصاب و روان این دارو را برایش تجویز نموده هفته های اول خوب بود حسابی جو گیر شده بود و درس می خوند اما 3 ماه است دوباره بی خیال شده تازه عصبی و بد خلق هم شده فقط ناراحتی من ونگرانی من از اینده چند برابر شده است .
کیمیا
Iran, Islamic Republic of
سلام. منم کنکوری ام.دکتر برای جبران عقب افتادگی درسیم روزی دو بار ریتالین مصرف کرده.
مریم
Iran, Islamic Republic of
من هم موافقم من خودم از هفت سالگی میخوردم ولی بعدا دکتر بجاش رسپریدون داد توصیه میکنم بعدا از یه مدت که استارت زدین به پزشک بگین و دوزش رو بیارین پایین و بجاش رس بخورین الان ۱۲سالمه ولی واقعا چون همش قطع میکنم و وصل میکنم بد تر میشم اگر همراه رس تریفن نخورید بدنتون میشه عین سنگ منم بخاطر همین هم تری و رسو باهم میخورم و تکواندو کار میکنم
mona
Iran, Islamic Republic of
دوستان من از11سالگی مصرف کردم دکتر تجویز کرد اگر زیر نظردکتر باشین مشکلی پیش نمیاد ولی به دلایلی یهو قطع کردم خودم و هیچ مشکلی واسم پیش نیومد الان1ساله قطع کردمش دیگه از همه لحاظم اوکیه اوکیم.واسه درس خوندم که قبلش میخوردم کمکم میکرد ولی ضربان قلبمو بالاا میبرد.ولی نگران عوارضش نباشین.با دکتر مشورت کنین
سارا
Iran, Islamic Republic of
سلام عذرمیخام بنده ی دختر۶ساله دارم ک ب مدت زمان طولانی داره قرص ریتالین رو مصرف میکنه روزی
دوتا قرص ریتالین و دوتا ریسپریدون مصرف میکنه اما این بچه بهترنشده هیییچ بدتر وبیش فعالترشده.بنده نگرانم چون مدتیه مدام درد معده داره .بنده میترسم ک خدای نکرده دخترم رو ازدست بدم لطفا در اولین فرصت ج بنده رو بدید.لطف میکنیدچون دکترش تاالان نتونسته کاری براش انجام بده
راضیه
Iran, Islamic Republic of
من واقعا نمیفهمم چرا اینقدر ترسناکش میکنین من دوساله دارم میخورم هیچ مشکلی هم ندارم. درسته بدون تجویز پزشک اصلا نباید مصرف بشه که خدا را شکر الان فقط متخصصایی مثل مغز و اعصاب و اعصاب و روان میتونن تجویز کنن .و فکر نمیکنم بی دلیل تجویز کنن
ب
Iran, Islamic Republic of
من در طول امتحانات مصرف میکنم و هیچ مشکلی پیش نمیاد
زیادی ترسناکش کردید
A.F
Iran, Islamic Republic of
برادر بدن تا بدن فرق معامله است . من هم رفیقی داشتم که پزشکی می خوند سر جلسه به خاطر استنشاق دو خط ریتالین به رحمت خدا رفت . کسی که مشکل قلبی یا فشار خون داشته باشه ریتالین واسش مثل شوک الیکتریکیه .
مريم
Iran, Islamic Republic of
اگر ريتالين بدون تجويز پزشك و به صورت كاملا خودسرانه براي درمان استرس و اختلالات عصبي صورت بگيره چه تاثيري داره؟ خيلي خطرناكه؟ و زمينه ساز استفاده از مواد مخدر سنگين تري نظير هرويين يا كوكايين ميشه؟
همچنين اين كه طريقه دست يابي به صورت سفارشي و به نوعي زير زميني باشه. لطفا جواب منو بديد...
مهدی
Iran, Islamic Republic of

اونقدا هم ترسناک نیست
بنظرم بجای رسپیدون برا جبران اشتها بهتره از THC استفاده کنید مفرح هم هست
فاطمه حسینی
Iran, Islamic Republic of
لطفا شما که روانشناس هستید و از پزشکی و دارو چیزی سرتان نمیشود در مورد بیماری ها وداروها اظهار نظر نکنید
سپهر
Iran, Islamic Republic of
من خیلی از این دارو استفاده کردم خیلی برای امتحان های نهایی سال سوم روزی ۴ تا ۱۰mg خوردم(البته در طول روز)بعد یه مرتبه ولش کردم.بعدش به شدت داغون شدم(افسردگی) یک ماه بعد بهتر شدم فقط خواستم بگم داروی خوبیه اگه کم مصرف شه ترکشم اصلا سخت نبود فقط یکم افسرده میشین.
شهرزاد
Iran, Islamic Republic of
سلام.خسته نباشید.من تحت نظر دکتر قرص اسنترا و دپاکین میخورم
برای امتحاناتم چند وقتی هست ریتالین مصرف میکنم.میخواستم بدونم ایا برام تداخل دارویی ایجاد میکنه یا نه؟
تشکر
Iman
Iran, Islamic Republic of
این عوارضی که شما نوشتی عوارض مصرف طولانی مدته مثلا ۲.۳ سال پیوسته مصرف کردن.و اینکه میگن اعتیاد میاره بستگی به دید طرف نسبت به قرصه.
ترنم
Iran, Islamic Republic of
سلام خسته نباشید من به شدت حافظم ضعیفه مصرف ریتالین برای من ضرر نداره؟
sahar
Romania
داره شدیدا
مریم
Romania
سلام من یه آزمون سرنوشت ساز دارم که احتیاج زیاد به دقت و تمرکز داره، میخوام برای اولین و آخرین بار این قرص و مصرف کنم، چه مقدار و چند ساعت قبل آزمون باید بخورم که هم اثر کنه هم اون عوارض احتمالی مثل سرگیجه و تهوع رو نداشته باشم؟
لالا
Germany
عوارض داره مخصوصا براي كساني كه استفاده نكردن بدنشون نياز نداره مثل مواد مخدر اگه خيلي لازم بخورين
از يك هشتم قرص استفاده كنيد
تقلبي هاش زياد دكتري پيدا كنيد براتون بنويسه يه مكانايي هست دولتي فقط از اونا تهيه كنيد
بيشتر نصف قورصم نخورين
چون بدنتون نياز داره همون نصف كار خودشو ميكنه
فقط اروم اروم مقدار قرص زياد كنيد كه كارتون به بيمارستان ميكشه اگه روز اول يكي بخورين
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
تا جایی که امکان داره بهتره با کمترین دوز ،دارو های روان پزشکی را مصرف کنیم.و این فکر را دور بیاندازیم که با افزایش داروها،مشکل روانی ما زودتر و بهتر درمان میشه.بیشتر سعی کنیم با بیماریمان کنار بیائیم و قبولش کنیم.اینها تجربه ی 21 سال زندگی من با بیماری افسردگی ماژور است.
سعید
Iran, Islamic Republic of
اخرریتالین برای بچمخطر داره یا نه
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
من افسردگی اساسی یا همان افسردگی ماژور دارم.بمدت 19 سال.تنها دارویی که افسردگی ام را ازبین برد،همین ریتالین بود.روزی 15 میلی گرم،یعنی یک و نصفی قرص میخورم،البته با تجویز روانپزشک.هیچ اهمیتی برایم ندارد که اعتیاد آوره یا نه،چون با مصرفش به زندگی برگشتم.
tina
Iran, Islamic Republic of
سلام من چن وقت پیش تعدادزیادیشو خوردم و تاامروز اصلا نخورده بودم.امروز برای اینکه درسمو راحتتر بخونم یدونه انداختم.10ساعت پیش خوردمش وهمچنان تپش قلب وسردر شدید دارم میترسم اتفاقی بیوفته .شمااینجوری نمیشید؟؟؟
يه دوست
Iran, Islamic Republic of
سلام. واقعا هر كسي خودشو دوست داره ريتالين تحت هيچ شرايطي استفاده نكنه. من عوارضش رو از نزديك ديدم. مغز رو پوك ميكنه. بشدت توهم زاست و خلاصه نابودتون ميكنه. سلامتي رو كه امروز داريد بايد بابت دوباره داشتنش ماه ها درمان بشيد. تازه معلوم نيست بشيد همون ادم اول.
Iran, Islamic Republic of
داداش تو شیشه کشیدی ن ریتالین :/
Iran, Islamic Republic of
توروخدا هيچوقت مصرف نكنيد اين لعنتيو،من بخاطر ازمون وكالتم خوردم و هنوز عوارضو دارم،هنوز حساسيتاي پوستيم برطرف نشده و حالت عصبي و پرخاشگرمو دارم و خيلي مشكلات ديگه.
Iran, Islamic Republic of
من تاریخ انقضاقرص ریتالین پسرم دو روزه تموم شده نمیشه دیگه بهش بدم بخوره؟
Kiaaaan
Iran, Islamic Republic of
من یه مدتیه استفاده میکنم‌ هر دفعه تو یه شب تا صبح ۳ تا قرص ۱۰ مگ اسنیف میکنم‌ اولاش خوب بود ولی الان چند دفعه ی قبل حالمو بد میکرد که هر دفعه بد تر میشد تا دیشب که استفاده کردمو از ساعت ۶ صبح تو دستشویی افتاده بودمو بالا میاوردم تا ۱۲ ظهر که به زوره امپولو سرم‌ الان یکم‌ بهتر شدم
شدیدا اعتیاد روانی داره ولی همین حال خرابی الان دلیلی میشه که بزارمش کنار . واقعا خودسرانه مصرف نکنید یا اگه مصرف میکنید اسنیف (استنشاق) نکنید چون خیلی بد تره هم اعتیادش بیشتر میشه هم عوارض بیشتر و حتی راهی باز میکنه برای کوکایین اگه بچه مایه باشید.
پارسا
Iran, Islamic Republic of
من یک سال اسنیف می‌کردم، حس فوق العاده ای میداد، اما بعد یه مدت کاری کرد که با هر بار اسنیف فکر می کردم قراره بمیرم تا اینکه پانیک گرفتم و الان حتی قهوه هم نمی تونم بخورم، بدون تجویز به هیچ عنوان سمتش نرید
فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!