دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - 29 May 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ / ۲۱:۲۲
کد مطلب: 21988
۶
۸

وقتي با پسرم صحبت مي کنم پرخاش مي کند، شما بگوييد چه کنم؟

وقتي با پسرم صحبت مي کنم پرخاش مي کند، شما بگوييد چه کنم؟
* پسرم ۱۶ ساله و سال دوم دبيرستان رشته رياضي است مدت زيادي است که مدام با گوشي تلفن همراهش سرگرم است. شب ها بيدار است و روزها کم مي خوابد، کمتر درس مي خواند، غذا کم مي خورد و وقتي با او صحبت مي کنم پرخاش مي کند، شما بگوييد چه کنم؟

* پسرم ۱۵ ساله و تک فرزند است. درس نمي خواند، فقط بهانه مي گيرد چرا من مثل ديگران خيلي چيزها را ندارم، به حرف نمي کند، تا بعدازظهر هم در خانه تنهاست. نگرانش هستم چه کار کنم.

 

سيمين قرباني/ کارشناس ارشد مشاوره خانواده:

سلام والدين عزيز: در پاسخ به تعدادي از سوالات شما درباره دوران نوجواني و مشکلاتي که عنوان کرديد از قبيل تمايل به تنها بودن، کم غذايي، مقايسه خود با ديگران و ... شما را به خواندن ادامه مطلب دعوت مي کنم.

 

اين ۱۲ ويژگي  دوره نوجواني را بشناسيد

تيزفهمي: مي توانيد در حل مسائل خانوادگي از ايده هاي نوجوانان استفاده کنيد و در يک جلسه صميمانه به تقويت اين ايده ها بپردازيد با اين کار هم نوجوان شما احساس اهميت مي کند و هم شما با ايده هاي نو آشنا مي شويد.

استقلال طلبي: نوجوان شما شايد در بيشتر موارد با افکار شما موافق نباشد و حتي آن ها را خشک و از مد افتاده بداند. براي قرار گرفتن نوجوانتان در مسير تعادل طوري رفتار کنيد که او احساس وابستگي کمتري به شما کند. از امر و نهي هم خودداري کنيد چرا که نوجوان از اين که به طور مستقيم راهنمايي شود احساس ناخوشايندي دارد.

نياز به آرامش: آرامش نوجوان شما ارتباط مستقيمي به رابطه والدين با يکديگر دارد. وقتي رابطه شما با همسرتان بر پايه تفاهم بنا شود و ثبات عاطفي داشته باشد، نوجوان احساس آرامش بيشتري خواهد کرد. به علاوه مي تواند با اطمينان بالاتري به والدين خود تکيه کند.

عزت نفس: عزت نفس مجموعه اي از عقايد و احساساتي است که هر فرد درباره خود دارد. احساس شايستگي و احساس دوست داشتن در نوجوان حائز اهميت است؛ مانند زرهي که او را در مقابل سختي ها حفظ مي کند. به نوجوانتان روحيه و اميد بدهيد. برايش ديدگاه روشني از آينده را تصوير کنيد و ميزان اثربخشي تصميمات کنوني وي را در به ثمر رسيدن آن گوشزد کنيد.

آينده نگري: زمينه را براي کشف علايق و استعدادهاي نوجوانتان فراهم کنيد. براي اين منظور با هم به جمع آوري اطلاعات در زمينه هاي پيشنهادي او بپردازيد. همراهي شما با نوجوان در اين مسير بايد آهسته و مستمر باشد. بگذاريد نوجوان ابتکار عمل را به دست گيرد. به اين گونه، شما حس کنجکاوي و استقلال طلبي او را نيز در نظر گرفته ايد.

جايگاه دين و معنويت: علاقه به معنويت در سرشت تمامي انسان ها به طور فطري وجود دارد. نوجواني يکي از دوره هايي است که احساس به شناخت مبدا و منشاء هستي در فرد آشکارا بروز مي کند. تلاش براي يافتن پاسخ هاي اعتقادي از اين دوره آغاز مي شود. تامين منابع اطلاعاتي مناسب و معتبر بدون القاي افکار خاص از وظايف والدين است.

علاقه به دوستان: نوجوان شما در اين دوران به داشتن يک دوست براي گفتن درددل ها و آن چه در سرش مي گذرد نياز شديدي دارد. هرچند خانواده يکي از بهترين منابعي است که نوجوان بايد به آن رجوع کند اما ترجيح نوجوان شما در وهله اول دوستانش است. چرا که در گروه همسالانش بهتر درک مي شود و مورد پذيرش قرار مي گيرد. براي اين که بتوانيد در اين باره نيز به طور موفقيت آميزي عمل کنيد با فرزندتان در موقعيت هاي مناسب راجع به کساني که با آنان در ارتباط است صحبت کنيد، از او بخواهيد از نقاط قوت و ضعف آن ها برايتان بگويد و همچنين درباره روش هاي انتخاب دوست خوب و اهميت همنشين و همراه با او به بحث بپردازيد.

روحيه اي لطيف و دلي پاک: يکي از بهترين ويژگي هاي نوجوان شما در اين سن سادگي، صداقت و پاکي است. همين ويژگي است که نوجوان را به انساني دوست داشتني و آماده رشد تبديل مي کند. ارزش قائل شدن براي نوجوان اولين گام براي حفظ اين خصلت والا خواهد بود. به او يادآور شويد که شما از اين که او هنوز به ناپاکي هاي دنياي بيرون آغشته نشده است به او افتخار مي کنيد.

شخصيت منحصر به فرد: نوجواني دوره کسب هويت و شناخت خويش است. احساسات نوجوان شما به علت تغييرات هورموني دائم در حال تغيير است. گاهي خود را از همه برتر مي داند و گاهي از خودش متنفر خواهد بود. نوجوان شما براي اين که بتواند در جامعه خودي نشان دهد دست به انتخاب الگو مي زند از خوانندگان و بازيگران گرفته تا فوتباليست ها و ... همه در فهرست الگوهاي فرزندتان قرار خواهند گرفت. ضمن پذيرش اين موضوع سعي کنيد دو مورد را صميمانه به نوجوانتان آموزش دهيد:

الف: الگوي انتخابي اش داراي فضيلت هاي اخلاقي برجسته باشد.

ب: هر انساني با استعدادها و ويژگي هاي منحصر به فردي به دنيا مي آيد. همچنين محيط رشد و موارد بسياري در شکوفاشدن افراد دخيل است. پس ممکن است با وجود داشتن شباهت هاي زياد به يک فرد خاص، نتوان به جايگاهي مشابه وي دست يافت.

شيک پوش و شيک پسند: نوجوان شما دوست دارد زماني که در اجتماع حضور مي يابد داراي ظاهري زيبا و چه بسا چشمگير باشد. ضمن اين که به او يادآور مي شويد که اين موضوع را درک مي کنيد برايش از اصول حضور در اماکن عمومي و خصوصي و تفاوت اين دو بگوييد. درباره اين که در چه موقعيت هايي مي تواند با چه پوششي حضور يابد حرف بزنيد. هيچ چيز بهتر از ايجاد صميميت در خصوصي ترين و شخصي ترين خصوصيات نوجوان از طرف شما به او حس خوشايند نمي دهد.

دنياي دورنگ: انسان ها در دنياي نوجوانان سياه و سفيدند! نوجوان شما هر چند داراي قدرت شناخت و پذيرش بالايي باشد اما در موارد خاص اطرافيان خود را براساس آن چه با آن در موقعيت هاي حساس روبه رو شده، دسته بندي خواهد کرد. به نوجوان خود کمک کنيد از زواياي مختلف به امور نگاه کند. مثلا اگر پدرش عبوس به نظر مي رسد از مهرباني هاي پدر با او صحبت کنيد و خاطره اي که اين امر را تاييد مي کند برايش تعريف کنيد. حقيقت تنها آن چه ما مي بينيم نيست.

افکار شاعرانه: فرزند نوجوان شما با وجود ذهن پيچيده اش به دنبال اتفاقات روزمره و ساده اي است که از کودکي برايش به يادگار مانده است. براي اين که با نوجوانتان وارد مکالمه اي دوستانه شويد نياز نيست به دنبال ادبياتي مخصوص بگرديد همين که نوجوان احساس کند آنچه به او مي گوييد از همين ديروز و امروز آمده است مي تواند دلچسب باشد. البته به ياد داشته باشيد نوجوان شما به ندرت به زبان خواهد آورد که از صحبت هايتان به چه چيزهايي پي برده است. نگاه تيزبين شما بايد اين يادگيري را تشخيص دهد.

 

اين موارد را به خاطر بسپاريد

وظيفه شما به عنوان تاثيرگذارترين فرد در زندگي نوجوانتان اين است که با صبر و شکيبايي و پيگيري مداوم مشکلات، از نگراني هاي نوجوان بکاهيد. داشتن کنترل دقيق (نه محدودکننده) بر فعاليت هاي نوجوان و ايجاد پيوند عاطفي با وي از گام هاي اوليه محسوب مي شود.

ارزش قائل شدن براي حريم شخصي نوجوان نيز از ديگر اموري است که در اين باره بايد به آن توجه کرد. در نظر داشته باشيد هدف شما از گفت وگو با نوجوان صرفا گفت و گويي صميمانه باشد، هر زمان صحبت هاي شما رنگ و بويي از تعيين خط مشي بگيرد، بازنده شما خواهيد بود. علاوه بر اين اگر بکوشيد اين فعاليت ها را از نوجوانتان بگيريد و او را به دوران کودکي بازگردانيد، باعث ايجاد مشکلات حادتر و پيچيده تري براي او در آينده خواهيد شد.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

afsaneh
Iran, Islamic Republic of
پسر من هم شرایط شما را دارد با این تفاوت که میخواهد در این مقطع تحصیلی ترک تحصیل کند ،شما بگویید من چه کنم؟
پسرم اصلا به درس علاقه ندارد،رشته تحصیلی اش ریاضیست
Iran, Islamic Republic of
پسر من هم میخواهد در مقطع یازدهم ترک تحصیل کند کلی صحبت میکنم فایده ندارد ..میگه درس فایده ای نداره الان فقط بیزینس مجازی جواب میده ...نمیدونم چیکار کنم خیلی هم نمیشه باهاش مشاجره کرد ...حرمت ها برداشته میشه
Iran, Islamic Republic of
منم مثل شما
مهناز
Iran, Islamic Republic of
عالی بود
کورش
Iran, Islamic Republic of
درس خوندن
لیلا
Germany
سلام پسرم هیچ علاقه ای به درس ندارد چکار میتونم بکنم
Iran, Islamic Republic of
سلام پسرم نسبت به منِ مادر و پدر و جامعه و مدرسه بی اعتماد شده است درس نمی خواند و بی انگیزه شده
و پول دوست شده است رشته تجربی و تا سال یازدهم شاگرد زرنگ بوده و در سال تحصیلی ۱۲ به هیچ عنوان درس نمی خواند تحت مشاوره رفتاری فعلا نتیجه نگرفتم مساوره گفت شبا گریه می کند دوست دخترش ترکش کرده و منزوی شده و فکر می کند که پدر ومادر درس را بیشتر فرزند دوست دارن در صورتی که چون پسر هست مادر تلاش می کند که فرزند راه درست انتخاب کنند و سربازی بر حسب اجبار پیش رو هست
Iran, Islamic Republic of
راهکار برای اهمیت و الویت دو برادر ۱۸ و ۱۶ساله می خواستم که اولویت اول قبل دوست و رفیق باشند و به یکدیگر بها بدهند و گفته دوستان نسبت به فاصله انداختن بین دو برادر تاثیر نداشته باشد
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
افراد افسرده با ریسک ابتلا به ۲۹ بیماری دیگر روبرو هستند
خدايا،ميشه چند لحظه وقتتو بگيرم! اين دفعه چيزي ازت نمي خوام! فقط مي خوام  خيلي ساده بگم: ممنون براي همه چيز...