چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - 5 Oct 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ / ۱۳:۴۴
کد مطلب: 22146
۱

شناخت نوجوانان

شناخت نوجوانان
نوجواني يكي از حسّاس‌ترين دوران زندگي به‌حساب مي‌آيد زيرا عوامل مختلف زيستي، رواني و اجتماعي در بروز دوره‌ي نوجواني دخالت دارند. نوجواني دوره‌اي است حدّ فاصل ميان كودكي و بزرگسالي كه حدود و هم‌چنين طول مدّت آن چندان مشخّص نيست و بسته به افراد و جوامع گوناگون متغيّر است و مي‌توان گفت دوره‌ي نوجواني تقريباً از 12 تا 18 سالگي و نهايتاً 21 سالگي به درازا مي‌كشد. اغلب روان‌شناسان سن نوجواني را 12 تا 18 سالگي ذكر كرده‌اند. گرچه هر سنّي مسايل خاص خودش را دارد با اين حال مسايل نوجوانان اغلب براي پسران و دختران به‌گونه‌اي است كه آن‌ها به سختي از عهده‌ي حل‌شان برمي‌آيند.
دو دليل براي اين مسئله وجود دارد. اوّل اين‌كه در سرتاسر دوره‌ي كودكي مسايل آن‌ها بالاخره توسّط والدين و معلمان حل مي‌شود درحالي كه بسياري از نوجوانان به دليل بي‌تجربگي به تنهايي از عهده‌ي حل مسائل‌شان برنمي‌آيند. دوم اين‌كه نوجوانان دوست دارند، احساس كنند كه افرادي مستقل و آزاد هستند.

آن‌ها درخواست ارايه‌ي راهي را دارند كه خودشان بتوانند از عهده‌ي حل مسايل برآيند و كوشش‌هايي را كه از جانب والدين و معلّمان براي كمك به آن‌ها ارايه مي‌شود نمي‌پذيرند. تغييرات دوره‌ي نوجواني، فرد را در معرض آسيب‌هاي مختلف قرار مي‌دهد.

ضريب آسيب‌پذيري انسان از مسايل عاطفي و اجتماعي و راه يافتن او به سمت انحرافاتي مانند اعتياد، بزهكاري و فحشا در سنين نوجواني بسيار بالاست. اگر بخواهيم فردي را از نظر اين‌گونه آسيب‌ها مورد مراقبت قرار دهيم، بدون شك دوره‌ي نوجواني يكي از مهم‌ترين مراحلي است كه چنين كاري بايد در آن انجام پذيرد.

متأسّفانه اكثر كتاب‌هايي كه در مورد نوجوانان در كشور منتشر شده است راهكارهاي عملي براي برخورد با مشكلات نوجوانان را به خانواده‌ها نشان نمي‌دهند يا بعضي توصيه‌هاي آن‌ها با فرهنگ ما هم‌خواني ندارد و بيش‌تر اين آثار به بحث‌هاي تئوري پرداخته‌اند.

با توجّه به اين كه سال‌ها با مسايل و مشكلات نوجوانان سر و كار دارم سعي كردم مجموعه‌اي را تأليف كنم كه مورد نياز خانواده‌ها است و به آن‌ها شناخت و راهكارهاي عملي براي برخورد با بعضي مشكلات رايج نوجوانان را ارايه مي‌دهد.

ناشر: انتشارات وراي دانش
نشانی: تهران، میدان انقلاب، خیابان 12 فروردین، کوچه نوروز، پلاک 28
تلفن: 66475750 (10 خط)
همراه: 09392073901 / 09122073901
فکس: 66475808
www.varayedanesh.com
Email: vd_publisher@yahoo.com
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دلبستگی و وابستگی کودک به والدین و حد طبیعی آن
با این وابستگی ناسالم آشنا شوید
علت افزایش بلوغ زودرس دختران در دوران همه‌گیری چیست؟
اگر سوگ‌هايمان به پايان نرسد چه؟
۳۴ ماهگی کودک؛ آغاز مهارت های زبانی و احساسی
چرا وقتی ورزش می‌کنید حال روح‌تان بهتر می‌شود؟
حسادت بیمارگونه، علل، علائم و درمان
به این گفتار و رفتار نوجوان‌تان حساس باشید
روانشناسی ریسک‌پذیری را چگونه می بیند؟!
خودکشی شناسی  یا  Suicidology
چــه سنی برای عاشق شدن مناسب است؟
چگونه وابستگی عاطفی را از بین ببریم؟
خوشبختی یعنی بدست آوردن یک زندگی و تقسیم آن با دیگران!