دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - 29 May 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ / ۰۸:۴۷
کد مطلب: 23147
۱
۱

زندگي با همسر شکاک و بدبين

زندگي با همسر شکاک و بدبين

پاسخ: مخاطب گرامي، زندگي با همسر شکاک، آداب خاص خودش را دارد که اگر رعايت نشود مشکلات زيادي را براي شما ايجاد خواهد کرد؛ به طور مثال اگر وقتي اتاق را ترک مي کنيد همسرتان سراغ تلفن همراه تان مي رود يا وقتي از خانه بيرون مي رويد، بارها و بارها با شما تماس مي گيرد،تا از موقعيت شما مطلع شود، اين موارد نشان مي دهد که همسرتان توجه زيادي به شما دارد و شايد هم به شما شک کرده است. اگر شما بخواهيد در مقابل اين رفتارهاي او مقاومت کنيد، نتيجه اش يا باعث دعوا مي شود يا حساسيت هاي بيشتر او را بر مي انگيزد.

 

چه افرادي شکاک اند؟

در رابطه با بحث شک و ترديد در بين زوج ها، بايد توجه داشت که اساسا بدبيني در زنان به 2 دليل بروز مي کند؛ اگر زمينه اي از شک و بدبيني در خانواده او وجود داشته باشد مي توان گفت که اين يک رفتار ارثي است. يعني ممکن است که دليل شک کردن هاي مداوم، اين باشد که فرد ذاتا به هر اتفاقي سوءظن و بدگماني دارد. در اين شرايط، يعني اگر بدگماني در فردي يک مشکل شخصيتي باشد بهتر است با مراجعه به يک روان شناس مراحل درمان را پيگيري کند. اما اگر شک يا بدگماني به خاطر برداشت اشتباه به وجود بيايد، مرد بايد تلاش کند که رفتارهايش را طوري تنظيم کند که حالت شک در همسرش به وجود نيايد. در ادامه به چند مورد از اين رفتارها اشاره مي کنيم.

مخفي کاري نکنيد: از مهم ترين مواردي که شک زن ها را بر مي انگيزد، مخفي کاري است. مخفي کاري مي تواند در موارد پيامک بازي، آهسته صحبت کردن با تلفن، يا مثلا از خانه بيرون رفتن به نحوي که معلوم نباشد کجا مي رويد، اتفاق بيفتد. به عنوان مثالي ديگر، اگر خرج هاي مالي مردي مشخص نباشد و همسرش ببيند که از يک ميليون درآمد شوهرش، 500 هزار تومان خرج خانه مي شود، فکر مي کند که بقيه اين پول ها براي فرد ديگري خرج مي شود. بي توجهي به همسر از لحاظ عاطفي هم حساسيت زن را بر مي انگيزد و باعث مي شود خيال کند پاي زن ديگري در ميان است.

دروغ ممنوع: اولين گام براي تضمين دوام يک زندگي مشترک ، صداقت است. دروغ هاي کوچک درباره موضوعات به  ظاهر بي اهميت، بر رابطه شما و قضاوتي که همسرتان درباره شما دارد، تاثير مي گذارد. او حق دارد با ديدن اين دروغ هاي نسبتا بي اهميت نسبت به اصلي ترين موضوعات زندگي مشترک تان هم شک کند.

با همسرتان صحبت کنيد: اين که با همسرتان صحبت نکنيد، مشکلي را حل نمي کند. گاهي سکوت موفق ترين ازدواج ها را هم به شکست مي رساند. براي اين که هر روز حرفي براي گفتن داشته باشيد، به اتفاق خاصي نياز نداريد. حرف زدن درباره موضوعات روزمره، عقايد و برنامه ها، مي تواند گفت وگوي 2 نفره تان را گرم کند. وقتي همسرتان ببيند بدون نياز به کنجکاوي از موضوعات مربوط به شما خبر دارد، ديگر نيازي نمي بيند که مخفيانه سر از همه کارهاي شما در بياورد.

موضوعات حساس را پيدا کنيد: شما بايد تشخيص دهيد که چه موضوعاتي حساسيت او را تشديد مي کند و از آن ها بپرهيزيد و اگر فکر مي کنيد حساسيت او بي مورد است، بايد قبل از آن که کاري بکنيد، با او درباره آن کارها صحبت کنيد و حتي نظرش را هم بخواهيد.

از روان شناس کمک بگيريد: حسادت هاي کوچک ممکن است به دليل اشتباهات شما ايجاد شده باشد؛ اما شک کردن هاي مداوم و بدون دليل، هرگز با خوب رفتار کردن شما برطرف نمي شود. اگر احساس مي کنيد توضيح دادن  ها و دليل آوردن  هايتان، همسرتان را شکاک تر از قبل مي کند، به جاي ادامه اين روند، از يک روانشناس کمک بگيريد.

 

 
سيد محمد پاکدامن شهري، کارشناس و مشاور خانواده  / خراسان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سمانه
اگر مردی نسبت به همسرش بدبین باشد چه بایدکرد
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
آنكه مدام از كمبودها و ناراستي هاي زندگي خويش سخن مي گويد دوست خوبي براي تو نخواهد بود .