چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - 29 Nov 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳ / ۱۳:۳۵
کد مطلب: 25070
۲
۴
راهنمای والدین

باید‌نبایدهای پیشگیری از سیگاری شدن فرزندان

باید‌نبایدهای پیشگیری از سیگاری شدن فرزندان

این انتظار که فقط با بستن مالیات و اعمال جریمه و برخورد شدید، مصرف دخانیات را در جامعه بدون توجه به نقش خانواده‌ها کنترل کنیم بسیار خوش بینانه است. بر همین اساس، خانواده‌ها باید به این باور برسند که آنان نقش اساسی را در ترویج یا کاهش دخانیات در کشور دارند. براستی چه عاملی موجب می‌شود که برخی والدین در این راه موفق اما برخی والدین دیگر که ممکن است حتی خودشان هم لب به سیگار نزده باشند در این راه شکست خورده و فرزندانشان به سیگار رو آورند؟


نخستین کاری که والدین در نبرد برای داشتن زندگی عاری از مواد دخانی می‌توانند انجام دهند، یادگیری و شناخت انواع مواد دخانی است. این یادگیری موجب می‌شود والدین موقعیت خوبی برای بحث صریح و رک با فرزند خود کسب کنند.
بر اساس گزارشی از ایرنا، بسیار مهم است که والدین فرزندان خود را تشویق به انجام فعالیت‌هایی سرگرم کننده‌ای کنند که آن‌ها را خوشحال می‌کند. فعالیت‌های ورزشی، مذهبی و تفریحی می‌تواند جایگزین مناسبی برای مواد دخانی باشد؛ همچنین صحبت درباره قوانین رفتاری و وضع صریح آن‌ها و مشخص کردن محدودیت‌های قابل درک آن برای والدین و فرزندان از اهمیت زیادی برخوردار است.

پیشگیری از سیگاری شدن فرزندان

پیشگیری از سیگاری شدن فرزندان با انجام این مراحل می‌تواند آغاز شود:
مرحله اول؛ درک کردن و فهمیدن: «می‌دانم دوستانت تو را برای مصرف سیگار تحت فشار می‌گذارند»
مرحله دوم؛ تاکید: «به عنوان پدر یا مادر نمی‌توانم به تو اجازه دهم درگیر فعالیت‌های آسیب رسان یا مضر شوی»
مرحله سوم؛ حمایت کننده: «من به تو کمک می‌کنم روشی را برای ˈنهˈ گفتن به سیگار پیدا کنی»
مرحله چهارم؛ خودارزیابی: «آیا رفتار ناشایست من روی فرزندم تاثیر منفی و بد می‌گذارد؟»

عوامل شکست پیشگیری از سیگاری شدن فرزندان

رفتارهایی که برخی والدین برای پیشگیری از رویکرد فرزندشان به مواد دخانی انجام می‌دهند در صورت رخ دادن موارد زیر نمی‌تواند موفق باشد و حتی ممکن است وضعیت را بد‌تر کند:
اول؛ طعنه: «فکر نکن نمی‌فهمم داری چه کاری می‌کنی!»
دوم؛ تهمت: «تو دروغ می‌گویی!»
سوم؛ برچسب زدن: «تو فرد خیلی بدی هستی!»
چهارم؛ همدردی طلبی: «نمی‌دونی چقدر منو اذیت می‌کنی!»
پنجم؛ سرزنش خود: «همه ش تقصیر منه!»

 

نقش والدین در جلوگیری از استعمال دخانیات در مدارس

خانواده‌ها نفوذ زیادی روی برداشت و نگرش دانش آموزان در مورد استعمال دخانیات دارند و اعضای خانواده باید تا حدامکان در برنامه‌های پیشگیری از دخانیات مشارکت فعال داشته باشند.
برنامه‌های آموزشی که شامل تکالیف تعاملی برای والدین و دیگر اعضای خانواده است نه تنها موجب افزایش بحث‌های آموزشی در این موضوع مهم می‌شود بلکه منجر به اجرای سیاست‌های بهتر در مورد مصرف دخانیات در خانه نیز شده و حتی بزرگسالان سیگاری را تشویق به ترک سیگار می‌کند.

خانواده‌های سیگاری و آسیبی که به کودکانشان می‌زنند

تقریبا نیمی از کودکان جهان در معرض هوای آلوده و استنشاق تحمیلی دود سیگار والدینشان قرار دارند. در هر مکانی که دخانیات مصرف می‌شود، فرد در معرض دود آن قرار می‌گیرد و طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۷۰۰ میلیون کودک در جهان در معرض استنشاق تحمیلی دود سیگار قرار دارند که این آلودگی به ویژه در خانه بیشتر است.
به گفته مدیرکل آموزش ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مصرف قلیان و سیگار در کشور از یک ناهنجاری به یک هنجار تبدیل شده و خانواده‌ها در کنار هم از قلیان استفاده می‌کنند در حالیکه حتی مواد باقی مانده از این محصولات برای کودکان مضر است.
دکتر «شهرام رفیعی فر» می‌افزاید: والدینی که سیگار می‌کشند ۹۰ درصد نیکوتین و ۱۴ نوع ماده سیمی سیگار آن‌ها روی اثاثیه خانه باقی می‌ماند و سلامت کودکان را در معرض خطر قرار می‌دهد.
وی تصریح می‌کند: زمانی مصرف سیگار در جامعه قبح داشت اما اکنون با ورود قلیان، خانواده‌ها در کنار یکدیگر در پارک و بوستان و اماکن تفریحی قلیان می‌کشند؛ چه بلایی سر ما آمده که اینگونه عمل کرده و فرزندان را به استعمال مواد دخانی تشویق می‌کنیم.
به هرحال با توجه به اینکه سالانه شش میلیون نفر در جهان به علت مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند که ۶۰۰ هزار نفر آن‌ها سیگاری نبوده‌اند بلکه به علت تحمیل دود سیگار دیگران جان خود را از دست داده‌اند، والدین باید بیش از پیش به مضرات استعمال دخانیات برای کودکان توجه کنند و بر مضرات آن اشراف داشته باشند تا بتوانند فرزندان خود را برای دوری از مصرف مواد دخانی قانع کنند.

مرجع : روزنامه جام جم
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

پروانه
سلام.پروانه هستم18ساله ازمشهد
میخاستم بگم رفتاره پدرومادر بافرزندان مخصوصادر سن خاصی از فرزندان بزرگترین اثروداره
من خودم شایداگه واس یه بارم که شده والدینم درکم میکردن.هیچوقت لب به سیگارنمیزدم
حیف.........
maryam
Spain
ممنون از نکته های مفیدی که در این مقاله گفته شد ولی به نظر می رسد کارهایی که در خوزه ی خانوادگی (نه اجتماعی) و در برخورد با فرزندمان بای انجام دهیم ، زیاد مطرح نشده است.بهتر بود چند راهکار مشخص که به ما کمک می کند تا با این موضوع برخورد مناسب بکنیم، ارایه میشد.
رضا
Iran, Islamic Republic of
با سلام و احترام.
فعلاً نظر در مورد این مقاله باشد برای بعد. نکته مهمتری دارم. با وجود اینکه قریب به 34 سال است که سیگار مصرف می‌نمایم، با این وجود نگذاشتم که دو فرزند پسرم آلوده این مسئله شوند اینکه چگونه و به چه ترتیبی خود جای بسیار تجربه مفید و علوم کافی در مورد اینکه چگونه خود رطب خورده‌ای و رطب را تجویز نمی‌کنی، مقوله علمی دارد که من در این راه موفق شدم، نه با زور و اعمال قدرت بلکه با دلیل و منطق کافی و علمی. اکنون دو پسر دارم که هر دو آنها فوق‌العاده سالم هستند و در مهندسی عمران مشغول گذراندان آخرین ترم‌ها هستند. اما مسئله در مورد خودم است، الان ریه خودم با تانک اگزوز ماشینی که 34 سال است دود استنشاق می‌کند هیچ تفاوتی ندارد. اگر می‌گویید ترک سیگار، اراده این کار را ندارم. اگر می‌گویید باز هم ترک سیگار، مثال تورم هر ساله می‌ماند. از انباشته شدن دود می‌توان جلوگیری کرد ولی با دودهای انباشته شده چه می‌توان کرد؟ به دنبال دارویی هستم که ظاهراً می‌گویند با فعل و انفعالات شیمیایی می‌توان جرم داخل ریه را زدود، لطفاً در این مورد اطلاعات به من دهید. چگونه و با چه دارویی مشکل من بعد از این نیست، قبل از این است. لطفاً مرا راهنمایی کنید.
مریم غفار
Iran, Islamic Republic of
تربیت خوبتان ستودنی است اما درست است که فرزندانتان سیگاری نشدند ولی امکان دارد انها شما را زودتر از زمانی که فکرش را می کنند از دست بدهن(دستم فلج که این را می نویسم!) و ضربه ی از دست دادن زود به هنگام والدین از ضربه ای که سیگار به انها می توانست بزند بیشتر خواهد بود . امیدوارم همان انگیزه ی قوی که سبب شد شما کاری نشدنی را شدنی کنید کمک کند سیگار را ترک کنید . علیرغم همه ی نمی توانم ها ...و نمی خواهم ها ....
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
سلامتي هميشه با دارو بدست نمياد بيشتر اوقات از آرامش خيال آرامش قلب و روح مياد سلامتي با خنده و عشق مياد