پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - 25 Feb 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ / ۱۸:۴۸
کد مطلب: 25206
۰

عادت‌های بد خود را به بچه ها منتقل نکنید!

عادت‌های بد خود را به بچه ها منتقل نکنید!
در این پژوهش مشخص شده که به خصوص عادت و سلیقه پدرها در تماشای برنامه های تلویزیونی در روزهای تعطیل آخر هفته روی فرزندان دختر تاثیر زیادتری می گذارد. پژوهش های قبلی در این زمینه نشان داده بود که صرف اوقات زیادی برای تماشای تلویزیون می تواند به سلامت کودکان و افراد بالغ لطمه بزند.
پژوهش جدید دانشگاه بریستول روی کودکان پنج و شش ساله در یکهزار خانواده از ساکنان این شهر انجام شده و نتایج آن در فصل‌نامه بین المللی تغذیه و فعالیت های جسمی منتشر شده است. ابتدا از والدین سوال شده که آنها و فرزندانشان در طول روزهای عادی چند ساعت را برای تماشای تلویزیون، استفاده از کامپیوتر یا بازی های کامپیوتری چه روی صفحه تلویزیون و چه در تلفن های موبایل صرف می کنند.

جمع‌آوری این اطلاعات نشان داد که ۱۲ درصد از پسربچه ها، ۸ درصداز دختر بچه ها و ۳۰ درصد از والدین در روزهای معمولی هفته به طور متوسط دو ساعت تلویزیون تماشا می کنند. کودکان خانواده هایی که والدین آنها روزانه بیش از دو ساعت تلویزیون تماشا می کنند سه برابر سایر کودکان به احتمال زیاد همین عادت را تکرار خواهند کرد.

ساعاتی که مادر خانواده صرف تماشای تلویزیون می کند در شکل دادن به عادت کودکان از ساعاتی که پدر صرف این کار می کند تاثیر گذارتر است. در عین حال مشخص شد که در روزهای تعطیل آخر هفته در مجموع خانواده ها ساعات بیشتری را صرف تماشای تلویزیون می کنند.www.migna.ir چهل و پنج درصد از پسربچه ها، ۴۳ درصد از دختر بچه ها و ۵۳ درصد از مادران و ۵۷ درصد از پدران در این روزها به طور متوسط بیش از دو ساعت را صرف تماشای تلویزیون می کنند. در طول روزهای آخر هفته اگر پدر و مادرها بیش از دو ساعت تلویزیون تماشا کنند احتمال تکرار همین عادت توسط کودکان این خانواده ها به نسبت سایر کودکان پنج برابر می شود.

دختران پدرهایی که بیش از دو ساعت تلویزیون تماشا می کنند به نسبت پسرهای خانواده دو برابر احتمال دارد که عادت پدر خود را کسب کرده و تکرار کنند. پژوهشگران دانشگاه بریستول می گویند که برای پیدا کردن دلیل تاثیر گذاری بیشتر عادت پدرها روی فرزندان دختر خود باید تحقیقات بیشتری انجام شود. این پژوهش همچنین نشان داد که بین ساعاتی که والدین و فرزندان آنها برای استفاده از کامپیوتر صرف می کنند نیز ارتباط نزدیکی وجود دارد. در این مورد نیز تاثیر گذاری عادت پدرها روی فرزندان دختر از تاثیر آنها روی فرزندان پسر بیشتر بوده است.


خطرات سلامتی مربوط به تلویزیون
پژوهشگران دانشگاه بریستول می گویند کشف این موضوع که عادت والدین در تماشای تلویزیون روی کودکان تاثیر مستقیمی دارد نکته بسیار مهمی است چون در سالهای اخیر بیماریها و خطرهای مهمی برای سلامتی افراد تشخیص داده شده که همه آنها به میزان تماشای تلویزیون مربوط می شوند. از جمله بیماریهایی که به تماشای بیش از حد تلویزیون مربوط می شوند می توان به افزایش احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی و دیابت نوع دو اشاره کرد که میزان مرگ و میر در افراد بالغ را افزایش می دهند.

در مورد کودکان نیز مشکل اضافه وزن و ابتلا به چاقی مفرط با میزان تماشای تلویزیون ارتباط دارد. پروفسور راس جاگو مسئول این پژوهش در بخش تغذیه و علوم بهداشت دانشگاه بریستول می گوید: "برای ما کاملا مشخص شده که تماشای بیش از حد تلویزیون برای سلامت کودکان مضر است.

پژوهش های ما نشان داده که برخی از کودکان در روزها تعطیل آخر هفته حتی ساعت های بیشتری برای تماشای تلویزیون و سایر وسایل تصویری مثل کامپیوتر و بازیهای کامپیوتری صرف می کنند. میزان تماشای تلویزیون و استفاده از وسایل تصویری دیگر در میان کودکان تابعی است از عادات پدر و مادرها." پروفسور جاگو می افزاید باید به خانواده ها کمک کرد که از ساعات تماشای تلویزیون بکاهند.

دکتر سانجای تاکرار از بنیاد قلب بریتانیا که هزینه انجام این پژوهش را تامین کرده است، می گوید صرف ساعات زیادی برای تماشای تلویزیون و بازیهای کامپیوتری برای سلامت افراد عواقب بسیار جدی دارد.
او می افزاید: "نتایج این تحقیقات نشان می دهد که هر گونه راهنمایی و کمک در مورد کاستن از تماشای زیاد تلویزیون باید هم کودکان و هم والدین را مورد خطاب و توجه قرار دهد."
مرجع : سايت خبری برترين ها
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ارتباط افسردگی و عصبانیت
چرا برخی نوجوانان نسبت به والدین خود پرخاشگرند؟
کرونا «زیست مدرن» را به چالش کشید
۱۴ تکنیک مؤثر برای افزایش تمرکز در کودکان
افسردگی ناشی از اعتیاد به کار، در کمین کارمندان است
کودکتان را دکتر ببرید، اگر...
سرمایه اجتماعی و تاب آوری در جامعه
از کجا بدانیم آدم نفهمی هستیم یا نه؟
عوامل مزاحم و شرایط مطلوب برای خواب خوب
اگر افسرده و ناراحت هستید این ۶ راهکار را امتحان کنید!
مادری کردن برای همسر ممنوع!
مثلث کارپمن چیست؟ نحوه خروج از این مثلث شرم!
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود