يکشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - 26 Jun 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ / ۱۲:۴۳
کد مطلب: 29058
۱
۱
7 راهکاري که زن و شوهرها بعد از جر و بحث بايد از آن ها کمک بگيرند

از قهر تا آشتي با مهارت دلجويي

از قهر تا آشتي با مهارت دلجويي
بهترين همسران دنيا هم ممکن است روزي از هم دلگير شوند و همديگر را برنجانند، اما نکته اين جاست که اين رنجش چطور بايد برطرف شود؟ حتما الان مي گوييد «خب بايد حرف بزنيم»، بله اين راه بسيار مناسبي است و همه اين را مي دانيم که با گفت وگوي اصولي و موثر، مسائل حل مي شود، اما گاهي اوقات هيچ کدام از طرفين آمادگي صحبت درباره موضوع را ندارند و آزردگي به قدري غالب است که شايد حرف زدن درباره مشکل، بي فايده به نظر برسد. در اين حالت راه ديگري هم وجود دارد و آن دلجويي است. زندگي ايده آل مي نويسد اگر درباره نحوه دلجويي، موقعيت دلجويي و روش هاي دلجويي براي تان سوالاتي پيش آمده است، ادامه اين مطلب را حتما بخوانيد.

 

با مهارت دلجويي آشنا شويد

يکي از مهارت هاي مورد نياز زندگي مشترک که در بسياري از موارد به زوجين کمک مي کند، مهارت دلجويي کردن است. تسلط بر اين مهارت، زندگي موفق را براي زوجين تضمين مي کند. مهارت دلجويي مهارتي اساسي و پايه اي است و راه ياد گرفتن آن هم، اين است که شروع به دلجويي کنيد. وقتي يک يا دو بار اين کار را انجام دهيد، متوجه خواهيد شد که بايد از چه راهي وارد شويد و همسرتان با چه روشي دلگيري اش را از شما فراموش مي کند.

 

به همسرتان عشق بورزيد

عشق و علاقه در اين فرآيند بسيار مهم است چون دلجويي از فردي اتفاق مي افتد که جايگاه مهم و باارزشي براي شما دارد. وقتي مي گوييد «غرورم اجازه نمي دهد» در اين حالت غرورتان را حفظ مي کنيد و به جاي آن عشق همسرتان را از دست مي دهيد. در حقيقت به قيمت از دست دادن عشق تان، غرور خود را حفظ مي کنيد؛ بنابراين واقعا به همسرتان عشق بورزيد تا راحت تر بتوانيد از او دلجويي کنيد.

 

براي دلجويي پيشقدم شويد

وقتي هر دو از موضوعي ناراحت هستيد، شايد منتظر بمانيد تا ديگري قدم اول را براي دلجويي بردارد؛ اين يعني شما مهارت لازم را براي ترميم آسيب احساسي که در زندگي مشترک تان ايجاد شده است، نداريد و توجه نداريد که به خاطر همين اشتباه تان، ممکن است به مرور زمان، علاقه شما و همسرتان کمرنگ شود؛ بنابراين براي دلجويي، خودتان پيشقدم شويد.

 

به دنبال اثبات محق بودن خودتان نباشيد

وقتي مي خواهيد از همسرتان دلجويي کنيد، در اصل قصد کمک به او را داريد، نه اين که بخواهيد خودتان را اثبات کنيد. اگر قصدتان دلجويي باشد، اما به دنبال اثبات اين باشيد، که حق با شماست، دلجويي انجام نمي گيرد. دلجويي فارغ از اين است که چه فردي راست مي گويد و چه فردي دروغ. در اين حالت موضوع رها مي شود و توجه به خود فرد اهميت دارد. به جاي اين که صحبت روي موضوع مورد بحث باشد تمرکز روي احساسات طرف مقابل و کمک به او است.

 

نشان دهيد با خود همسرتان مشکل نداريد

اگر فکر مي کنيد با گرفتن هديه، همسرتان خوشحال مي شود، اين راه را امتحان کنيد. به اين ترتيب به او نشان مي دهيد که با خود او مشکلي نداريد، اگر فکر مي کنيد درست کردن غذاي دوست داشتني همسرتان، مي تواند او را از دلخوري دور کند، همان موقع اين کار را انجام دهيد. همراهي در يک خريد، در يک مهماني و... همگي نشان مي دهد؛ شما بيشتر از موضوع، به همسرتان اهميت مي دهيد.

 

با تفاوت شيوه دلجويي از خانم ها و آقايان آشنا شويد

در دلجويي بايد بدانيد شيوه دلجويي از مرد و زن به چه صورت است و به تفاوت اين 2 جنس بيشتر دقت کنيد. از آنجا که خانم ها خيلي شنيداري هستند و دوست دارند بشنوند بهتر است، مردها عبارت هايي مانند اين که «من هنوز تو رو دوست دارم» و «تو برايم مهمي» و «من منظوري نداشتم» را زياد استفاده کنند. نياز ذاتي خانم ها دوست داشته شدن و دوست داشتن است؛ بنابراين وقتي در موضوعي قرار مي گيرند که آزرده خاطرند نياز ذاتي شان، آسيب مي بيند و با خودشان فکر مي کنند «من رو دوست نداره» يا «نفهميد من دوستش دارم.» در خور ذکر است که نياز ذاتي آقايان نيز قدرت و توانايي است. معمولا در بحران ها احساس آزاردهنده آقايان بي کفايتي و تحقير شدن است؛ بنابراين بايد کلماتي به کار گرفته شود که اين احساس از او گرفته و حس توانمندي به او بازگردانده شود؛ بيان عبارت هايي مانند «من مي دونم که تو مي توني» و «مي دونم به فکر ما هستي و حواست هست» بسيار مهم است. به طور کلي در دلجويي کردن بايد به فرهنگ کلماتي که بين تان است، بيشتر توجه کنيد و هر آنچه را که براي بهتر شدن حال طرف مقابل تان لازم است انجام دهيد.

 

براي دلجويي وقت شناس باشيد

براي جلوگيري از سوءتفاهم بايد در وقت مناسب درباره موضوعي که درباره آن با همسرتان جر و بحث کرده ايد، صحبت کنيد. در فرآيند دلجويي، ما ثابت مي کنيم که فرد از موضوع اهميت بيشتري دارد. براي اين که موضوع به درستي مورد بحث قرار بگيرد به شنونده نياز است و اگر همسرتان حالش بد باشد اين اتفاق درست نمي افتد. با دلجويي بي موقع و گفتن جملاتي مانند «خيلي خب هر چي تو ميگي» او را از درد دل کردن با خودتان پشيمان مي کنيد و حتي باعث ايجاد احساس گناه در او مي شويد. وقتي با نرمي جلو برويد و به او احترام بگذاريد او هم انعطاف پذيرتر مي شود. براي به نتيجه رسيدن عجله نکنيد.
-
-

اشتباهات رايج زن و شوهرها بعد از جر و بحث
 باور کنيد که دعوا کردن با همسرتان کاملا طبيعي است چراکه شما و همسرتان 2 آدم کاملا جدا از هم هستيد و گاهي اوقات ممکن است نظرات متفاوتي داشته باشيد. عليرضا عبدي، کارشناس ارشد روان شناسي درباره اشتباهات رايج زن و شوهرها بعد از جر و بحث با يکديگر نکاتي را مطرح مي کند که در ادامه مي خوانيد.

به يک متاسفم خالي بسنده نکنيد
يک «معذرت مي خواهم» يا «متاسفم» خشک و خالي وقتي هنوز همسرتان از دست تان ناراحت است، براي او کافي نيست. بايد توضيح دهيد که چرا عذر مي خواهيد. پس بهتر است بگوييد، «متاسفم که…» يا «معذرت مي خواهم که ….» و در ادامه آن هم بايد بگوييد، «در آينده سعي مي کنم…» و به همسرتان توضيح دهيد که چطور آن اشتباه را دوباره مرتکب نخواهيد شد.

به نيش زدن ادامه ندهيد
اين که هنوز از همسرتان ناراحت هستيد، به شما اين اجازه را نمي دهد که حرف هاي نيش دار به او بزنيد. هيچ وقت به او توهين نکنيد. فراموش کردن توهين ها کار خيلي سختي است. در عوض وقتي آرام بوديد، از او بخواهيد به حرف هايتان گوش کند و برايش توضيح دهيد که چرا هنوز ناراحت هستيد.

از درست شدن اوضاع نااميد نشويد
دعوا کردن نشانه اين است که هر دوي شما هنوز روي رابطه تان کار مي کنيد و رابطه تان برايتان مهم است و اين خيلي مثبت است. ممکن است خيلي زوج ها را ببينيد که مي گويند قبلا خيلي دعوا مي کردند، اما الان آسان گيرتر شده اند. اين اصلا نشانه خوبي نيست!
معني آن، اين است که مي خواهند آن رابطه هر طور که هست، پيش رود. بنابراين اين که با همسرتان براي بهبود شرايط زندگي مشترک تان جر و بحث مي کنيد نبايد باعث شود که نسبت به درست شدن اوضاع در آينده نااميد شويد. شما بايد به جاي افکار اشتباهي مانند طلاق با تلاش بيشتر به فکر اصلاح اوضاع فعلي زندگي مشترک تان باشيد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

م
Iran, Islamic Republic of
به نامزدم فحش خیلی زشتی دادم ...نامزدم گفت که مردونگیشو زیر سوال بردم ، راه جبران هست؟ واقعا شرمندش شدم.
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
اعتیاد به دارو‌های آرام بخش چیست؟
تاثیر خشونت والدین بر کودکان
ارتباط خود زنی و پردازش درد
همراهی با افراد سمی و پیج‌های اینفلوئنسر‌ها آسیب‌زا است؟
زبان هیچ استخوانی ندارد اما آنقدر قوی هست که بتواند قلبی را بشکند. پس مراقب حرف هایتان باشید.