شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ - 28 Jan 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ / ۲۰:۰۲
کد مطلب: 34079
۰
۱

روياهايتان به شما چه مي‌گويند؟

روياهايتان به شما چه مي‌گويند؟
روياها مي‌توانند پوچي‌هاي زندگي را به ما بنمايانند. انگيزه‌هاي راستين واقع در پس اعمالمان را نشان دهند و در زمينه باورهاي‌مان با ما برخورد كنند.

ما نمي‌توانيم از واقعيت فرار كنيم. يكي از راه‌هاي شناخت ما از خودمان در خواب‌هايي كه مي‌بينيم يا روياهايي كه در بيداري چند لحظه‌اي ما را به خود فرو مي‌برند مي‌باشند. در واقع آن‌چه را كه در بيداري پنهان مي‌كنيم يا ناديده مي‌گيريم در لحظه خواب تجلي و بروز پيدا مي‌كند.

نگراني‌ها، عقده‌ها، كينه‌ها و بغض‌ها در حالتي كابوس مانند و عذاب، عشق، محبت، فراق و انتظار در حالتي رويايي و زيبا ظهور مي‌يابند.
گاهي آن‌چه را كه ما در اين دنيا به عنوان نعمت و سعادت و نيك‌بختي مي‌دانيم در خواب به صورت عكس متجلي مي‌شوند. شايد بارها در خواب ديده باشيد كه در لجن زاري از كثافت فرو رفته و در تعابير كتاب معروف ابن سيرين از آن به عنوان ثروت تعبير شده است. واقعيت واقعي و جوهره اصلي اشيا گاهي در خواب متجلي مي‌شوند. از كفش به عنوان جفت يا همسر، از اتومبيل به عنوان زندگي، از مار به عنوان پول و از مرگ به عنوان طول عمر و ... چه زيبا بود اگر كسي دايره‌المعارفي از تعابير اشيا در خواب و بيداري تهيه ‌كرده و در خصوص رابطه آن‌ها بيشتر فكر مي‌كرد. به هر حال آن‌چه كه در ذهن شما مي‌گذرد و بيشتر به آن توجه مي‌كنيد بخشي از ادراك و توجه بيش از حد شماست كه در زمان خواب به صورت بازخورد در ضمير ناهشيار شما به صورت رويا ديده مي‌شوند.

خواب‌هاي پريشان شايد نتيجه افكار پريشان و درهم و نامنظم در بيداري است. برداشت‌هاي واقع‌بينانه در مقابل خرافات دو مقوله متضادي هستند كه منجر به رشد يا افت عقلاني ما مي‌گردند. اگر در دادگاه وجداني شما حكمي به ناحق در مورد خودتان در زماني صادر شده باشد مدت محكوميت طولاني آن به صورت كابوس هميشه خواب شما را آشفته مي‌سازد. برداشت‌هاي غلط و تعميم آن در زندگي هميشه شما را در خواب و بيداري آزار مي‌دهند. كسي كه فكر مي‌كند هيچ كس براي او ارزشي قايل نيست گاهي حتي در خواب هم اين جمله را به زبان مي‌آورد. كسي كه فكر مي‌كند همه در پی آزار وي هستند حالت خوابيدن و از خواب بيدار شدن او هم همين ايده را نشان مي‌دهد. بخش مهمي از خواب همان بيداري است همان ذهن خود شماست و همان باورها و ارزش‌هاي از پيش ساخته ذهن خودتان است.

به خواب‌هايتان اهميت دهيد مخصوصا افراد خلاق و مولد متوجه باشند كه ذهن آن‌ها در خواب هم مشغول كار كردن، فعاليت، حل مشكلات و بازپروري است براي همين سعي كنيد در مكاني آرام و بي‌صدا بخوابيد تا صداي درون خود را بهتر بشنويد محرك‌هاي بيروني در نوع و رنگ و بوي خواب شما تاثيرگذارند.

اگر نمي‌توانيد جزييات خواب خودتان را به ياد آوريد سعي كنيد آن‌ها را در كاغذهايي كه در كنار بسترتان قرار مي‌دهيد، يادداشت كنيد. گاهي ايده‌هاي خوبي از آن استخراج مي‌شود كسي كه به خواب ديدنش اهميت نمي‌دهد شايد به بيداري اعمالش هم توجهي نداشته باشد.

اگر خوابي را مكررا مي‌بينيد يعني نتوانستيد آن را حل كنيد و هنوز با آن درگير هستيد. آن‌ها را يادداشت كرده و با يك نفر در مورد آن صحبت كنيد تا عاقلانه موضوع را فيصله دهيد. اگر چند روزي تحت تاثير يك رويا باشيد به اين معناست كه احساسات شما با وضعيت و بحران جديدي روبه‌رو شده است و بايد آن را با عقل و انطباق به حالت تعادل درآوريد.

آن‌هايي كه زمان خواب ديدن مي‌دانند كه خواب مي‌بينند، يا اين‌كه بسيار شفاف و رنگي خواب‌هايشان را به ياد مي‌آورند از قدرت عقلانيت و تصوير ذهني بالايي برخوردارند. خواب‌هاي آرام و عميق و ساكت از سلامت و بهداشت روان شما حكايت مي‌كند.

آزمــون

براي اينکه بدانيد روياها در مورد انگاره‌هاي شخصيتي شما چه مي‌گويند، پرسشنامه زير را تكميل كنيد.

اين پرسشنامه با توجه به يافته‌هاي آر.كورير و جي. هارت تهيه شده است.

1- گاه از طريق رويا خودم را بهتر مي‌شناسم.

درست    غلط

2- روياهاي من اغلب خوشايند هستند.

درست    غلط

3- گاهي اوقات به كمك رويا مشكلي را حل مي‌كنم.

درست    غلط

4- دست كم هفته‌اي دو بار روياهايم را به ياد مي‌آورم.

درست    غلط

5- سالي هشت يا نه بار يك رويا را مي‌بينم.

درست    غلط

6- سالي هشت يا نه بار كابوس مي‌بينم.

درست    غلط

7- روحيه بد ناشي از يك رويا،‌ گاه روز بعد تا چند ساعت در من باقي مي‌ماند.

درست    غلط

8- من خواب‌هاي رنگي مي‌بينم.

درست    غلط

9- سالي دو سه بار در روياهايم فرياد مي‌كشم يا گريه مي‌كنم.

درست    غلط

10- حدودا ماهي يك بار وسط رويايم از خواب مي‌پرم.
درست    غلط
-

محاسبه امتيازات

با توجه به جواب‌هاي زير، در ازاي هر جواب مشابه به خود يك امتياز بدهيد.

1- درست    2- درست   3- درست   4- درست   5- غلط   6- غلط   7- غلط   8- درست   9 غلط   10- غلط

امتياز 10-8 : روياهايتان نشان مي‌دهند كه سالم و انطباق يافته هستيد.

امتياز 7-5 : روياهايتان در مواقعي ناراحت‌كننده هستند، اما اين لزوما مساله مهمي نيست. شايد در خواب مي‌خواهيد مشكلي را حل كنيد و يا ذهنتان متوجه كاري است كه بايد فردا انجام بدهيد. مثلا اگر درباره اعداد و ارقام كابوس مي‌بينيد، خوابتان مي‌خواهد به شما بگويد كه فردا بايد قبضي را بپردازيد.

امتياز 4-0 : ممكن است در بيداري با مشكلي درگير باشيد و چون نمي‌توانيد براي آن راه‌حلي پيدا كنيد، سعي مي‌كنيد در خواب آن را برطرف سازيد. اگر روياهايتان ناراحت‌كننده هستند، سعي كنيد قبل از خواب ذهنتان را پاك كنيد.

 

 


 
مرجع : مجله موفقيت
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

موسی
Iran, Islamic Republic of
خوب بود
عملکرد نورون‌های آینه‌ای در زندگی  
درمان وابستگی شدید کودک به مادر
چگونگی مراقبت از دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی
چرا باید عزت نفس داشته باشیم؟
۵ اشتباه والدین در برخورد با نوجوانان
روانشناسی تئوری‌ توطئه: قلدری، قدرت و کنترل
بی‌خوابی می‌تواند به آرامی شما را بکشد!
فانتوسمی یا توهم بویایی چیست و چه علائمی دارد؟
اختلالی که زمینه ساز افکار خودکشی می‌شود!
خودشیفتگی نقابی پوچ
تیکه انداختن‌های زن شوهری
لکنت زبان چرا به وجود می‌آید و چگونه بهبود می‌‌یابد؟
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.