چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - 3 Mar 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۵ / ۱۶:۴۲
کد مطلب: 36560
۱
متخصصان بهترین فاصله بین بارداری اول و دوم را ۲۴ تا ۳۵ ماه عنوان می کنند

سندروم بچه‌ دوم!

مترجم : بهروزی
سندروم بچه‌ دوم!
وقتی که شما از اولین بارداری خود آگاه شدید احتمالاً پرفیض گشتید و هر کاری را از پرهیز از کافئین گرفته تا خوردن ویتامین‌هایتان سر وقت و رفتن به کلاسهای یوگا را به طور منظم انجام دادید. سپس فرزند شما به این دنیا آمد و هر لحظه‌ای را با دوربین ثبت کردید درست از زمانی که او چشم‌هایش را باز کرد تا زمانی که او برای اولین بار انگشت شما را در دستش گرفت و وقتی برای اولین بار تلاش کرد که بایستد و سپس راه برود و روز اول مدرسه‌ او و همین طور ادامه پیدا کرد.
سپس خبر دومین بارداری شما رسید. شما خوشحال بودید اما پرفیض نبودید. شما فراموش کردید که از کافئین پرهیز کنید و هم چنین فراموش کردید که دز ویتامین‌هایتان را کنترل بکنید. شما از برخی از جلسات کلاسهای یوگا نیز صرف نظر کردید. وقتی او به دنیا آمد، شما برنامه ریزی کردید که برخی از عکس‌های او را بگیرید اما اولین کارهای او به اندازه‌ بچه‌ اول شما لذت بخش و هیجان انگیز نبودند.
آیا شما با رفتار خودتان سردرگم شدید؟
آیا شما بچه‌ خود را در معرض خطر سندروم بچه‌ی دوم قرار دادید؟
جواب این سوالات را در این مقاله بیابید.

در مورد سندروم :

بر طبق نظر روان شناس مشهور اتریشی، آلفرد آدلر، ویژگی‌های شخصیتی مشخص یک کودک به ترتیب تولد او بستگی دارند مثلاً این که آیا او بچه‌ اول و یا بچه‌ی دوم در خانواده بوده است. این ویژگی‌های شخصیتی، به خصوص بیشتر واضح هستند اگر کودک قربانی سندروم بچه‌ی دوم و یا وسط و یا همان تأثیر روان شناسی بچه‌ی دوم بودن در خانواده بوده باشد.
-
چرا کودک دچار چنین ناراحتی می‌شود؟
به طور نرمال، با بچه‌ اول همه چیز تازه است و هر تجربه‌ای منحصر به فرد است. به عنوان والدین، شما طبیعتاً انگیزه پیدا می‌کنید که هر لحظه‌ای را ثبت کنید و هر موفقیت و دستاوردی را تحسین کنید و عموماً خاطرات زیبایی را با مردمک چشمان خود خلق کنید.
سپس وقتی کودک دوم شما می‌رسد تجربه خیلی هم جدید نیست. شما آنجا بوده‌اید و آن کار را انجام داده‌اید. بنابراین چه می‌شود اگر کودک دوم شما برای اولین بار بایستد چون شما قبلاً آن را دیده‌اید. اما این هنوز برای او اولین بار است مگر نه؟ اما چون شما همه‌ اینها را دیده‌اید احتمال دارد از درک آن و بسیاری از چنین موفقیت‌هایی را که او کسب کرده شکست بخورید و باعث می‌شود او احساس درک نشدن و ارزش ندادن بکند. در نتیجه او ممکن است کم کم دچار احساس بی‌میلی نسبت به خواهر و یا برادر خود بشود که احتمال دارد منجر به رقابت بین آنها شود.
دلیل دیگر این ناراحتی، تفاوت سنی بین کودکان شما است. شما ممکن است نتوانید بزرگ کردن دو کودک را اداره بکنید؛ یکی را به مدرسه بفرستید در حالی که مطمئن هستید بچه‌ کوچكتر غذایش را سر وقت می‌خورد. اداره کردن این وظایف بین جنبه‌های مختلف والدین بودن دشوار است و به همین دلیل، شما از توجه به بچه‌ کوچكتر خود ناتوان می‌شوید حتی اگر بخواهید که به او توجه کنید. ممکن است شما ببینید که او را همراه خود به هر جایی می‌برید در حالی که بچه‌ بزرگتر خود را در برنامه‌های پیش دبستانی متعددی گذاشته‌اید. در نتیجه کل کار ممکن است اثر منفی هم روی شما و هم روی کودک شما داشته باشد.

نشانه‌هایی که باید به دنبال آنها بگردید :

چون شما نمی‌توانید هیجان مشابه و یکسانی را در مورد بچه‌ دوم خود همانند بچه‌ اول نشان دهید بنابراین احتمال دارد او ویژگی‌های بچه‌ی دوم را گسترش دهد تا توجه شما به سمت او جلب شود.
• او ممکن است به تقلاهای محبت شما واکنش نشان ندهد تا شما در مورد اختصاص ندادن وقت کافی به او احساس گناه و عذاب وجدان بکنید. اما، اجازه ندهید این کار، انگیزه‌ی شما را بگیرد. او بیشتر از آن چیزی که تصورش را بکنید می‌خواهد.
• احتمال دارد او کارهایی را به عنوان روشی برای جلب توجه و محبت شما انجام دهد که او را دچار مشکل کند. هیچ وقت به او اجازه ندهید این کار را بکند اما به طور مداوم نیز او را به خاطر این کار سرزنش نکنید.
• بچه‌ دوم شما قطعاً از مقایسه‌ او با خواهر و یا برادرش متنفر است. شما نباید بگویید که چرا تو نمی‌توانی مثل خواهر و یا برادرت باشی؟ چون این کار بیشتر او را تحریک می‌کند تا برخلاف آن رفتار کند.
• شما ممکن است با طرز برخورد منفی، سخنان طعنه آمیز بسیار و خشم مداوم از طرف او مواجه شوید. اما خونسردی خود را در چنین شرایطی حفظ کنید. اینها دیوارهایی هستند که او دور خودش ساخته است و شما فقط با گذر زمان و با عشق و محبت بسیار می‌توانید از این دیوار عبور کنید.
• به خاطر بی‌توجهی که بچه‌ی دوم شما ممکن است با آن مواجه شود احتمال دارد خیلی جاه طلب نباشد چون فکر می‌کند که به هر حال تلاش‌های او درک نخواهند شد. هم چنین بچه‌ی دوم ممکن است در مواقعی که با فشار مقابله می‌کند با مشکلاتی مواجه شود.
• بچه‌ی دوم ممکن است تنها باشد و با روابط صمیمی و نزدیک خیلی خوب نباشد. او ممکن است همانند خواهر و یا برادر خود به آنها ارزش ندهد و احتمالاً این موضوع باعث بروز مشکلات تعهد در آینده خواهد شد.
لطفاً به خاطر داشته باشید که هر بچه‌‌ دومی ممکن است رفتار ذکر شده در بالا را از خود نشان ندهد؛ اما اگر از کودک شما غفلت شد و یا احساس بی‌توجهی و غفلت کرد ممکن است چنین ویژگی‌هایی را از خود نشان دهد.
-

جنبه‌های مثبت بچه‌ دوم بودن :

اگرچه شما ممکن است در مورد جنبه‌های منفی که این سندروم دارد احساس گناه بکنید اما خوشحال خواهید شد از این که بدانید جنبه‌ روشنی نیز از این موضوع وجود دارد. وقتی بچه‌ دوم شما رسید شما مجهزتر خواهید بود تا از او مراقبت کنید و مطمئن هستید که سرفه‌ کوچکی که او می‌کند خیلی هم همانند زمانی که برای بچه‌ اول شما اتفاق می‌افتاد، خطرناک نیست. الزاماً شما والدین کم ایرادگیری شده‌اید. به خاطر این ویژگی، بچه‌های دوم معمولاً نوزاد آرام‌تری هستند و افراد مستقلی می‌شوند چون والدین بیش از حد از آنها ایراد نمی‌گیرند و چون به آنها فرصت داده می‌شود تا خودشان یاد بگیرند بدون این که به طور مداوم خفه و خاموش شوند. وضعیت قبلاً بودن و قبلاً انجام دادن به دلخواه شما کار می‌کند چون شما همانند قبل پارانوئیدی نیستید.
این واقعیتی که شما در موردش می‌خوانید بدیهی است و شما از وجود چنین ناراحتی در بچه‌ کوچک خود آگاه هستید. تنها چیزی که به وسیله‌ آن می‌توانید این مانع را از میان بردارید توجه و عشق شما به او است. این موضوع به کمی زمان و تلاش نیاز دارد اما مقابله با سندروم بچه‌ دوم، چیزی است که شما باید انجام دهید تا از گرفتار شدن کودک کوچک خود به مسائل احساسی و عاطفی در آینده جلوگیری بکنید.
از طرف دیگر، اگر شما می‌ترسید از این که بچه‌ دوم شما ممکن است وقتی که بزرگ می‌شود احساس بی‌توجهی بکند و دچار چنین سندرومی بشود، باید بدانید که این شما بودید که تصمیم گرفتید بچه‌ دوم داشته باشید پس زمان شما باید بین هر دو کودک‌تان تقسیم شود. طبیعی است که بچه‌ اول شما تمام توجه‌تان را به خود جلب کند چون ابتدا تنها بچه‌ شما بود.migna.ir حالا، با بچه‌ دوم‌تان، باید توجه مساوی به هر دو بدهید و این زمان کمتر از آنی است که شما به بچه‌ اول خود داده‌اید. از داشتن احساس گناه در مورد آن اجتناب بکنید. به جای آن سعی کنید بفهمید که چگونه می‌توانید زمان خود را اداره کنید تا این که کودک کوچک شما نیز عشق و توجه کافی از جانب شما دریافت کند و از دچار شدن او به این سندروم جلوگیری بکنید.
  

مرجع : راسخون migna.ir
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سکوت، قاتل خاموش زندگی‌مشترک
قم، شادترین استان کشور+جدول
کرونا با روانمان چه کرد؟
چرا کمال‌ گرایی، آدم را بیچاره می‌کند؟
روانشناسی زرد دکانی برای کسب سود از رنج دیگران
نسبت به هویت جنسی پسرم نگرانم
با افراد مغرور و خودشیفته این گونه رفتار کنید
چند روش مؤثر برای غلبه بر اضطراب و افسردگی
ما خشمگینیم و عضو شبکه‌های اجتماعی!
تربیت بچه حرف‌ گوش‌کن بدون دعوا و قشقرق
برنامه های کلی پیشگیری از خودکشی دانش‌آموزان در مدرسه
چه بر سر سلامت روان کودکانی می آید که تصاویرشان دست به دست میگردد؟
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی