سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - 7 Dec 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ / ۱۴:۱۰
کد مطلب: 40675
۱

کارورزی،کارگاه و مصاحبه در یک قاب

کارورزی،کارگاه و مصاحبه در یک قاب
میگنا: اگر قرار باشد مهمترین مشکلات روانشناسان و مشاوران فارغ التحصیل برای دریافت پروانه از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره را فهرست کنیم، تجارت و سوءاستفاده های رایج در برگزاری کارگاهها و کارورزی در کنار مدت زمان دراز انتظار برای نوبت مصاحبه 3 عنوانی هستند که در بالای این فهرست قرار می گیرند.

1. کارگاه :
پرونده کارگاهها و سوءاستفاده از آنها چندی پیش در آخرین فصل سال 1395 بسته شد. شورای مرکزی به دنبال اعتراضات گسترده دریافتی اعلام کرد گذرانیدن کارگاه مطلقا الزامی نیست. اگر چه هنوز برخی از فارغ التحصیلان به اشتباه تصور می کنند گواهیهای کارورزی در دریافت پروانه تاثیر دارند. وظیفه اطلاع رسانی در این مقوله بر عهده یکایک ماست. این سخن به این معنا نیست که هر یک از ما در رویارویی با یک تکنیک جدید نباید کارگاه مرتبط با آن را بگذرانیم. ولی لازمه صدور پروانه گواهی کارگاه نیست.

2.کارورزی:
پرونده کارورزیهای غیرعلمی، کاسبکارانه و گاه غیرواقعی نیز امروز بسته شد. کمیسیونها باید به جای پرسشهای نامرتبط، یک شیوه نامه دقیق و یک پرسشنامه نیمه ساخت یافته برای سنجش متقاضیان داشته باشند و از پرسشهای مچ گیرانه غیراستاندارد در زمینه های پراکنده دانش روانشناسی یا مشاوره خودداری کنند.

3. مصاحبه:
سومین گامی که شایسته است شورای مرکزی سازمان نظام بردارد کوتاه کردن مدت زمان انتظار برای مصاحبه دریافت پروانه است. در حالی که در وضع حاضر متقاضیان تا 2 و حتی دو و نیم سال انتظار بی جا را تحمل می کنند، پیشنهاد می شود عزیزان و استادان بزرگوار ما در شورای مرکزی برای کمیسیونهای پرمخاطب هم زمان 4 کمیسیون تشکیل دهند. یعنی به جای انتخاب 7 عضو کمیسیون تخصصی مشاوره، 28 عضو از میان استادان، دانشیاران و استادیاران باتجربه یا دارندگان پروانه با مدرک دکتری انتخاب کنند و در 4 کمیسیون سازمان دهی نمایند.
به این ترتیب سرعت عمل هر کمیسیون تا 4 برابر افزایش خواهد یافت. مع الوصف تدوین شیوه نامه دقیق واحد و پرسشنامه نیمه ساخت یافته برای پیشگیری از مصاحبه های سلیقه ای یا غیراستاندارد احتمالی از ضروریات خواهد بود.

نظر شمـــا چيست؟
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

خود تخریبی یا (impostor syndrome) چیست ؟
۵ گامِ علمی که هر عادتی را در شما نهادینه می‌کند
تاثیرات کتاب‌ در دوران کودکی بر مغز در پیری
چرا شادبودن برای برخی افراد سخت‌تر است؟
چگونه با احساس بی‌ارزشی مبارزه کنیم؟
نقش مشاور در روند تحصیلی دانش آموزان چیست؟
مشاوره پیش از ازدواج در تشخیص «ازدواج پرخطر» تا چه حد موثر است؟
علل تپش قلب، تشخیص آن
13 رفتاری که نشان می دهد مردی از شما متنفر است
راه‌های کنترل خشم در کودکان/ دستت را به من بده؛ حرفت را به من بگو!
تکنیک‌های مختلف درس خواندن و زمان استفاده از آن‌ها
چه شوهرانی دست بزن دارند؟
در نهان به آنان دل می بندیم ؛ که دوستمان ندارند و در آشکار از آنان که دوستمان دارند غافلیم شاید این است دلیل تنهایی ما... دکتر علی شریعتی