با اعلام فراخوان جشنواره جوان خوارزمی در بهار سال جاری تعداد 340 طرح در 14 گروه تخصصی و پنج محور پژوهشی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.
طرحهای ارسال شده در گروههای تخصصی برق و کامپیوتر، مکانیک، هنر و معماری، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم پایه، فناوریهای شیمیایی، زیست فناوری، محیط زیست و علوم پایه، فناوری نانو، عمران، مواد، متالورژی، انرژیهای نو، نرمافزار و فناوری اطلاعات، هوافضا، صنایع و مدیریت فناوری و مکاترونیک بوده است.
از میان طرحهای ارسالی به هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی تعداد 16 طرح به هیات داوران ارسال شد که از این تعداد پس از داوری 13 طرح به عنوان طرحهای برگزیده بخش دانشآموزی هفدهمین جشنواره خوارزمی انتخاب شدند.
علاوه بر آن در بخش دانشآموزی تعداد 7 هزار و 378 طرح مربوط به دانشآموزان و هنرجویان دوره متوسطه به دبیرخانه استانی جشنواره جوان خوارزمی ارائه شد که از این تعداد، هزار و 36 طرح به عنوان طرحهای منتخب استانی به مرحله کشوری راه یافتند.
طرحهای ارسالی در گروههای تخصصی برق و الکترونیک، کامپیوتر، مکاترونیک، مکانیک، فیزیک و نجوم، شیمی، ریاضی، عمران، علوم زیستی و پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و روانشناسی، علوم دینی و قرآنپژوهی، هنر و معماری و فناوری نانو بوده است.
براساس اعلام دبیر جشنواره جوان خوارزمی، در جشنواره امسال تعداد هفت هزار و 378 طرح در بخش دانش آموزی به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد، یک هزار و 36 طرح به عنوان طرح های منتخب استانی به مرحله کشوری راه یافتند و هیات داوران بعد از ارزیابی های چند مرحله ای، 32 طرح را به عنوان برگزیدگان نهایی معرفی کرد.
اسامی برگزیدگان هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی در بخش دانش آموزی :
**رتبه اول گروه فناوری نانو
علی معلمیان و امید کوهگرد
دستگاه سنتز نانو ساختار به روش آسان القای میدان الکتریکی
**رتبه دوم گروه فناوری نانو
فرید گزانی و علیرضا صل علی نائینی با همکاری امیرمحمد عالمیان، محمدحسین عبدی و علی امانی
بررسی زاویه تماس قطره آب در سطوح آب دوست و غیر آب دوست
**رتبه دوم گروه کشاورزی و منابع طبیعی
کیمیا اسد سنگابی
خالص سازی آب های نامتعارف با انرژی خورشیدی برای پرورش گیاه
**رتبه دوم گروه کشاورزی و منابع طبیعی
بهامین حکمت و مهرشاد مفیدی
استفاده از اسانس طبیعی برای ضدعفونی تخم بلدرچین
**رتبه سوم گروه کشاورزی و منابع طبیعی
حمید آقا براری
وسیله انتقال نور خورشیدی به گلخانه زیر زمینی
**رتبه سوم گروه کشاورزی و منابع طبیعی
محمدحسین طالبی پور محمدآباد و علی تقوی رشیدی زاده
سنجش عیار وزنی پسته
**رتبه دوم علوم زیستی و پزشکی
مارال شبانکاره روسی و محمدرضا زارع
سامانه اولویت بندی بیماران با وضعیت فوریت های پزشکی
**رتبه دوم برق و الکترونیک
عرفان علی زاده برمی
دستگاه اندازه گیری طول منحنی
**رتبه دوم گروه کامپیوتر
کیوان ملکی کام بخش
طراحی زبان نشانه گذاری سه بعدی
**رتبه سوم گروه کامپیوتر
مهدی غیور رزمگاه
تصحیح برگه های چهار گزینه ای با استفاده از تلفن همراه
**رتبه سوم گروه مکاترونیک
زهرا هژبر
ماشین لباس شویی با صرفه
**رشته دوم گروه شیمی
امیر رضا اله قلی پور کومله
روشی برای حذف آهن و منگنز اضافی از آب شرب
**رتبه سوم گروه شیمی
آرش سرابی
تصفیه آلاینده های زیست محیطی آلی موجود در آب با خاک رس
**رتبه سوم گروه ریاضی
محمدرضا هنگوال
روش های تولید بخشی از اعداد دو لایه ای
**رتبه سوم گروه ریاضی
محمدحسین کلهر جهاندوست
رمزنگاری تصویری
**رتبه سوم فیزیک و نجوم
زهرا افشار و شقایق حسن زاده
ساخت نمونه آزمایشگاهی بررسی چسبندگی آرولیوم پای سوسری
**رتبه سوم گروه فیزیک و نجوم
بهروز خیام
بررسی بازدهی سلول های خورشیدی با روشی ساده
**رتبه اول گروه هنر و معماری
کیمیا کتوئی زاده و سیده زینب سپهر تاج امیرسالاری
انیمیشن مهربان مادر
**رتبه اول گروه زبان و ادبیات فارسی
احسان رئیسی مهرآبادی
مجموعه شعر 'به رنگ مهتاب'
**رتبه اول گروه زبان و ادبیات فارسی
علمی مردانی نصرت آباد
مجموعه شعر 'بغض های سر به مهر'
**رتبه دوم گروه زبان و ادبیات فارسی
فاطمه نوری احمدآبادی
مجموعه شعر 'پنجره ای رو به یک میز'
**رتبه دوم گروه زبان و ادبیات فارسی
علیرضا براهام
کتاب قرض دارها ماه را گرفته اند
**رتبه دوم گروه زبان و ادبیات فارسی
مسعود باشیان
کتاب از حلب تا نشابور
**رتبه دوم گروه زبان و ادبیات فارسی
سمیرا رفیعی
مجموعه داستان 'یک گره سبز دیگر'
**رتبه سوم گروه زبان و ادبیات فارسی
محمد اکبری اقدم
مجموعه داستان 'درختی که هیچ وقت بیدار نشد'
**رتبه سوم گروه ادبیات
مینا بردبار
مجموعه اشعار انگلیسی 'دو بامداد '
**رتبه دوم گروه علوم دینی و قرآن پژوهی
محسن فیاض
نرم افزار آموزشی مقامات قرآن (اندروید)
**رتبه سوم گروه علوم دینی و قرآن پژوهی
محمدعلی حاجی زاده عسکری و امیراحمد حاجی زاده عسکری
بررسی تربیت فکر از منظر قرآن و حدیث
**رتبه دوم گروه علوم اجتماعی و روان شناسی
حنانه حیدری
خطابه و ظرفیت های آن در نمونه های ایرانی و آلمانی
**رتبه سوم گروه علوم اجتماعی و روان شناسی
مهرنوش فرخی
معناشناسی آیین های ایرانی - اسلامی
**رتبه سوم گروه علوم اجتماعی و روان شناسی
فائزه فودازی
بررسی سیر تحول الهه مهر در اساطیر ایرانی به روایت شاهنامه
****رتبه سوم گروه علوم اجتماعی و روان شناسی
علی قهرمانی
نوشتن در تاریکی
جشنواره جوان خوارزمی ویژه محققان زیر 30 سال، همه ساله به طور مستقل از جشنواره بین المللی خوارزمی در محورهای پژوهش های بنیادی، پژوهش های کاربردی، پژوهش های توسعه ای و اختراع و ابتکار و در دو بخش دانش پژوهان و فناوران و دانش آموزی برگزار می شود.
شناسایی و حمایت از استعدادهای برتر در حوزه های پژوهش و فناوری، ترویج فرهنگ کارآفرینی دانش بنیان در میان جوانان، توسعه و تعمیق روحیه پژوهش و نوآوری و توجه به فناوری های نوین، تسهیل مسیر تجاری سازی و کاربردی کردن نتایج تحقیقات جوانان کشور