شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 18 May 2024
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ / ۲۲:۰۰
کد مطلب: 64311
۳

تعریف و تقویت تاب آوری زنان

خاطره اکبری
تعریف و تقویت تاب آوری زنان
ویژگی یک زن تاب آور توانایی او برای بهبودی از دوران سخت و بازگشت زودتر از حد انتظار است.
تاب آوری زنان به تامل و بررسی بسیار متمایل است اگرچه بخش عمده تاب آوری زنان در معنویت و دستیابی به منایع حمایتی نهفته باشد 
زنان تاب آور بدرستی با موقعیت ها مواجه میشوند و بجای آشفتگی و اضطراب ، مسیر خوش بینی و بررسی راه حل را پیش رو میگیرند بر این اساس تاب آوری زنان شامل هدف، تشخیص و توانایی بهبودی سالم است زنان تاب آور اغلب قوی و مورد احترام هستند و ارزش آنها بواسطه کیفی بودن در جامعه غیرقابل ارزیابی است.

برای توسعه تاب آوری زنان میتوان مراحل و پیشنهادت زیر را در نظر داشت :
 
1. تاب آوری مستلزم شناخت خویشتن و خود آگاهی است، معنامندی و درک متعالی از سفری که در آن همه مسافر هستیم منشا اصلی قدرت ما در مواجهه با مشکلات است
2. هدفمندی و رویا پردازی میتوان ما را از سرگشتگی نجات دهد لذا توصیه شده است که اهداف و آرزوهایتان را محترم بدانیدنگه دارید، حتی اگر تحقق آنها زمان بر باشد.
3. تامل و شناسایی تمامی ابعاد یک مساله را جدی بگیرید: موقعیت را مطالعه کنید، آرام بمانید و تصمیمات متفکرانه بگیرید تفکر و توانایی درک عمیق از مسایل میتواند بسیاری از زنان را به تاب آوری بیشتر رهنمون کند.
4. در شرایط استرس خودکنترلی را برگزینید: مداخله و راهنمایی خداوند را جستجو کنید و با ذهنیت مثبت از موقعیت های دشوار عبور کنید بخشی از مدیریت خویشتن و عملکرد صحیح در موقعیت های بحرانی در خود کنترلی بالا و دستیابی به منابع حمایتی است . توسل و توکل به خداوند میتواند از تنش و اضطراب ما بکاهد و بر عملکرد ما تثیر مثبت بگذارد .
5. خودآگاه و ذهن آگاه باشید: افکار، احساسات و عواطف خود را همچنانکه که سیال و در حال حرکت بشناسید ، به رسمیت بدانید و در توصیف هیجانات و افکار خویش تمرین کنید تا به ورزیدگی و مهارت برسید بخشی از تاب آوری افراد به خود ابرازی آنها مرتبط است.
6. در ابراز هیجانات و دردهای خویش صریح باشید: آسیب های خود را پنهان نکنید و از گفتن قصه های تلخ و مشکلات خود عذرخواهی نکنید و نترسید شاید در بیان آنها راه حلی و گشایشی یافت شود.
7. مشکلات درونی و بیرونی را بشناسی: مقابله به روش های مختلف می تواند به شما کمک کند تا چالش های شخصی، حرفه ای و اجتماعی را طی کنید در تاب آوری زنان این مساله براستی حایز اهمیت است که بدانیم کدام مساله یا موضوع به روحیات و درونیات ما مرتبط است و کدام مساله در خارج از وجود بصورتی واقعی وجود دارد.
8. تلاش کنید در فعالیت های خیریه و نوع دوستانه مشارکت کنید کمک به دیگران تجربه مثبتی است که حال خوب را برایمان به ارمغان می آورد متمرکز و مرتبط با انسانیت بودن راهی مالامال از تجربیات مثبت است.
9. چالش هایی را که با آن روبرو هستید بپذیرید و از آنها بیاموزید. پذیرش مشکلات بخشی از راه حل آنهاست.
10. خود مراقبتی در تاب آوری زنان بسیار مهم است برای زنان مراقبت از خود را تمرین کردن مساله ای شایان توجه است سلامت جسمی و روانی خود را در اولویت قرار دهید.

نکته پایانی اینکه علاقه مندان به مطالعه بیشتر در تاب آوری زنان میتوانند به کتابی با همین نام اثر دکتر پاتریشیا اوگورمن با ترجمه دکتر محمدرضا مقدسی و عفت حیدری که توسط انتشارات رشد منتشر شده است مراجعه نمایند.
مرجع : سیویلیکا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نظریه ویگوتسکی به زبان ساده
۷ شبهه غیرواقعی درباره تعطیلی پنجشنبه ها و پاسخ صحیح به آن
سوگ بعد از سقط و غمی‌ بی‌پایان
نقش تمایز یافتگی در رضایت زناشویی
مشکلات بلوغ در پسران
پرتناقض‌ترین سن کودک کدام است؟
تاثیر مخرب تجربه آزار در دوران کودکی بر سلامت روان
اینفلوئنسرهای نوجوان چگونه بر کودکان تاثیر روانی می گذارند؟
بعضی دفترخانه‌ها با دریافت پول بیشتر،صیغه عقد را برای پسر معتاد جاری می‌کنند!
چرا فنلاند «شادترین مردم جهان» را دارد؟
علت پرحرفی کودکان؛ چطور رفتار کنیم؟
چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟
كاغذ سفيد را هر چقدر هم تميز و زيبا باشد كسی قاب نمی‌گيرد، برای ماندگاری در ذهن‌ها بايد حرفی برای گفتن داشت