سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 5 Dec 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ / ۰۹:۰۰
کد مطلب: 59682
۰

هنردرمانی و سالمندی

هنردرمانی و سالمندی
فعالیت های زیادی وجود دارد که می تواند هم منبع آرامش و هم برای سلامتی شما مفید باشد. فعالیت هایی مانند هنر خلاق و سرگرمی ها می توانند اشکال هنر درمانی باشند.
هنر درمانی شیوه ای از درمان است که از هنرهای خلاقه برای کمک به افراد به منظور مقابله با استرس روحی و جسمی استفاده می کند.
در حالیکه هنر درمانی اغلب توسط هنردرمانگران حرفه ای انجام می شود، اما تحقیقات نشان می دهد بسیاری از افراد با شرکت در کلاس های هنری منظم نتایج مشابهی را مشاهده می کنند.
بسیاری از مردم فکر می کنند که کارهای هنری مانند نقاشی و طراحی فقط سرگرمی هستند، اما تحقیقات نشان می دهد که هنر درمانی می تواند یک رویکرد ارزشمند برای بهبود سلامت جسمی و روانی سالمندان باشد.
هنردرمانگران، سالمندان را با استفاده از اشکال مختلف هنری راهنمایی می کنند تا با استفاده از بیان و حرکت عملکردهای عادی زندگی خود را بازگردانند و به این ترتیب مشکلات عدم تعادل سلامتی خود را برطرف کنند. 
این گزارش را تا انتها بخوانید تا با چند فواید هنردمانی برای سالمندان آشنا شوید.
بهبود عملکرد شناختی
هنر درمانی سالمندان را به چالش می کشد تا هنر بسازند و بدین ترتیب حواس آنها را متمرکزتر و هوشیارتر می سازد. یادگیری هنرهای جدید می تواند مهارت های تفکر را افزایش دهد و ایجاد ارتباطات عصبی سریع را که ممکن است به دلیل افزایش سن از بین رفته اند، آسان تر کند.
بهبود خلق و خو
هنر درمانی می تواند احساس اضطراب، افسردگی و استرس را در سالمندان کاهش دهد. مطالعات نشان می‌دهد که سالمندانی که در هنرهای خلاقانه شرکت می‌کنند سطوح پایین‌تری از افسردگی و تنهایی را تجربه می‌کنند و به طور کلی مثبت‌تر هستند.
افزایش سن می تواند منجر به از دست دادن شنوایی و بینایی شود که اغلب باعث ایجاد احساسات منفی و استرس برای سالمندان می شود. تمرکز بر روی کشیدن اشیا با استفاده از مداد یا رنگ کاری به افرادی که در تلاشند آرامش پیدا کنند و بر احساسات مثبت تمرکز کنند، کمک می کند. مشارکت در هنر درمانی می تواند به سالمندان کمک کند تا بهتر با این مسائل کنار بیایند و خروجی های مثبتی برای ناامیدی آنها فراهم کند.
تقویت مهارت های حرکتی 
وقتی افراد در هنر درمانی مهارت هایی مانند نقاشی و طراحی را تمرین می کنند، از طریق حرکت، دست ها و بازوهای خود را به صورت فیزیکی تمرین می دهند. با انجام این کار، آنها می توانند هماهنگی عضلانی را بهبود بخشند، جریان خون را افزایش دهند و در طول زمان مهارت بهتری ایجاد کنند.

افزایش تعامل اجتماعی
در طول جلسات هنردرمانی، سالمندان فرصتی برای ملاقات با افراد همفکر برای تعامل و ارتباط منظم با آنها دارند. این ارتباطات می تواند با تنهایی و انزوا مبارزه کند و در عین حال سلامت عاطفی آنها را بهبود بخشد.
تقویت خود بیانی 
سالمندان ممکن است در ارتباط کلامی به دلیل زوال ذهنی یا جسمی دچار چالش هایی شوند. هنر درمانی روشی جایگزین برای بیان احساسات و افکار آنها فراهم می کند. یک درمانگر حرفه ای می تواند سالمندان را از طریق پروژه های خلاقانه راهنمایی کند که به آنها اجازه می دهد آزادانه خود را بیان کنند.
علاوه بر این، ابراز وجود از طریق هنر ممکن است به سالمندان کمک کند تا با عزیزان یا مراقبان خود ارتباط بهتری برقرار کنند. هنر درمانی می تواند به افراد کمک کند تا با غم و اندوه یا مسائل جدی پزشکی کنار بیایند. 
تسکین دهنده
هنر درمانی ممکن است به اختلالات مرتبط با درد مزمن نیز کمک کند. افرادی که از بیماری های مفصلی مانند آرتریت رنج می برند ممکن است درد ناشی از التهاب را با هنر درمانی تسکین دهند زیرا به آنها اجازه می دهد بیشتر بر خلاقیت خود و کمتر روی درد خود تمرکز کنند.  هنر درمانی همچنین آرامش را تشویق می کند که می تواند به کاهش درد عاطفی کمک کند.
ایجاد رویه های فکری جدید
هنردرمانی همچنین می‌تواند به افراد کمک کند تا در مورد زندگی متفاوت فکر کنند زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد بخش‌هایی از بدن و مغز خود را درگیر کنند که اغلب از آنها استفاده نمی‌کنند. کاوش در حرکت ها و افکار جدید می تواند به اصلاح دیدگاه های آنها و یافتن شادی جدید کمک کند.
تقویت حافظه
انجام هنرهای خلاقانه می تواند به سالمندانی که از از دست دادن حافظه ناشی از آلزایمر یا زوال عقل رنج می برند کمک کند. حتی ممکن است نقاشی و موسیقی به کشف خاطرات فراموش شده در مورد عزیزان و دوران قدیم کمک کند. همچنین می‌تواند به افرادی که حافظه خود را از دست داده اند، لحظه‌ای شفافیت و توانایی عملکرد بهینه ارائه دهد.
هنر درمانی می تواند برای سالمندان بسیار مفید باشد - می تواند احساسات سالم و مثبت را تقویت کند، توانایی بدنی آنها را تقویت کند و اثر آرام بخش داشته باشد. سالمندان از طریق لذت خلق کردن، از کیفیت زندگی بهتری برخوردار خواهند شد.
با توجه به مزایای یاد شده، ایده خوبی است که به سالمندان کمک کنید تا در یک جلسه هنر درمانی یا یک کلاس هنری ثبت نام کنند تا شروع به کشف جنبه خلاقانه خود کنند!

بنا بر همین گزارش از میگنا رسانه سلامت روان کشور هنردرمانی گروهی (Group - Therapy) فرایندی است که کیفیت شفابخش و درمانی هنر را با روان درمانی گروهی تلفیق می‌کند. در اجرای هرگونه فعالیت گروهی هنردرمانی، افرادی در فرایند اصلی آفرینش درگیرند و باید به نحوی کارشان را با دیگران به اشتراک بگذارند تا اعضای گروه بتوانند دربارهٔ کارشان هم درخلال فرایند تولید و هم پس از آن به بحث و گفتگوی تحلیلی بپردازند.
پیامد این مشارکت جمعی خلق اثری هنری است، که جنبه‌های روانشناسانه آن برتوانمندی‌های هنری اثر ارجحیت دارد. اثر هنری حاصل‌شده در نتیجهٔ چنین فرایندی می‌تواند به مثابه فرصتی باشد برای به اشتراک گذاشتن انگیزه‌ها، تحلیل‌ها، شیرینی در ادراک دیداری و فرافکنی تعارضات و هیجانات سرکوب‌شده درمان‌گیران.
مرجع : خبرگزاری ایرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی