يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - 29 Nov 2020
تاریخ انتشار :
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ / ۰۰:۲۱
کد مطلب: 51676
۲

تاب آوری در بحران

مهسا شایگان
تاب آوری در بحران
مقابله با تغییرات مهم زندگی، چالش های سخت یا یک فقدان دردناک، بخش جدایی ناپذیر زندگیست. انسان ها در طول زندگی خود با درجاتی از اینگونه سختی ها رو به رو می شوند؛ مثل از دست دادن شغل، شکست های تحصیلی، مشکلات ارتباطی با اطرافیان، مسائل مالی، بیماری، بلایایی طبیعی و… همگی نمونه ای از مسائل اجتماعی زندگی هر انسانی ا‎ست.

صرف نظر از بزرگی یا کوچکی مسئله که خود موضوع مهمی در مواجهه با مشکلات بعضی از افراد در برابر مشکلات بسیار آسیب پذیر عمل می کنند و به سرعت در هم می شکنند و برخی دیگر آرام صبور منطقی با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند؛ به نظر شما این تفاوت ها از کجا و علت آن چیست؟

پاسخ روانشناسان این است: تاب آوری!
تاب آوری به معنای مقابله با شرایط دشوار و پاسخ انعطاف پذیر به فشار های زندگی روزانه است. تاب آوری استرس را محدود نمی کند، مشکلات زندگی را پاک نمی کند بلکه به افراد قدرت می دهد تا با مشکلات پیش رو مقابله سالم داشته باشند، بعضی از افراد به طور طبیعی دارای این ویژگی هستند.

اما خبر خوب اینکه این ویژگی در انحصار عده ای معدود نیست و به نظر کارشناسان سایر افراد هم قادرند تاب آوری را یاد بگیرند و آن را بالا ببرند چرا که تاب آوری قابل یادگیری است اما تاب آوری نیز یک اصولی دارد و وقتی از تاب آوری حرف میزنیم باید بگوییم که تاب آوری یک روند پویاست پس همیشه ثابت نیست تأمل من و محیط است وابسته به اوضاع و موقعیت است.

تاب آوری محصول تأمل ویژگی های شخصیتی با عوامل محیط است یعنی انتظار نداشته باشیم که کسی که ویژگی های شخصیتی اش ایجاب نمی کند بتواند از خودش تاب آوری بالا نشان دهد مثلا کسی که خلقش آسیب پذیر است حساس تر است پس طبیعتا در طوفان های زندگی آسیب بیشتری می بیند حواسمان باشد انتظارما از تاب آوری آنقدر بالا نباشد که به دیگران بگوییم تو که در آن شرایط تاب آوردی اینجا چرا نمیتوانی هر چه شرایط پر مخاطره تر تاب آوری دشوار تر میشود و در آخر اینکه تاب آوری با وجود اینکه تأمل ویژگی های شخصیتی با عوامل محیطی است اما قابل یادگیریست!


مهسا شایگان
روانشناس بالینی
مرجع : قلم
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با عاقلانه‌تر فکر کردن بهتر زندگی کنید
درباره فوت عزیزان به کودکان دروغ نگویید
نامه وزیر علوم به مقام معظم رهبری در مورد دانشگاه فرهنگیان + واکنش ها
۷ نشانه قربانیان خشونت خانگی
تشویق کودکان چرا و چگونه؟
دکتر سیروس مرادی زاده روانشناس لرستانی درگذشت
رنگ فراموشی بر بوم بازی های کودکانه در هیاهوی کرونا و گوشی هاي هوشمند
شیخ "محمدحسن راستگو" قصه‌گوی کودکان درگذشت
ده توصیه برای ایجاد افکار مثبت در دوران کرونا
پاسخ به برخی سوالات درباره واکسن "کووید-۱۹"/همه باید ماسک بزنند
تاب آوری در بحران
افراد خلاق بینشی دارند که بهره‌وری آن‌ها را افزایش می‌دهد
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن