جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۵ آذر ۱۴۰۱ / ۲۰:۴۱
کد مطلب: 60689
۴
اهمیت دوست‌یابی در نیمه دوم زندگی

روانشناسی دوستی

دوستی‌ها مزایایی متفاوت از روابط خانوادگی و عاشقانه دارند
روانشناسی دوستی
دوستی رابطه محبت متقابل بین مردم است. دوستی نوعی رابطه، مثبت، متقابل و اجتماعی است. دوستی، یک ارتباط رسمی یا مادرزادی نیست و قابل اکتساب است. ارتباط دوستانه از آشنایی صرف عمیقتر است.
به گزارش میگنا سارا حق ببن در باشگاه تاب آوری میگنا نوشت : دوستی‌ها مزایایی متفاوت از روابط خانوادگی و عاشقانه دارند که نمی‌توان با چیز دیگری جایگزین کرد دوستان در روزهای سخت به مثابه حامی میتواندد موجب تاب آوری و توانایی باشند.

به عنوان مثال آزادی از برخی نقش‌ها و تعهدات. تحقیقات نشان می‌دهد دوستی به شدت با شادی، سلامت روان و طول عمر در بزرگسالی مرتبط است. در دوران میان‌سالی و پیری، دوستان می‌توانند ضربات و ضررهای سختی را که پیری می‌تواند به همراه داشته باشد، مهار کنند. با افزایش سن، دوستی‌ها کلیدی شادی و طول عمر هستند. بر اساس تحقیقات داشتن یک شبکه اجتماعی قوی، خطر مرگ زود هنگام را تا حدود 45 درصد کاهش می‌دهد. در مقابل، انزوای اجتماعی و تنهایی با خطر بالاتر زوال عقل، بیماری قلبی، افسردگی و سایر آسیب‌های روانی و جسمی مرتبط است.
اما باید بدانیم که با افزایش سن، دوست‌یابی سخت‌تر خواهد شد. برای بسیاری از افراد مسن با افزایش سن پیدا کردن دوستان جدید دشوارتر می‌شود.
مطالعات نیز این باور را تأیید می‌کنند که دوست‌یابی پس از بازنشستگی و حتی در اواسط زندگی چالش‌برانگیزتر است. در اوایل زندگی، مدرسه، دانشگاه و کار، شبکه‌های اجتماعی آماده‌ای را با انواع امکانات دوستی فراهم می‌کنند. اما افراد مسن اغلب فاقد آن شبکه‌های طبیعی هستند و این شبکه‌های دوستی چیزی نیست که به راحتی و طی زمان کوتاهی بتوان آن‌ها را ایجاد کرد.
بنابراین بازنشستگان و افراد مسن ممکن است لازم باشد برای پیدا کردن دوستان، بیشتر تلاش کنند.
 • تصمیم بگیرید که دوستی و دوست‌یابی برای شما مهم باشد. تصمیم برای ایجاد تغییر، در واقع آغاز یک تغییر موفق است. به خودتان بگویید که زندگی شما با دوستان بهتر می‌شود.
 • درک کنید که دوست‌یابی مستلزم تلاشی عمدی است. دوستی‌ها با جادو اتفاق نمی‌افتند. شما باید برای تعامل با افراد، نشان دادن علاقه به دوستان احتمالی تلاش عمدی داشته باشید و حتی گاهی اوقات با تعیین قرار ملاقات یا پاسخ مشتاقانه در صورت تماس دیگران با شما، ابتکار عمل داشته باشید.
 • یک دورهمی برگزار کنید. گاهی اوقات لازم است که سازمان‌دهنده باشید و کاری را ترتیب دهید مانند برنامه برای یک ناهار یا عصرانه کنار دوستان. البته هیچ تضمینی وجود ندارد که دوست مورد نظر شما علاقه‌مند به برقراری دوستی با شما باشد، اما شما هرگز نمی‌دانید مگر اینکه امتحان کنید.
  اگر تلاش شما برای ایجاد دوستی به نتیجه نرسید، آن را شخصی نگیرید. دوستان احتمالی شما ممکن است در حال حاضر تحت تأثیر چالش‌های مختلف زندگی قرار داشته باشند. شاید در زمان دیگری زمینه مشترک پیدا کنید.
 • دوباره با دوستان قدیمی در تماس باشید. به لطف شبکه‌های اجتماعی اکنون می‌توان با دوستان قدیمی و همکلاسی‌ها ارتباط برقرار کرد. با اینکه ممکن است هر یک از آنها در سرار کشور یا جهان پراکنده شده باشند اما می‌توان با آنها ارتباط داشت.
 • جسور باشید و خود را به گروه‌ها دعوت کنید. به گروهی بپیوندید که بطور منظم گرد هم می‌آیند. هر چه مردم بیشتر شما را بطور منظم ببینند، بیشتر شما را دوست خواهند داشت.
 • بدانید که لازم نیست یک دوست صمیمی داشته باشید. داشتن یک دوست خاص، کسی که بتوانید عمیق‌ترین احساسات خود را با او در میان بگذارید، بسیار خوب است. اما این شرط قطعی و لازم نیست. شما می‌توانید از افراد مختلف برای آنچه هستند و آنچه می‌توانید از آنها یاد بگیرید، لذت ببرید.
نام شما

آدرس ايميل شما
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
 • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی: آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
اعتماد به نفس ضرورتاً تضمین کننده موفقیت نیست ولی عدم اعتماد به نفس مطمئناً باعث شکست می‌شود./ آلبرت بندورا