شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 18 May 2024
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۱ / ۱۲:۳۷
کد مطلب: 16143
۲۲
۳۶

آزمون شخصیت چند وجهی مینه سوتا ( ام ام پی آی)

پرسشنامه شخصیتی چند وجهی مینه سوتا ( ام ام پی آی) در دهه ۴۰ میلادی توسط دو تن از پژوهشگران دانشگاه مینه سوتای آمریکا به نامهای دکتر استارک هات وی و دکتر مک کینلی ارائه شد.

شخصیت‌سنج چند وجهی مینه‌سوتا (MMPI) آزمون نوشتاری شخصیت شامل ۵۵۰ پرسش است.
آزمودنی‌‌‌‌‌ها باید از بین سه پاسخ درست ، غلط یا نمی‌توانم پاسخ دهم ، یکی را انتخاب کنند.
وقتی که به آزمون نمره داده شد ، نیمرخ شخصیت براساس ده مقیاس بالینی به‌دست می‌آید که هرکدام جنبه‌ای از سلامت روانی را اندازه‌گیری می‌کنند.
MMPI در تاریخچه آزمون‌‌‌‌‌های روانشناسی آزمون مهم تلقی می‌شود. این آزمون یکی از اولین آزمون‌‌‌‌‌هائی بود که از طریق مقایسه نمره‌های مقیاس‌های بالینی با تشخیص روانپزشکان اعتبار آن تأئید شد. نام طولانی شخصیت‌سنج چند وجهی مینه‌سوتا غالباً برای مردم عجیب است.
کلمه "مینه‌سوتا" به‌این دلیل در نام آزمون آمده است که گروهی از روان‌شناسان دانشگاه مینه‌سوتا آن را ابداع کرده‌اند. کلمه چند وجهی از آن‌ رو آمده است که این آزمون مراحل ، یا جنبه‌های مختلف شخصیت را اندازه‌گیری می‌کند.
فرم اولیه دارای ۵۶۵ سئوال بله یا خیر بوده و در همه افرادی که بالای ۱۶ سال بوده و یا حداقل کلاس ۸ را گذرانده اند قابل اجراست.
این آزمون را میتوان بصورت گروهی نیز انجام داد نتایج حاصل از پرسشنامه پس از محاسبه، بر روی یک نمودار نشان داده میشود. این نمودار شامل تعدادی مقیاس بالینی ( کلینیکال) و چند مقیاس روایی (اعتبار سنجی) میباشد.

پس از موفقیت فرم نخستین آزمون، نسخه های ارتقاء یافته ای از آن در سالهای اخیر ارائه شده است.
MMPI-2 در سال ۱۹۸۹ انتشار یافت که تعدادی مقیاسهای جدید به آن اضافه شده است، دارای ۵۶۷ سئوال بوده و مختص بالغین بالای ۱۸ سال میباشد. MMPI-A در سال ۱۹۹۲ برای نوجوانان منتشر شد و شامل ۴۷۸ سئوال است.

آزمون MMPI از مهمترین آزمونهای شخصیت است که در فرم اصلی خود دارای 565 سوال است و زمان لازم برای اجرای آن حدود یک ساعت می‌باشد.
این پرسشنامه را می‌توان هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی اجرا نمود. فرمهای گوناگون این پرسشنامه را می‌توان در گروههای سنی بالاتر از 16 سال و یا افرادی که حداقل دارای 8 کلاس تحصیلات هستند، اجرا کرد.  

اهمیت MMPI ؟

این واقعیت که MMPI و MMPI2 رایج ترین وسیله روانشناختی شخصیت سنجی است و در نوع خود بیش از هر آزمونی مورد تحقیق قرار گرفته است بدون تردید یکی از امتیازات برجسته آن است و هر ساله چند صد مقاله تحقیقی در مورد MMPI نوشته میشود که بطور گسترده در مطالعات پژوهشی و بالینی مورد استفاده قرار میگیرد.
این تست نقش مهمی در تعیین مشکلات اجتماعی، شخصی و رفتاری در بیماران روانی دارد و اطلاعات باارزشی در جهت تشخیص و درمان بیماران در اختیار پزشک قرار میدهد.
از نقاط قوت MMPI، ماهیت غیر نظری آن است، خصوصیتی که احتمال مفید بودن آنرا در طیفی گسترده افزایش میدهد. وجود مقیاسهای اعتباری که برای ارزیابی نگرش نسبت به شرکت در آزمون طرح ریزی شده اند علاوه بر اطلاعات شخصیتیو بالینی یک مزیت مشخص MMPI است که موجب برتری آن بر بسیاری از ابزارهای شخصیت سنجی دیگر شده است.

تعدادی از موارد استفاده MMPI به شرح زیر است:

- در امور قضایی و اصلاح تبهکاران
- ارزیابی بیماریهای همچون بیماری استرس پس از ضربه (PTSD) ، افسردگی بالینی و اسکیزوفرنی
- یافتن کاندیدهای مناسب جهت موقعیتهای اجتماعی که با سلامت جامعه در ارتباطند. مانند کارکنان انرژی هسته ای، افسران پلیس، خلبانان هواپیما و سایر موارد.
-  ارزیابی بیماران روانی و انتخاب رویکرد درمانی مناسب
- مراکز مشاوره دانشگاهها
- ازدواج و مشاوره خانواده
- سازمانهای استخدامی یک نمونه :
بيان مسأله و اهداف تحقيق

در ارتباط با تبيين پديده مجرمانه دوعامل كلي مطرح مي باشد :
اول : علل فردي رفتارهاي مجرمانه است كه به نقش عوامل جسمي و موقعيت هاي شخصيتي و حالت هاي رواني انسان ها تأكيد دارد .
دوم : علل اجتماعي است كه بيشتر انحرافات و رفتارهاي مجرمانه انسان ها را ناشي از ارتباطات اجتماعي يا سازماني و موقعيت فرد در جامعه مي داند .

بديهي است كه ايجاد رفتار مجرمانه حاصل تعامل اين دو علت اساسي مي باشد . به طوري كه عوامل فردي مي توانند خمير مايه هاي علل اجتماعي را فراهم سازند و از حاصل تركيب اين دو رفتار مجرمانه بروز نمايد همچنين عوامل اجتماعي و سازماني مي توانند سازگاري رواني افراد را برهم زده و آنان را مسعد بروز جرم نمايند .

از آن جا كه يكي از عوامل مؤثر در ناسازگاري برخي از سربازان وظيفه در محيط خدمت ضعف شخصيت و عدم انطباق رفتاري با هنجارهاي درون سازماني مي باشد و فآيند ناسازگاري نيز زمينه هاي ارتكاب تخلفات و جرايم را از سوي آنان فراهم مي سازد و از طرفي هم به دليل توزيع آنان در ابتداي خدمت بدون در نظر داشتن نوع مأموريت آن ها در يگان ها ، به طور طبيعي مي توان پيامدهاي ناگوار عدم نظم پذيري رفتارهاي نابهنجار و در نهايت ارتكاب جرايم را مشاهده نمود .
به همين لحاظ ضروري است كه بررسي هاي علمي ، رواني و شخصيتي در مورد سربازان وظيفه بويژه سربازان بزهكار انجام گيرد تا با شناخت ساختار شخصيت و تحليل رفتار آنها به لحاظ خصوصيات روحي ، رواني و عاطفي نسبت به بكارگيري مناسب آنان در لايه هاي مختلف بدنه نظامي و انتظامي نيروهاي مسلح شاهد بهبود كارايي و هنجارپذيري آنان در محيط خدمت سربازي باشيم و به طريق اولي زمينه هاي مسؤوليت پذيري در عرصه اجتماع و زندگي به تناسب روحيات و ويژگي هاي شخصيتي ايشان مساعد گردد. (منبع: سازمان قضایی نیروهای مسلح)  

روش تحقیق و ابزار اندازه گیری :
طرح پژوهشی این تحقیق به روش ؛ پیمایشی عملی مقایسه ای پس رویدادی می باشد .
هدف در طرح پژوهش عملی مقایسه ای پس رویدادی ، یافتن علت های احتمالی یک الگوی رفتاری است . بدین منظور آزمودنی هایی که دارای رفتار مورد مطالعه هستند با آزمودنی هایی که این رفتار در آنها مشاهده نمی شود مقایسه می شوند . این روش را غالباً پژوهش پس رویدادی می نامند .
دراین تحقیق از یک نوع ابزار سنجش (پرسشنامه ) در قالب 71 سؤال دو جوابی (بلی ، خیر ) استفاده شده است و در کل بیش از 2800 نفر ( حجم نمونه از جامعه آماری ) که شامل 4 گروه سربازان در حال آموزش ، سربازان زندانی ، سربازان در حال خدمت و دانش آموزان نظامی می باشند ، به آن پاسخ داده اند .
_ سؤالات پرسشنامه در واقع همان آزمون MMPI ( پرسشنامه شخصیتی چند وجهی مینه سوتا ) می باشد که دراین تحقیق به بررسی ویژگی های شخصیتی و روانی افراد مورد سنجش می پردازد .

سؤالات تحقیق و اطلاعات به دست آمده :

در تحقیق ( هنجاریابی آزمون شخصیت بر روی سربازان وظیفه و مقایسه آن با هنجارملی ) تفاوت هریک از گروه های چهارگانه با جامعه ملی در میزان های بالینی آزمون شخصیتی ، به تفکیک در قالب هشت سؤال اصلی مورد بررسی قرار گرفته است . ( این میزان ها عبارتند از : دروغ پردازی ، اعتبار ، نمره اصلاح (رک گویی ، انتقاد از خود ) خود بیمارنگری ، افسردگی ، هیستری ، انحرافات اجتماعی _ روانی ، پارانویا (انکارهزیانی برونفکنی مشکلات خود ) اسکیزوفرنی (جنون جوانی تو هم قطع ارتباط با واقعیت ) و شیدایی (حساسیت ، زودرنجی ، خصومت نسبت به دیگران ، عدم اعتماد به نفس ، خوش بینی غیرمنطقی نسبت به آینده ) اطلاعات توصیفی دست آمده درخصوص هشت سؤال اصلی پژوهش به اختصار عبارتند از :
1_ دانش آموزان نظامی نسبت به جامعه ملی از سلامت روانی کاملی برخوردارند .
2_ سربازان زندانی نسبت به جامعه ملی از سلامت روانی کمتری برخوردارند و دچار مشکلات بیشتری می باشند .
3_ سربازان درحال خدمت نسبت به جامعه ملی در مجموع نسبتاً دارای سلامت روانی می باشند .
4_ سربازان درحین آموزش نسبت به جامعه ملی از سلامت روانی کاملی برخوردارند .
5_ میزان اغراق سربازان زندانی از دانش آموزان نظامی بیشتر است .
6_ میزان اغراق سرباز زندانی از سربازان درحال خدمت بیشتر است .
7_ میزان اغراق سربازان زندانی از سربازان در حین آموزش بیشتر است .
8_ سربازان درحال خدمت نسبت به سربازان در حین آموزش دچار مشکلات روانی بیشتری باشند .  

خلاصه تحلیل نهایی یافته ها :
الف ) راهکارهای اصلاحی
1_ برگزاری آزمون شخصیت (MMPI) بر روی کلیه داوطلبین به خدمت سربازی در ابتدای ورود به خدمت .
2_ تعریف دقیق از موقعیت های خدمتی در نیروهای مختلف و توزیع مناسب و بهینه آنان برحسب یافته های آزمون مذکور .
3_ ارائه تسهیلات مناسب در نیروهای مسلح به منظور ارتقاء سطح بهداشت روانی سربازان.

ب ) راهکارهای تأسیسی :
4_ راه اندازی مراکز خدمات مشاوره ای و راهنمایی در نیروهای مسلح .

ج ) تحقیقات تکمیلی :
5_انجام تحقیق مستقل در زمینه ارزیابی مشکلات روانی در سربازان آموزشی در دوره های سه ماهه و در طی دو سال خدمت با توجه به موقعیت های گوناگون خدمتی .
6_ ارزیابی وظایف سربازان و موقعیت های جغرافیایی و خدمتی آنان در زمینه سختی محل خدمت .
7_ بررسی ویژگی های شخصیتی سربازان و نحوه انطباق آن با طبقه بندی خدمتی و طرح تقسیم نیروها.
8_ بررسی چگونگی افزایش بهداشت روانی سربازان وظیفه در محیط های خدمتی .
این پژوهش در 5فصل و 221 صفحه در معاونت قضایی و حقوقی ( اداره کل عفو و پیشگیری از وقوع جرم ) انجام پذیرفته و مستندات تحقیق و گزارش نهایی و خلاصه آن نمایه سازی شده و با حفظ طبقه بندیهای متعارف قابل دسترس تمامی علاقمندان بویژه پژوهشگران نظامی و انتظامی می باشد .

تهیه آزمون MMPI
آزمون شخصیتی مینه سوتا یا MMPI را می‌توان یکی از مهمترین و معتبرترین آزمونها در زمینه شخصیت دانست. این پرسشنامه در سال 1943 بوسیله هاتاوی و مک کنیلی در دانشگاه مینه سوتا ساخته شد و از آن پس در پژوهشهای مختلف مربوط به مسائل شخصیتی و اختلالات روانی و در بیمارستانها ، کلینیکها و مراکز بهداشت روانی مورد استفاده گسترده‌ای قرار گرفت. از سال 1943 تا 1954 بالغ بر 689 مقاله پژوهشی که بیانگر ارزش چشمگیر این پرسشنامه در تشخیص و ارزشیابی شخصیت می‌باشد، منتشر شد.

آزمون MMPI در ایران
مدتها فرم اصلی پرسشنامه MMPI که 565 سوال برای پاسخگویی داشت، در ایران اجرا می‌شد. اجرای چنین پرسشنامه‌ای معایبی داشت، از جمله اینکه بسیار طولانی و وقت گیر بود. بطوری که در اواخر پاسخدهی به پرسشنامه ، آزمودنی کاملا خسته به نظر می‌رسید.
از سوی دیگر تفسیر و نمره گذاری آن نیز برای روان شناسان بسیار وقت گیر می‌نمود. علاوه بر این سوالاتی در این فرم با توجه بر فرهنگ غربی گنجانده شده بود که مطابقتی با شرائط فرهنگی ایران نداشت. از این رو اجرای این آزمون آن چنان که انتظار می‌رفت، نمی‌توانست منعکس کننده شخصیت یک فرد ایرانی باشد.
با توجه به وجود مشکلات فوق نیاز برای تهیه آزمونی با همین محتوا که معایب ذکر شده را نداشته باشد، احساس می‌شد. بر این اساس تصمیم برای تهیه فرمی از MMPI که اولا ارزشها و شرائط فرهنگ ایرانی در آن در نظر گرفته شده باشد و ثانیا کوتاه بوده و مستلزم صرف وقت کمتری باشد، گرفته شد.
با در نظر گرفتن این مسائل دکتر اخوت ، براهنی ، شاملو و نوعپرست ، 71 سول از پرسشنامه MMPI را اقتباس و با در نظر گرفتن فرهنگ ایرانی آن را در فرم کوتاهی تدوین و یک رشته فعالیتهای پژوهشی را آغاز کردند. این فرم کوتاه شده کاربرد بسیار وسیعی در فعالیتهای پژوهشی بالینی پیدا کرده است و هنوز هیچ آزمون با آن برابری نمی‌کند.

نمره گذاری آزمون MMPI
نمره گذاری این پرسشنامه در دو دسته از مقیاسها صورت می‌گیرد. یک دسته مقیاسهای روانی را شامل می‌شود که قبل از تفسیر و نمره گذاری مقیاسهای بالینی نمره گذاری و تفسیر می‌شود. مقیاسهای روانی شامل مواردی است که احتمال اینکه فرد به برخی از سوالات دروغ گفته باشد، یا جنبه‌های دفاعی به خود گرفته باشد را مشخص می‌کند. همچنین با استفاده از برخی میزانهای این مقیاس می‌توان تعیین کرد که آیا فرد در طول پاسخدهی به آزمون تلاش داشته خود را بهتر و خوبتر جلوه دهد یا بدتر. بر همین اساس نمرات آزمودنی در مقیاس بالینی نیز مورد تعبیر و تفسیر قرار می‌گیرند.
مقیاسهای بالینی به خصوصیات شخصیتی فرد در ابعاد مختلف می‌پردازد. این مقیاسها در فرم 71 سوالی کاهش پیدا کرده‌اند.
مقیاسهای باقیمانده شامل موارد زیر است:
•مقیاس HS یا هیپوکندریا : به خصوصیاتی اشاره دارد که حول و حوش خود بیمار انگاری فرد دور می‌زنند. افرادی که نمرات بالایی در این مقیاس می‌گیرند، توجه فزاینده‌ای به مشکلات جسمی خود دارند و اغلب احساس بیماری و ناراحتی می‌کنند، بدون اینکه واقعا مشکل خاص جسمی داشته باشند.
•مقیاس D یا افسردگی : نمره فرد در این مقیاس میزان افسردگی فرد را نشان می‌دهد.
•مقیاس Hg یا هیستری : تمایل به جلب توجه و واکنشهای نمایش گونه را نشان می‌دهد.
•مقیاس Pd یا سایکوپاتیک : واکنشهای ضد اجتماعی آزمودنی را نشان می‌دهد.
•مقیاس Pa یا پارانویا : میزان اعتماد یا بی‌اعتمادی فرد را نسبت به دیگران می‌سنجد. افرادی که نمرات بالایی در این مقیاس دارند، افرادی هستند که اعتماد کلی به دیگران دارند و افکار و رفتار آنها حاکی از سوظن شدید است.
•مقیاس PT یا پیکاستنی : به خستگی و ضعف روانی فرد اشاره دارد.
•مقیاس SC یا اسکیزوفرنی : وجود علائم سایکوتیک را مورد بررسی قرار می‌دهد.
•مقیاس Ma یا مانیا : علائم مورد سنجش در این مقیاس بر عکس افسردگی است. افرادی که نمرات بالاتری در این مقیاس کسب می‌کنند، شادتر و پرانرژی‌تر هستند که در برخی درجات بالا به عنوان یک اختلال شناخته می‌شود.

Number Abbreviation Description What is measured No. of items 1 Hs Hypochondriasis Concern with bodily symptoms 32 2 D Depression Depressive Symptoms 57 3 Hy Hysteria Awareness of problems and vulnerabilities 60 4 Pd Psychopathic Deviate Conflict, struggle, anger, respect for society's rules 50 5 MF Masculinity/Femininity Stereotypical masculine or feminine interests/behaviors 56 6 Pa Paranoia Level of trust, suspiciousness, sensitivity 40 7 Pt Psychasthenia Worry, Anxiety, tension, doubts, obsessiveness 48 8 Sc Schizophrenia Odd thinking and social alienation 78 9 Ma Hypomania Level of excitability 46 0 Si Social Introversion People orientation 69
جدول مقیاس‌های ام ام پی آی
سه مقیاس اول مقیاس‌های 'اعتبار' نامیده می‌شوند که به کمک آنها می‌توان دریافت که آیا شخص با دقت و صداقت به سؤال‌ها جواب داده یا نه. برای مثال، مقیاس اف (فراوانی) میزان پاسخ‌های نامتداول یا غیرعادی را می‌سنجد.
نمرهٔ بالا در این مقیاس معمولاً مبین این است که فرد در پاسخ به سؤال‌هائی دقت و یا سردرگم بوده است (البته نمرهٔ بالا در F اغلب با نمرهٔ بالا در مقیاس اسکیزوفرنی که تفکر نابه‌هنجار را می‌سنجد همراه است).

سایر مقیاس‌های 'بالینی' این آزمون در اصل برای ارزیابی اختلالات روانی ساخته شده لیکن اخیراً در تفسیرها بیشتر بر خصوصیات شخصیت تأکید می‌شود.
نام مقیاس
علامت اختصاری
تفسیر نمره‌های بالا
دروغ
ال (L)
نقاط ضعف معمولی خود را انکار می‌کند
فراوانی
اف (F)
نیم‌رخ حاصل اعتبار ندارد
تصحیح
کا (K)
شخصیت دفاعی، گریزنده
هیپوکندری
اچ اس (Hs)
غالباً شکایات جسمانی مطرح می‌کند
افسردگی
دی (D)
ناشاد، افسرده
هیستری
اچ وای (Hy)
واکنش وی در برابر فشارها، انکار آنها است.
جامعه‌ستیزی
پی دی (Pd)
با جامعه همنوائی ندارد؛ در رابطه با قانون غالباً مشکلاتی دارد.
مردانگی ـ زنانگی
ام اف (MF)
گرایش زنانه (در مردها)، گرایش مردانه (در زن‌ها)
پارانویا
پی اِ (Pa)
سوءظن دارد
خسته ‌روانی
پی تی (Pt)
نگران، مضطرب
اسکیزوفرنی
اس سی (Sc)
کناره‌جو، تفکر عجیب و غریب
هیپومانی
ام اِ (Ma)
تکانشی، زودانگیخت (تحریکاتی)
برونگرائی
-

-
درونگرائی اجتماعی
اس آی (Si)
درونگرا، خجول.
ام ام پی آی به‌منظور کمک به متخصصین بالینی جهت تشخیص اختلالت شخصیت ساخته شد. با این حال سازندگان آن به‌جای آنکه صفات فرضی معینی از شخصیت را در نظر بگیرند و سؤال‌هائی برای سنجش آنها تهیه کنند، صدها سؤال را به گروه‌های مختلفی که هر یک بنا به ملاک خاصی با هنجار فاصله داشت ارائه نمودند و سپس در ساختن پرسش‌نامه فقط از سؤال‌هائی استفاده کردند که گروه‌های مختلف مزبور را از هم تمیز می‌داد.
این روش به آزمون‌سازی تجربی (empirical construction) شهرت دارد زیرا بین سؤال‌ها و خصوصیات شخصیتی مورد ارزیابی یک رابطهٔ واقعی (تجربی) وجود دارد. برای مثال، در جریان ساختن مقیاس از سؤال‌هائی که بتواند بیماران پارنوئید را از افراد سالم تشخیص دهد، به هر دو گروه سؤال‌های یکسان داده شد. گروه ملاک شامل کسانی بود که با تشخیص پارانویا بستری شده بودند.
گروه گواه از افراد تشکیل شده بود که سابقهٔ اختلال روانی نداشتند، اما از لحاظ سن، جنسیت، پایگاه اجتماعی ـ اقتصادی و سایر متغیرهای مهم شبیه گروه ملاک بودند.میگنا دات آی آر.سؤال‌هائی که ظاهراً افراد سالم را از افراد پارانوئید تشخیص می‌دهد (مثلاً سؤال 'به‌نظر من اغلب مردم برای انیکه کارشان راه بی‌افتد دروغ می‌گویند' ) در بوتهٔ آزمون تجربی است که معلوم می‌شود قدرت چنین تشخیصی را دارند یا نه. بیمارانی که در مورد آنان تشخیص پارانوئید داده شده بود عملاً بسیار کمتر از افراد به‌هنجار به این سؤال پاسخ (صحیح) دادند.

از آنجائی‌که ام ام پی آی، براساس تفاوت‌های گروه‌های ملاک با گروه‌های گواه ساخته شده صحیح بودن آنچه فرد می‌گوید فی‌نفسه امر مهمی نیست. آنچه اهمیت دارد این واقعیت است که فرد چنین مطلبی را بیان می‌کند. اگر بیماران اسکیزوفرنیک به جملهٔ 'مادرم هیچ وقت مرا دوست نداشت' جواب 'بلی' و افراد سالم جواب 'نه' بدهند پاسخ‌‌های آنها تفاوت بین این دو گروه را آشکار می‌سازد ـ صرف‌نظر از اینکه رفتار واقعی مادرهای آنها چه بوده است. این یکی از امتیازات آزمون مبتنی بر روش تجربی است در مقایسه با آزمونی که بر پایه این فرض ساخته شده که بعضی پاسخ‌ها نشانهٔ صفات شخصیتی معینی است.

گرچه مقیاس‌های ام ام پی آی در اصل برای مشخص کردن افرادی ساخته شده است که دارای اختلالات شخصیتی شدید هستند، با این حال برای مطالعهٔ افراد سالم نیز از آنها استفادهٔ فراوان شده است. برای توصیف شخصیت افرادی که در مقیاس‌های مختلف این آزمون نمره‌های بالا یا پائین دارند نیز اطلاعات کافی گردآوری شده است. یکی از قدم‌های تازه در کاربرد این آزمون، استفاده از کامپیوتر برای محاسبه و تفسیر نتایج آن است (به شکل گزارش کامپیوتری نیمرخ ام ام پی آی نگاه کنید)

تفسیر آزمودن MMPI
برای تفسیر کامل آزمون MMPI وجود تجربه عملی با افراد و بیماران و اجرای آزمون ضروریست. معمولا با رسم پروفایل نمرات آزمودنی در مقیاسهای بالینی و روانی به ترتیب بالاترین نمرات فرد در مقیاسهای بالینی ، تعیین و کدبندی لازم انجام می‌شود.
چندین ترکیب مختلف از کدبندی‌ها در تفسیر آزمون MMPI ارائه شده است، ولی مسلم است که تفسیر نهائی تنها با استناد به این رمزها و کدبندی‌ها انجام نمی‌شود و کلیه نمرات فرد در مقیاسهای بالینی و روانی و شیوه پاسخدهی به آزمون مدنظر قرار می‌گیرد. به علاقمندان رشته روان شناسی باید این نکته را یادآور شد که تفسیر آزمون MMPI کاری بسیار تخصصی و فنی بوده که بایدتوسط روانشناس ماهر صورت پذیرد.   نرم افزار  MMPI Profiler
تهیه پروفایل از پاسخنامه آزمون کار ساده ای نیست و نیاز به صرف وقت و دقت فراوان دارد. برای محاسبه ۱۱ مقیاس موجود در آزمون فارسی، باید ۱۱ بار کلید جوابها بر روی پاسخنامه قرار گرفته و تعداد پاسخهای صحیح شمرده شود. سپس بر روی نمودار ترسیم گردد. اشتباه در هر کدام از مراحل شمارش پاسخها و یا ترسیم آنها میتواند نتیجه آزمون را تغییر دهد. این اشتباهات بخصوص در پروژه های تحقیقاتی  که تعداد زیادی نمونه در زمان کمی آنالیز میشود بیشتر نمایان میگردد.
در سال ۱۳۷۴ که مشغول به تحقیق در موردی خاص بر روی تعداد زیادی نمونه بودیم، ناچار تصمیم به تولید نرم افزاری کامپیوتری برای افزایش سرعت و دقت کار گرفتیم و آنرا با زبان فاکس پرو آماده کردیم. نتیجه عالی کار باعث شد تا آنرا تکمیل کرده و سپس به سیستم  ویژوال ارتقاء دهیم (تصویر پایین).
  نسخه فوق فقط بصورت خصوصی مورد استفاده قرار میگرفت ولی نهایتا نسخه جدید که در آن از  آخرین تکنولوژیهای برنامه نویسی مایکروسافت  (COM+, GDI+, DotNet) استفاده گردیده است تهیه گردید .
جهت رویت و دانلود آزمون ۷۱ سوالی MMPI    اینجا کلیک کنید
جهت دانلود رایگان نرم افزار MMPI اینجا کلیک کنید   نحوه اجرای آزمون
پس از نصب نرم افزار بر روی کامپیوتر، آیکن مخصوص آن بر روی صفحه اصلی ظاهر میگردد. با دبل کلیک بر روی آیکن، برنامه را اجرا نمایید.
در تصویر زیر، صفحه اصلی نرم افزار را پس از اجرا مشاهده مینمایید
 
برای مشاهده سئوالات آزمون، به منوی بالای برنامه رفته و تنظیمات را باز کنید. سپس گزینه نمایش سئوالات را فعال نمایید.


با این کار شما میتوانید سئوالات آزمون را در پایین صفحه اصلی برنامه مشاهده کنید.


پاسخها باید بصورت بله یا خیر باشند، در نوار شماره سئوال که با رنگ زرد مشخص است میتوانید برای جواب بله از کلید ۱ و برای جواب خیر از کلید ۰ صفحه کیبورد استفاده کنید.


در نهایت پس از پاسخ دادن به تمامی سئوالات و وارد کردن سن و جنس خود، بر روی دکمه پروفایل کلیک کنید تا نتیجه را بصورت نمودار مشاهده نمایید.

ظاهر شدن نتجه ممکن است چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. توجه داشته باشید که برای دیدن نتیجه آزمون حتما باید به اینترنت متصل باشید.


مقاله ارزیابی و آزمون نگری روانشناختی -دکتر خدایاری استاد دانشگاه تهران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Iran, Islamic Republic of
عالی بود میگنا. جامع و مختصر
Iran, Islamic Republic of
از معرفی آزمون و ارائه نرم افزار تفسیر بینهایت سپاسگزارم.به امید موفقیت های درخشان دیگر...
خدابخش
عالیه
من
salam
من نرم افزار رو دانلود کردم اما کلمات فارسی عجیب غریب شده و وقتی تست رو کامل حل می کنم و پروفایل رو میزنم بد چند دقیقه خطا میزنه و یه چیز عجق وجق نوشته میشه که نمی دونم چیه.
چکار کنم؟
ایمان فلاحتی
دوست عزیز سلام نرم افزار در ویندوز سون این مشکل را دارد شما اگر در ویندوز xp یا ویندوزهای پائین تر امتحان کنید مشکلی نداره و فونت ها عموما تغییر نمی کند ولی برای دسترسی بهتر و حتی اگر در مکانی تشریف داشتید که نرمافزار در اختیارتون نبود خیلی راحت میتونید به اینترنت متصل بشید و وارد سایت هایی بشید که تست ام ام پی آی را رایگاه می گیرند و بلافاصله تست را پاسخ بدید و جواب را دریافت کنید مثل سایت طب درمان tebdarman.com
وطن خواه
سلام و عرض ادب - خسته نباشین بزرگوار . من نرا فزارو نصب میکنم بعدش جوابارو که وارد میکنم پروفایلو میزنم آخرش خطا میده مینویسه خطا در اتصال اینترنت . نتم هم قطع نیست کانکته به اینترنت لطفا راهنماییم کنین
علیرضا
دوست عزیز سلام متاسفانه مدتی است که اینطوری شده میتونید از سایت هایی که mmpi را انلاین میگیرن استفاده کنید در گوگل سرچ بفرمائید بهتون کمک می کنه
میلاد
متاسفانه لینکهاتون در اینترانت قابل ئسترسی نیستند.....
شیوا
سلام خسته نیاشید پس من هم که مشکلی مشابه خانم وطن خواه رو دارم باید چیکار کنم ؟ممنون می شم بیشتر راهنماییم کنید
ایمان فلاحتی
همکارمحترم سلام دقیقا مدتی است که این سایت مشکل داره خوشبختانه چند سایت طراحی شده اند که این تست رو آنلاین میگیرن برای دسترسی به اونها می تونید در گوگل تست mmpi را سرچ بفرمائید نتایج شمارا به اون صفحه هدایت می کنه مثل سایت tebdarman.com ممنون از دوستان میگنا که مطالب خیلی خوب بارگزاری می کنن
شاد باشید
عادل
خیلی خوب بود ولی اگر یککمی توضیحاتش بیشتر بود بهتر بود. به خصوص برای نمرات چند خیزکی.
مهرانه
از لطف شما سپاسگزارم
عطاء
Iran, Islamic Republic of
کار بسیار جالبی بود و من از مطالعه اینکار لذت بردم ؛ اگه میشه نرم افزار ام. ام. پی. آی رو برام بفرستین، دانلود که میکنیم بعد از وارد کردن داده ها بهم میریزه!!!!
جلیل
خوب بود. ممنون.فقط اگه امکانش هست پروفایل ام ام پی آی رو برام ایمیل کنید
مریم
سلام خیلی عالی بود اگر ممکنه پروفایل کاغذی نیمرخ روانی را برام ایمیل کنید.با تشکر
یوسف
اگر بخواهیم بصورت دستی نیمرخ رو بکشیم به ازای هر سوال در هر اختلال جند نمره تعلق می گیره .ممنون
سپیده
Iran, Islamic Republic of
سلام لطفا پاسخ من رو بدهید
من اطلاعات مربوط به mmpi رو واردspss کردم حجم نمونه ام هم حدود 450 تا می باشد. آیا امکان تحلیل با spss وجود دارد؟؟؟؟؟؟؟ اگه کسی نمره گذاری رو داره خواهش میکنم خبر بدین......
لاله
سلام بازم مرسی از وبلاگ خوبتون راستش من بلد نیستم دانلودش کنم یکم راهنمایم میکنید یا لطف می کنید برام میلش کنید؟ممنون می شم
ليلا
عالي بودممنون براي اجراي دستي چكاربايدكردفقط فرم را داد به مراجع وازش بخاهيم پركند زمان ندارد؟لطفا جواب بديد سريع من فردا آزمون دارم
روانشناس باليني
اين تست بايد در حضور مشاور يا روانشناس تكميل شود و گرنه معتبر نيست.
محمد
Iran, Islamic Republic of
با سلام
نرم افزار خیلی خوبه ولی مشکل این جاست که این تست کوتاه 71 سوالیه که اعتبار نداره تنها فرم کوتاهی که اعتبار داره فرم 370 سوالیشه یا فرم کامل
فاطمه قلی پور
Khob
asmar
با سپاس وتشکر بابت مطالب و آزمونها ی با کیفیت خوب
شاهده
سلام.من فقط دنبال تاریخچش بودم واسه کار عملی که باید ارائه بدم.اما تقریبا کامل خوندمش.جالب بود.دستت درستت نویسنده.
صادق ضرغامی
Iran, Islamic Republic of
سلام دوستان نرم افزار با امکانات جالب و محاسبات دقیق و کیفیت بسیار عالی رو من برا همکاران و دانشجویان عزیز برنامه نویس کردم
میتونید از سایت من r.ir تهیه کنید
جهت تاریخچه از مطلب شما استفاده کردم با ذکر منبع.
یا حق
شهرزاد
Iran, Islamic Republic of
بسیار عالی بود.. واقعا مچکرم
حسین
Iran, Islamic Republic of
با سلام خدمت شما
من خواستگار یک خانم هستم که طی تحقیقاتی که خانواده اونا انجام دادن و جلسات زیادی که باهم داشتیم جهت کسب شناخت همیشه نتیجه داشته و همه اکی دادن حتی خود دختر هم ایرادی یافت نرکده اما گفته قبل جواب حتما باید این تست رو بدیم که همه جوابش منوط به این تست هست آیا درسته به نظر شما اینکار که الویت جواب دادن انجام این تست باشه ؟


-----------
سلام . زیر نظر یک روان شناس اشکال نداره . و می بایست خودشم پرکنه تا روان شناس هم شخصیت ایشون رو هم بررسی کنه . البته برای مشاوره ازدواج تست های بهتری هم وجود داره که با مراجعه به یک مرکز مشاوره معتبر می تونید انجام بدین
صبا عظیمی
Iran, Islamic Republic of
سلام , میخواستم ببینم آیا نتیجه تست mmpi با گذست زمان قابل تغییر هست? و این روش که برای مشاوره پیش از ازدواج مرسوم هست که با مقایسه جوابها و درصد گرفتن موافق بودن تیپ های شخصیتی دو طرف پاسخ بله و خیر میدهند درسته? و مبنای علمی داره? ممنونم
سهاا
Iran, Islamic Republic of
سلام میخواستم بپرسم این نرم افزار دادهارو تفسیر هم میکنه؟؟؟
m
Romania
آیا این آزمون میتونه اختلال دقیق نشون بده
زیبا صدیقی
Iran, Islamic Republic of
سلام و خسته نباشید میشود لطفا بگویید اگر کسی مقیاسd بالا در ام ام پی آی و مقیاس پایین در ma داشت این شخص دارای چه اختلالی است؟؟
Iran, Islamic Republic of
عالی بود خداقوت .خیلی مفید بود برام
هانیه
Romania
نیمرخشو بیشتر توضیح میدین باید چطور رو نمودار پیاده کنیم؟
بهروز
Iran, Islamic Republic of
با سلام. نرم افزار مقیاس MMPI-71 سئوالی رو دانلود و روی لب تاب نصب کردم و وقتی گزینه پروفایل رو با وجود اتصال به اینترنت میزنم همش میگوید خطا در اتصال
نازنين
Iran, Islamic Republic of
مطلب خيلى جالبى بود
zainab
Turkey
با سلام و درود خدمت شما
من در قسمت مقیاس های اعتباری و؟k,l,,f,i نیازمند اطلاعات بیشتری هستم
مثلا از جمله (تعداد نمرات تعیین شده برای هر مقیاس بالا )
و چگونگی غیراعتبار شدن و یا با اعتبار بودن هریک از مقیاسها چرا که یکی از استاد هایم گفته در مقیاس اعتباری(؟ ) اگر بیمار از 30 سوال خود را جواب نداد ما اطمینان نمی توانم کنیم که این فرد دچار اختلالات روانی هست.
امید وارم که منظور سوال من را درک کرده باشید. لطفا برای من اطلاعات بدهید. پیشاپیش از مهربانی تان جهان سپاس
نظریه ویگوتسکی به زبان ساده
۷ شبهه غیرواقعی درباره تعطیلی پنجشنبه ها و پاسخ صحیح به آن
سوگ بعد از سقط و غمی‌ بی‌پایان
نقش تمایز یافتگی در رضایت زناشویی
مشکلات بلوغ در پسران
پرتناقض‌ترین سن کودک کدام است؟
تاثیر مخرب تجربه آزار در دوران کودکی بر سلامت روان
اینفلوئنسرهای نوجوان چگونه بر کودکان تاثیر روانی می گذارند؟
بعضی دفترخانه‌ها با دریافت پول بیشتر،صیغه عقد را برای پسر معتاد جاری می‌کنند!
چرا فنلاند «شادترین مردم جهان» را دارد؟
علت پرحرفی کودکان؛ چطور رفتار کنیم؟
چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند