جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - 5 Mar 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ / ۱۶:۳۰
کد مطلب: 51394
۱
دانشیار گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد:

موفقیت در رشته روانشناسی به همت خود فرد بازمی‌گردد

موفقیت در رشته روانشناسی به همت خود فرد بازمی‌گردد
دانشیار گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در صورت ورود دانشجویان به دانشگاه‌های برتر در رشته روانشناسی، آینده شغلی و حرفه‌ای و همچنین سطح دانش و توانمندی این افراد بهتر تضمین می‌شود.
 
علی غنایی چمن‌آباد در برنامه زنده اینستاگرامی با موضوع معرفی رشته روانشناسی، اظهار کرد: رشته روانشناسی در متون مختلف تحت عنوان علم مطالعه رفتار مطرح می‌شود و در کشور ما صاحب پیشکسوتان و افراد باسابقه درخشان است. علم روانشناسی، علم مطالعه رفتار و ذهن است که شامل رفتارهای ساده و پیچیده ما می‌شود.

وی افزود: مباحثی که در رشته روانشناسی دانشجویان با آن‌ها مواجه می‌شوند مانند هوش، انگیزش، تفکر، زبان، احساس و ادراک مباحثی هستند که معمولا در طی دوران تحصیل مورد مطالعه افراد قرار می‌گیرد. داوطلبانی که بنا است در این رشته مشغول به تحصیل باشند باید یکسری ویژگی‌هایی را مانند داشتن ظرفیت رازداری در حد اعلی داشته باشند زیرا در روانشناسی امر رازداری، امری بسیار مهم است. همچنین لازم است که دانشجویان به مرور زمان به سطح مهرورزی و عشق‌ورزی بسیار بالا برسند، زیرا با ورود به این رشته برخی از ویژگی‌ها طی تحصیل در رشته روانشناسی ارتقاء مطبوعی پیدا می‌کند و قطعا رشته روانشناسی بر اساس نوع موضوعاتی که در آن وجود دارد موجب می‌شود که افراد از سطح سلامت و بهداشت روانی بالاتری برخوردار باشند.


مهرورزی یکی از آموزه‌های رشته روانشناسی است
دانشیار گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد، بیان کرد: آموزه‌های مربوط به رشته روانشناسی به ما کمک می‌کند که بتوانیم سطح زندگی بهتری را انتخاب کنیم. آموزه‌های رشته روانشناسی از ابتدا تا انتها به مخاطب خود می‌آموزد که مهرورزی را در همه فعالیت‌ها مد نظر خود قرار دهد. با وجود زحمات بسیار پیشکسوتان این رشته، رشته روانشناسی در تمام کشور از لحاظ آموزشی و از لحاظ منابع درسی در زمینه عملی و نظری در حد عالی و در تمام مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می‌شود. 


رشته علوم اعصاب شناختی، رشته‌ای جدید در مقطع دکتری روانشناسی
غنایی خاطر نشان کرد: در مقطع فوق لیسانس رشته روانشناسی گرایش‌ها و رشته‌های مخصوص و پهنای خود را دارد. رشته‌های مقطع ارشد شامل روانسنجی، روانشناسی بالینی، روانشناسی کودکان استثنائی، روانشناسی سازمانی، روانشناسی صنعتی و رشته‌های نوپدیدی مانند رشته علوم شناختی دارد، که این رشته در مقطع فوق لیسانس دایر است و در مقطع دکتری نیز رشته‌ای جدید طی ۶۰ سال گذشته مطرح شده است که این رشته در دانشگاه‌های متعددی در سطح کشور ارائه می‌شود به نام رشته علوم اعصاب شناختی که هم دانشجویان رشته پزشکی و هم دانشجویان رشته روانشناسی در دانشگاه‌های وزارت علوم و فناوری می‌توانند این رشته را ادامه دهند. 


وی اظهار کرد: تعداد واحدهایی که در مقطع لیسانس دانشجویان این رشته باید بگذرانند حدود ۱۴۴ واحد درسی است. مباحث روانشناسی به همه جنبه‌های رفتاری ما مربوط است و در تمام سازمان‌ها و مراکز نیاز است که افرادی از این رشته در آنجا حضور پیدا کنند، برای مثال ما نیاز خواهیم داشت که در تیم تربیت بدنی یا مراکز دیگر که در آن افراد انسانی حضور دارند حتما افرادی از رشته روانشناسی حضور داشته باشند. این مکان‌های مختلفی که به آن‌ها اشاره شد، نمایانگر این موضوع است که زمینه شغلی در موارد بسیاری برای دانشجویان فراهم است، اما دانشجویان باید بتوانند با استفاده از خلاقیت و توسعه ویژگی‌های فردی به قابلیت‌های مناسب و بیشتری دست پیدا کنند.


حوزه فعالیت شغلی روانشناسی بسیار گسترده است و به همت خود فرد بازمی‌گردد
دانشیار گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: اگر افرادی که به رشته روانشناسی ورود پیدا می‌کنند به مباحث این رشته دقت کنند و در رابطه با آموزش‌های دانشگاهی به خوبی علم لازم را کسب کنند، مطمئن باید باشند که حتی در مقطع لیسانس در موسسات مختلف فرصت شغلی برای آنها فراهم است. مباحث روانشناسی آنقدر گسترده است که حتی در زمان خواب افراد نیز ورود پیدا می‌کنند و مشکلات روانشناختی برخی افراد در زمان خواب آنها نمود پیدا می‌کند که در این زمینه نیز افراد باید به روانشناس مراجعه کنند. به عبارتی حوزه فعالیت شغلی روانشناسی بسیار گسترده است، اما برخورداری از این حوزه گسترده به علاقه، توانمندی، همت و پشتکار خود فرد باز می‌گردد. 


توصیه من دانشگاه‌های رتبه یک کشور هستند
غنایی ادامه داد: ما در رشته روانشناسی به دنبال این هستیم که در درجه اول مفاهیم نظری و مباحث عملی روانشناسی را با همکاران خود به انتشار بگذاریم و در عین حال که به انتقال دانش نظری می‌پردازیم، تلاش می‌کنیم که جامعه‌ای بهتر با بهداشت، همدلی و سلامت روانی بهتر برای ایجاد یک شرایط ایده‌آل برای خود و خانواده‌هایمان اقدام کنیم. دانشگاه‌های رتبه یک کشور مانند دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه و دانشگاه تبریز دانشگاه‌های برتری هستند که در صورت ورود دانشجویان به این دانشگاه‌ها آینده شغلی و حرفه‌ای آنها و همچنین سطح دانش و توانمندی این افراد بهتر تضمین می‌شود لذا توصیه من دانشگاه‌های رتبه یک کشور هستند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

بیماری شما ریشه عصبی دارد یعنی چه؟
دیگر به جای «تهاجم فرهنگی» باید بگوییم «تجاوز فرهنگی»/«ساسی مانکن» از نظر روان‌شناختی بیمار است
چند نکته برای افرادی که شغل شان را دوست ندارند
تربیت فرزندان شادتر، چرا و چگونه؟
نقش خانواده در مراقبت از نوجوان مبتلابه اختلال "دوقطبی"
سکوت، قاتل خاموش زندگی‌مشترک
قم، شادترین استان کشور+جدول
کرونا با روانمان چه کرد؟
چرا کمال‌ گرایی، آدم را بیچاره می‌کند؟
روانشناسی زرد دکانی برای کسب سود از رنج دیگران
نسبت به هویت جنسی پسرم نگرانم
با افراد مغرور و خودشیفته این گونه رفتار کنید
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی