جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - 18 Jun 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۲
کد مطلب: 53284
۱

مدیریت اختلاف با خانواده همسر

فاطمه سادات زاهدی
مدیریت اختلاف با خانواده همسر
در زمانی که شما ازدواج می‌کنید ناگزیر از ارتباط با خانواده همسرتان هستید و این ارتباط گاهی می‌تواند برای شما مشکلات کوچک و بزرگی ایجاد کند.

هرچقدر هم که شما از لحاظ اجتماعی و فرهنگی شبیه هم باشید، باز هم تفاوت هایی با یک دیگر دارید، پس طبیعی است که گاهی به خاطر همین تفاوت ها دچار اختلاف شوید. زمانی باید این مسأله را جدی تلقی کنید و برای آن به دنبال راهکار باشید که این اختلاف وارد زندگی شخصی شما با همسرتان شود و روتین زندگی شما را از حالت عادی خارج کند.

پدر و مادرها هم چنان دوست دارند با قوانین نانوشته روزگار خود با عروس و دامادشان رفتار کنند و جالب تر آن که متمایلند فرزندانشان نیز چون جوانی خودشان به سبک والدینشان، ساز زندگی مشترکشان را کوک کنند. در این موقعیت بغرنج و خواسته های عجیب و غریب، احتمال چالش با خانواده همسر امری حتمی است. آمار نشان می‌دهد بیش از 60 درصد از زوج ها در زندگی شان به مشکل برمی‌خورند.


برخی از دلایل مهم و شایع اختلاف با خانواده همسر عبارتند از:
دخالت هایی که خانواده همسر در امور زناشویی زوجین می‌کنند
سوگیری های ذهنی فرد نسبت به نقش خانواده همسر
بی احترامی دو طرفه توسط عضو جدید و خانواده همسر
منفعل بودن همسر در بین مشکلات به وجود آمده
روشن نبود مرزهای خصوصی
اختلافات فرهنگی و طبقاتی بین فرد و خانواده همسر
غیر دوستانه بودن تعاملات خانواده همسر
سوء تفاهم های دو طرفه
نزدیکی بیش از حد اولیه با خانواده همسر و در هم شکستن مرزهااگر این اختلافات به موقع برطرف نشوند، ممکن است تنش ها بیش تر شده و موجب از بین رفتن حرمت ها شود. بعد از دلسرد شدن و تنفر از خانواده همسر، فرد نمی‌تواند به راحتی با آن ها ارتباط برقرار کند. چنین اتفاقی باعث فشار روانی و ناراحتی برای خود فرد و همسر وی می‌شود. در این وضعیت عروس یا داماد مجبور است به ارتباط خود با خانواده ی همسر با یک دل شکستگی ادامه دهد و یا با آن ها قطع رابطه کند. هردو حالت باعث ایجاد استرس و اضطراب در زندگی زناشویی و حتی از بین رفتن رضایت زناشویی خواهد شد .


با در نظر گرفتن نکاتی می‌توانید از وقوع اختلافات جلوگیری کنید و یا آن را حل و فصل کنید . آن چه بیش از همه اهمیت دارد ارتباط شما با همسرتان است. سعی کنید به خاطر این اختلاف با او بدرفتاری و بداخلاقی نکنید و در عوض با محبت کردن، او را ترغیب به قرار دادن مرزهایی برای حریم خصوصی زندگیتان کنید. در هر بحث و اختلافی طرف او باشید و سعی نکنید طرف خانواده خود را بگیرید. به خودتان همیشه یاداوری کنید که شما به خاطر عشق و علاقه به همسر و فرزندانتان باید برای حل اختلاف تلاش کنید. در صورت تشدید اختلافات حتماً از کمک های حرفه ای زوج درمانگر و مشاور خانواده استفاده کنید.

 
►فاطمه سادات زاهدی، کارشناس ارشد مشاوره
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ازدواج سفید چیست؟
آینده دخترانی با مادران بداخلاق؛ از بیماری روانی تا فرار
شیوه برخورد با افرادی که مدام در محیط کار ابراز وجود می‌کنند
شکست عصبی چیست و چگونه درمان می‌شود؟
بلایی که گوش دادن به موسیقی قبل از خواب به سرتان می‌آورد
آیا مشاوره روانشناسی راهی برای تسکین یا نصیحت های بی پایان است؟
اختلال چندشخصیتی چیست؟
پایان عجیب‌ترین سال تحصیلی مدارس
علائمی که خبر از اختلال وسواس فکریتان می‌دهند!
این علامت ها درمردان یعنی افسرده شدند
تفاوت استرس و اضطراب و درمان آنها در روانشناسی
سایکوپت؛ اختلالی برای اشخاص ضد اجتماعی
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...