شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - 9 Dec 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۸:۰۲
کد مطلب: 59056
۳

مشکلات روابط زناشویی

از علل تا راه‌های حل مشکلات زناشویی
مشکلات روابط زناشویی
ناهیدخان احمدی روانشناس و مشاور خانواده در یادداشتی اختصاصی برای میگنا نوشت مشکلات روابط زناشویی مجموع تمام مسائلی است که در ارتباطات و کنش‌های بین زن و شوهر انجام می‌شود.
روابط جنسی، مسائل مربوط به شغل و خانه داری، ارتباط با خانواده‌ها و دوستان، سلایق و علایق دو طرف و... همه و همه در حوزه روابط زناشویی قابل بررسی هستند. مشکل در هر قسمتی از زندگی، می‌تواند ریشه دار شده و به مرور زمان به زندگی آسیب برساند. در این شرایط نصیحت‌ها و راهنمایی‌های دیگران نیز اثر خود را از دست می‌دهد و حتی ممکن است این میانجیگری‌ها روابط زناشویی را بدتر کند

در ادامه، اصلی ترین مسائل روابط زناشویی را بررسی می‌کنیم:

1. مشکلات روابط زناشویی در رابطه جنسی
اصلی ترین و مهم ترین دغدغه زوجین، اختلافات بر سر روابط جنسی با همسرشان است بی میلی جنسی  یکی از طرفین، درخواست زیاد همسر برای رابطه و نارضایتی از رابطه، شایع ترین مباحث در این زمینه هستند. لازم است که زن و شوهر درمورد خواسته‌ها و وظایف خود نسبت به همسرشان آگاه باشند و در جایی غیر از تختخواب، در این مورد بحث و تبادل نظر کنند. اگر نتوانستند با هم درباره تفاوت‌ها به توافقی برسند، حتما برای دریافت مشاوره جنسی اقدام کنند.
2. مشکلات روابط زناشویی پس از زایمان
در اکثر موارد، میل جنسی زنان بعد از زایمان کاهش می‌یابد و این مساله باعث نگرانی زن و شوهر می‌شود. در صورت ناآگاهی، ممکن است این مساله ساده و طبیعی به مشکلات جدی و پیچیده‌ای ختم شود. در حالی که این مساله موقتی است و پس از مدتی و با عادی شدن سطح هورمون‌ها، به حالت قبل بر می‌گردد. مشاوره جنسی در این شرایط بسیار تاثیر گذار است.
3. مشکلات مالی در روابط زناشویی
شکایت درباره این مسئله عمدتا از طرف زنان مطرح می‌شوند. بافت فرهنگی ما به نحوی است که وظیفه تامین هزینه‌های منزل به عهده شوهر است و اگر او در این زمینه ناتوان باشد و زن در تامین هزینه‌ها به او کمک نکند، فشار حاصل از این مسئله به کشمکش‌های فراوانی ختم می‌شود. در طرف دیگر این قضایا، خساست همسر نیز دغدغه بسیاری از خانم هاست. اینکه همسرشان دسترسی آن‌ها را به پول محدود کرده و نیازهای خانواده را با وجود داشتن پول، به خوبی برآورده نمی‌کند
4. ارتباط و آشنایان
یکی دیگر از مشکلات روابط زناشویی، ارتباطات زن و شوهر و تاثیر مخرب آن‌ها روی زندگی زوجین است. خانواده‌های زن و شوهر، اصلی ترین نقش را در این اختلافات بازی می‌کنند و با دخالت‌هایشان می‌خواهند زندگی فرزندشان آنگونه شود که آن‌ها دوست داشته و یا می‌خواسته‌اند. زن و شوهر باید بدانند که خانواده مستقلی دارند و نسبت به زندگی زناشویی متعهد هستند. پس باید دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی را محدود کرده و نصایح و راهنمایی‌های دیگران را تا حدی معقول بشنوند. بسیاری از زوجین اظهار دارند که همسرشان او را در کنار خانواده خود فراموش کرده و از این مساله گله‌مند هستند. لازم است که زوجین درباره این مسئله با هم بحث و تبادل نظر داشته باشند، توقعات و انتظارات خود را بیان کنند و درصورت عدم نتیجه، به زوج درمانگر مراجعه نمایند. 
5. بد اخلاقی های همسر
یکی دیگر از شکایات عمده زوجین بر سر بد اخلاقی، پرخاشگری، بی احترامی، توهین و فحاشی به همسر، غر زدن، ارتباط ناسالم با فرزندان و... است. مسئله خلق و خو با اینکه تحت تاثیر شرایط محیطی است، اما بیشتر از ژنتیک و محیط خانوادگی ناشی می‌شود. در صورت بیمارگون بودن و بیش از حد بودن این بدخلاقی‌ها، مشکلات زوجین بیشتر شده و حضور یک روانشناس برای حل ریشه ای مسائل ضروری است.
6. مشکلات در روابط روزمره
بسیاری از درگیری‌های پیچیده، بر سر مسائل کوچک اما در یک زمان طولانی رخ می‌دهد. اختلاف نظر در رسیدگی به کارهای منزل و وظایف خانه داری (خصوصا زمانی که زن شاغل است) می‌تواند بسیار حساسیت برانگیز باشد. طبق بافت فرهنگی جامعه، مرد بیرون از خانه و زن در خانه فعالیت کند .اما این بافت امروزه دستخوش تغییرات فراوانی شده است و زن و شوهر باید حداقل در اوایل زندگی نسبت به تقسیم وظایف در خانه و مسئولیت‌ها با هم به توافق رسیده و بر سر تعهدات خود بمانند.
7. اعتیاد
از اعتیاد به عنوان عامل خانمان سوز خانواده‌ها نام برده می‌شود و اگر فردی درگیر آن شود، تمام مشکلات بالا به همراه آن پیش می‌آید. اکثر جدایی‌ها و فسادها از اعتیاد ناشی شده و آسیب‌های جبران ناپذیری به خود فرد، خانواده، اطرافیان و حتی جامعه خواهد زد. از طرفی گرایش به اعتیاد و ترک مواد مخدر، رابطه‌ای دو طرفه با خانواده دارد.
روزمرگی، آفت زندگی زناشویی
شاید برای شما سوال باشد که چرا زوجین پس از یک ازدواج عاشقانه، به مرور زمان دچار عادت و رکود می‌شوند. زوجین باید بدانند که زندگی شبانه روزی کنار یک نفر منجر به خستگی خواهد شد.

برخی کارهایی که می‌توانید برای برطرف کردن برخی از مشکلات روابط زناشویی و اختلاف با همسر استفاده کنید، عبارت اند از:
-هر دو طرف زمانی برای تنها بودن و مستقل بودن داشته باشید.
-درباره تمام مسائل، بدون سوگیری و قضاوت با هم صحبت کنید.
-هرگز خود، همسر و خانواده‌تان را با دیگران مقایسه نکنید.
-سعی کنید در تمام ابعاد زندگی خود تفاوت و تغییر ایجاد کنید.
- مهارت‌های حل مسئله و مهارت سازگاری را یاد بگیرید.
عدم صداقت و پنهان کاری یکی از معضلاتی است که پایه های زندگی مشترک را متزلزل می کند. متاسفانه بعضی افراد بعد از ازدواج نیز حصار ضخیمی به دور خود می کشند. تصور این افراد از حریم شخصی اشتباه است. آن ها مخفی کاری را به حفظ حریم شخصی تعبیر می کنند. این پنهان کاری بعد از برملاء شدن واقعیت ها باعث ایجاد مشکلات و بدبینی همسر خواهد شد.
 


 
 
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
مردم هرگز خوشبختی خود را نمیشناسند اما خوشبختی دیگران همیشه جلو دیدگان آنهاست به داشته هاي خود عميق تَر نگاه كنيم