جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۵ شهريور ۱۴۰۱ / ۱۵:۳۹
کد مطلب: 59842
۵
۴
معرفی صدای مشاور سازمان بهزیستی استان تهران

صدای مشاور (۱۴۸۰) خدمتی رایگان از سازمان بهزیستی

صدای مشاور (۱۴۸۰) خدمتی رایگان از سازمان بهزیستی
روانشناسان و مشاوران می توانند در این موقعیت ها به کمک فرد بیایند. آن ها در ابتدا مدیریت هیجانی را آموزش می دهند، سپس با رویکردهای حل مسئله محور کمک می کنند که مراجع بتواند به ترتیب اولویت با مشکلات خود رو به رو شود و آن ها را حل و فصل کند. اگر این مشکلات بیشتر ناشی از تعارضات درون روانی و شخصیتی باشد درمانگر ارزیابی های روانی خود را آغاز می کند و با رسیدن به تشخیص درست در این باره تلاش خواهد کرد تا در طی جلسات روان درمانی متعدد به ارتقای سلامت روان فرد کمک کند.

درست است که در هر زمان و برای هر مشکلی می توانید به مشاوران مراجعه کنید و از آن ها کمک بگیرید، اما دریافت خدمات مشاوره در مورد برخی از مسائل و مشکلات ضروری تر است و حل آن ها حتما به خدمات حرفه ای نیاز دارد.

برخی از این حوزه ها عبارتند از :
امور مربوط به زندگی مشترک و خانواده شامل مسائلی همچون انتخاب همسر، زندگی زناشویی، اختلالات جنسی، عدم تفاهم، خیانت، طلاق و...
مسائل مربوط به اعتیاد شامل روش های ترک اعتیاد
مسائل مربوط به دوران کودکی شامل مواردی همچون پرخاشگری، بیش فعالی، مشکلات تحصیلی و...
مواجه شدن با بحران ها و اختلالات روحی نظیر اضطراب، افسردگی، وسواس و...
مواجه شدن با رویدادهای بسیار ناگوار زندگی نظیر بلایای طبیعی
قرار گرفتن تحت شرایط آسیب زا نظیر تجاوز و آزارهای جنسی

حال که با حوزه مختلف روانشناسی و مشاوره و لزوم استفاده ازخدمات مشاوره ای آشنا شدیم، سؤال مهم و اساسی در اینجا مطرح می شود که با توجه به شرایط اقتصادی فوق و فشارهای مالی بر خانواده ها، اگر خانواده‌ای در شرایط فعلی دچار مسائل و مشکلاتی شد چطور می تواند از خدمات با کیفیت و رایگان مشاوره‌ای استفاده نماید ؟!

پاسخ این سؤال را در مصاحبه با سرپرست صدای مشاور سازمان بهزیستی استان تهران خواهیم داد. با ما همراه باشید .
ضمن عرض سلام و خداقوت و سپاس از اینکه وقت خود ر ا در اختیار ما قرار دادید.
ممنون میشم کمی در مورد تاریخچه صدای مشاور سازمان بهزیستی برای ما توضیح بفرمایید.

سرپرست صدای مشاور: همانطور که می دانید سازمان بهزیستی یکی از نهادهای متولی رفاه اجتماعی است که خدمات مشاوره را در دو سطح پیشگیری و آموزش در دستور کار خود دارد. در همین راستا و به جهت کاهش آسیب های اجتماعی این سازمان در فروردین سال 1371 با دو خط و دو مشاور با شماره 148 شروع به فعالیت نمود و سپس، در سال 1372 در تهران خطوط به 10 خط افزایش یافت و کم کم فعالیت خود را با 70 نفر از کارشناسان که فارغ التحصیل در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های روانشناسی و مشاوره بودند در ساختمانی در خیابان رشت تهران آغاز کرد.

این افراد در آن سال ها همه روزه از ساعت 8 تا 22 به ارایه خدمات مشاوره تلفنی رایگان به هموطنان می پرداختند . این طرح در آن سال هایی که نگاه مردم به مشاور و روانشناس نگاه خیلی خوبی نبود و نگاه عامه این بود که اگر فردی به روانشناس یا مشاور مراجعه کند حتماً دیوانه و روانی است روز به روز جای خود را در بین مردم بیشتر و بیشتر از قبل باز کرد تا جایی که امروز که من دارم با شما صحبت می کنم در این مرکز مجموعاً تعداد 102 کارشناس که در هر شیفت کاری حدود 32 نفر مشغول به ارایه ی خدمات تخصصی روانشناسی و مشاوره هستند.

شیفت های کاری ما هم همه روزه حتی روزهای تعطیلات رسمی ( از بعد از شیوع بیماری کرونا ) از 8 صبح تا 12 شب بوده و در هر روز 100 ساعت مشاوره ارایه می شود.

در چه زمینه هایی مردم عزیز ما می توانند در صدای مشاور خدمات دریافت کنند؟ و اینکه آیا تماماً این خدمات رایگان هستند یا مثل برخی از مراکز مشاوره ی تلفنی هزینه ی مشاوره دریافت می شود ؟
سرپرست صدای مشاور: اگر با شماره 1480 صدای مشاور تماس گرفته باشید ، می بینید که اپراتور صدا بخش های مختلفی را از جمله خانواده ، پیش از ازدواج و طلاق (59 کارشناس ) / کودک – نوجوان و تحصیلی(28کارشناس ) / روانشناس بالینی (افسردگی ، وسواس و اضطراب ) (30 نفر کارشناس ) معرفی می کنند.

تمام خدمات معرفی شده در مدت 25 دقیقه و رایگان می باشند و شهروندان عزیز ما فقط هزینه تلفن را پرداخت می کنند و هیچ هزینه ای بابت مشاوره ها نمی پردازند .

آیا نظارتی هم بر کار ، همکاران روانشناس شما می شود یا خیر ؟
سرپرست صدای مشاور: بله ، با افتخار اعلام می کنم که در هر شیفت کاری یک سوپروایزر ( استادی که وظیفه ی نظارت بر کار حرفه ای مشاوران را بر عهده دارد ) حضور دارند و بر فرایند مشاوره ها و مسائلی که ممکن است در خلال مشاوره بوجود بیاید نظارت دارند و مردم عزیز ما می توانند با اطمینان خاطر از این خدمات استفاده کنند .

آیا هر فرد می تواند چندین بار با صدای مشاور به صورت رایگان تماس بگیرد یا محدودیت تماس وجود دارد ؟
سرپرست صدای مشاور: خیر هیچ محدودیت تماسی وجود ندارد و مردم عزیز ما می توانند در دفعات متعدد از خدمات رایگان ما استفاده کنند .

آیا امکان اینکه یک فرد با یک مشاور به خصوص در دو یا سه نوبت مشاوره داشته باشد وجود دارد یا خیر ؟
سرپرست صدای مشاور: از آنجا که حجم تماس های صدای مشاور در طول یک شیفت کاری بالاست ( حدود 250 تا 300 تماس در هر شیفت کاری ) و با توجه به تعداد همکاران ما عملاً اینکه یک فرد بتواند با یک مشاور به خصوص همیشه صحبت کند وجود ندارد ، مگر در شرایط خاص که با اجازه سوپروایزر به مراجع کد داده می شود و فرد می تواند در تماس بعدی خود از طریق کد اعلامی مشاور اقدام به ارتباط با همان مشاور قبلی کند .

آیا مشاوره های سامانه 1480 فقط به صورت تلفنی است ؟ اگر مراجعی قصد مراجعه ی حضوری داشته باشد چطور باید اقدام کند ؟
سرپرست صدای مشاور: بله تماماً مشاوره های ما به صورت تلفنی است و در این سامانه هیچ مشاوره ی حضوری ای نداریم ؛ اگر مراجعی قصد مشاوره حضوری داشته باشند می توانند با راهنمایی کارشناسان ما به لیست نزدیک ترین مراکز مشاوره ی دولتی و وغیر دولتی حضوری مورد تایید سازمان بهزیستی دسترسی داشته باشند. یکی از مراکز دولتی شهر تهران؛ مرکز جامع خدمات مشاوره است که شهروندان عزیز می توانند از طریق شماره تلفن 86071914 جهت رزرو وقت مشاوره حضوری اقدام کنند.

اگر در این تماس ها گاهی بحرانی پیش بیاید که نیاز به مداخله حضوری وجود داشته باشد باتوجه به اینکه شما فرمودید امکان مداخله حضوری ندارید، چه کاری باید انجام داد ؟
سرپرست صدای مشاور: در مواقع بحرانی، کارشناس پاسخگو با در جریان قرار دادن سوپروایزر خود ، از همکاران ما در اورژانس اجتماعی (123) کمک می گیرند و کارشناسان اورژانس اجتماعی مداخله می کنند.

یک بار دیگر از شما بابت این وقتی که در اختیار مجموعه دانا قرار دارید و مجموعه صدای مشاور بهزیستی را معرفی کردید سپاسگزارم .



تهیه و تنظیم: فاطمه سادات زاهدی ، کارشناس صدای مشاور تهران
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

No one
Iran, Islamic Republic of
افتضاح
بعد از یک ربع انتظار ،صداشون همش قطع و وصل میشه و بعد چندثانیه هم قطع میکنن..!
از ایران نباید همچین انتظارایی داشت!
United States
بهیچوجه این مسائل درست نیست خبر رو با تحقیق بزارید
اولا که شماره تلفن قابل مشاهده هستدو محرمانه نیست
ثانیا تمام مشاوره هایی که فرد گرفته قابل دیدن از طرف اونها هست و همه بهش دسترسی دارن
و از همه مهمتر بخصوص در شهرستان ها افراد با رشته های غیرتخصصی و کاملا بی مهارت فقط صرف گزارندن زمان تلفن جواب میدن .نه مشاورین فردی کوچکترین کمکی میتونن بکنن و وپگاها میکن خب برو مشاوره!! فقط زمان رو میکشن تا تموم بشه و نه حتی مشاورین خانواده مشاوره مناسب و مرتبط با مشکل میدن و حرفای بی ربط و کاملا قدیمی میزنن
ازینکه گاها به افراد و شخصیتشون توهین هم میکنن هم بگذریم!
پدرام
United States
خانم مشاور تمام داستان مشکلات و زندگی من رو بیرون کشید و زمانی که گفتم تمام شد با شدت گوشی رو کوبوند و قطع کرد .چون من درباره یک مسیله شخصی در ده سال پیش صحبت کرده بودم و خانم از من بدش اومده بود
United Arab Emirates
زنگ زدم سلام کردم اونم سلام کرد بعد شروع کردم که داستان زندگیمو بگم و تهش به این برسم که یکساله از خونه بیرون نرفتم دیدم هیچ صدایی نمیاد ،فهمیدم گوشی قطع شده دوباره زنگ زدم که ببینم جریان چیه گفت بیست و پنج دقیقه ات تموم شده منم با قلبی پر از اندوه گفتم مرسی خداحافظ!!!!
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود،همان فرصت هایی است که توسط افراد عجوا رها می شود