يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - 22 May 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۱:۵۴
کد مطلب: 57376
۵

کوچینگ و تاب آوری / محمدرضا مقدسی

کوچینگ و تاب آوری / محمدرضا مقدسی
مطالعات کمی بر روی تاب ­آوری مدیران سازمان­ها انجام شده است، و هدف این مطالعات کشف این موضوع بوده است که چطور این افراد در حالیکه مرتباً منابع­شان تحت چالش قرار می­گیرد تاب­ آور می­مانند.
اگرچه مطالعات تاثیر سه عامل (ویژگی­ شخصیتی، فاکتورهای محافظتی و اکتساب) در این افراد هم مشاهده کرده اند، ولی یافته ها نشان میدهد که عوامل تاثیرگذار دیگری هم راجع به این افراد وجود دارند.
 محققان در مطالعه ­ای که بر روی سیاستمداران، جراحان، پلیس­ های با سابقه و دانشگاهیان انجام دادند متوجه شدند که این افراد رویکردشان در رویارویی با مشکلات، درس گرفتن از سختی­ها است.
زمانی که این افراد در دوران سختی از زندگی قرار داشتند قادر بودند راجع به سختی ­های گذشته و اینکه چه درس­هایی از آنها آموخته بودند تفکر کنند و از آن درس­ها در عمل استفاده کنند. آنها انرژی خود را صرف چیزی می­کردند که می­توانستند کنترلش کنند و در هر حال، حتی در سخت­ ترین شرایط، بقیه­ ابعاد زندگی خود را فراموش نمی­کردند.
همین ویژگی متفاوت، آنها را قادر می­کرد که بتوانند چشم ­انداز خود به آینده را حفظ کنند. در نتیجه­ مطالعه­ ای که بر روی بیست و پنج مدیر موفق تجاری انجام شد، جنی کمپل ( Jenny Campbell )، که یک کوچ اجرایی است، اصطلاح موتور تاب­ آوری(Resilience Engine ) را برای اولین بار به کار برد.
در این مدل، منابعی که فرد در اختیار دارد نقش درون داد را ایفا می­کنند، همچنین فرد یک هدف بیرونی برای خود تعریف کرده است که نیروی پیش برنده­ لازم برای رسیدن به نتیجه و برون داد را برای او تامین میکند. علاوه بر این، چیزی که دورن داد و برون داد را به هم متصل می­کند قابلیت سازگاری و انعطاف پذیری فردی است که در این افراد وجود دارد.
کارهایی که قابلیت سازگاری فردی را تقویت می­کنند استفاده­ درست از انرژی، انجام دادن کارهایی که روحیه را بالا ­می­برند و احساس شادابی ایجاد می­کنند و داشتن چشم ­انداز آینده است. در حقیقت، قابلیت سازگاری فردی به اندازه­ ویژگی­های شخصیتی و تعهد به هدف در میزان تاب­ آوری این افراد تعیین کننده و مهم است.
اگرچه نویسندگان حوزه­ تاب­ آوری راجع به قابلیت سازگاری فردی به عنوان یک عامل درونی فروان مطلب نوشته ­اند، نویسندگانی که در حوزه کسب و کار فعال هستند سعی کرده ­اند این ویژگی فردی را در بازار کار مورد بررسی قرار دهند از آنجایی که بیشتر مراجعان برای مسائل شغلی به کوچ­ ها( رهیاران) مراجعه می­کنند، تاب­ آوری حرفه ­ای جایگاه به خصوصی در کوچینگ پیدا کرده است و هدفش این است که به مراجعان کمک کند رفتارهای جدیدی در خود ایجاد کنند تا بتوانند موفقیت شغلی بهتری در بازار به دست آورند.
در تاب­ آوری حرفه ­ای، به مراجعان کمک می­شود مهارت­های قدیمی خود را کنار بگذراند و شروع به یادگرفتن مهارت­های جدید کنند. حتی ممکن است لازم باشد که این افراد یاد بگیرند به جای اینکه منتظر دیگران باشند تا توانایی­های آنها را ببینند و یا برایشان به دنبال بازار بگردند، بازاریابی فردی را بیاموزند.
در واقع، تمرکز کوچینگ بر این است که افراد بتوانند در بازار کارِ پر نوسان دوام بیاوردند و به طور مستمر تلاش کنند. پس می­توان گفت تعریف تاب ­آوری در تاب ­آوری حرفه­ ای قابلیت حفاظت و حمایت کردن از خود به صورت فعالانه و آگاهانه است.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
۴‌ روان‌زخمِ کودکی و پیامدهای بی‌شمارش
سلامتي هميشه با دارو بدست نمياد بيشتر اوقات از آرامش خيال آرامش قلب و روح مياد سلامتي با خنده و عشق مياد